PÁTEK RÁNO

Zdá se, že epidemie a život s ní už vstoupily do druhé fáze. Roušky už mají všichni, ať přičiněním vlastních šicích strojů, tak i z daleké Číny, všichni spořádaně dodržují rozestupy, a ve spolupráci s armádou jsou už také zabezpečeny domovy seniorů. A už nás potkal i den (středa), kdy nikdo na Covid neumřel. V té druhé fázi se úvahy a strachy obyvatel, novinářů i expertů obracejí novým směrem: Nebudou ekonomické a společenské následky pandemie horší než ty zdravotní? Brzy se asi podaří vyvinout účinné léky na úspěšný boj i prevenci této virové mutace. Zdravotnictví se vrátí do normálu a bude opět řešit i jiné neduhy, mnohdy taky smrtelné, na které teď nezbýval čas a síly. A taky se toho bude muset v organizaci zdravotnictví dost změnit. Prodlužováním karantény a chaotickými řešeními si ovšem podřezáváme domácí i globální ekonomiku a drtíme služby, kulturu i společnost.

Že je Praha na špici v počtu nakažených, je logické. Bylo tu hodně italských lyžařů, davy turistů a taky to Pražáci mají z těch kaváren. Proč je ale těsně na druhém místě Olomoucký kraj, je fakt záhadou. * „Lidi, kam byste jezdili, doma nejlíp.“ Říká člověk, co pobýval v Maroku už před čtyřiceti lety. A taky má restauraci ve Francii, firmy v Německu a dalších evropských zemích. * Jan Hamáček oznámil, že nezaměstnaní ze zkrachovalých firem mohou jít pracovat na pole. A komunista Mlátička Ondráček navrhuje dokonce povinnou práci studentů na polích. * Hamáček se pohádal s Prymulou, který ještě nedávno tvrdil, že hranice zůstanou zavřené dva roky. Nyní řekl, že v srpnu by to do Chorvatska mohlo jít. *  Ministr Havlíček zase zaperlil myšlenkou, že hobbymarkety se – na rozdíl od farmářských trhů – mohly otevřít, protože mají vysoké stropy. * Podpořit domácí turismus chce stát skrze takzvané rekreační poukazy v hodnotě 10 tisíc korun, na kterých se bude podílet spolu se zaměstnavatelem a zaměstnancem. OSVČ se to samozřejmě týkat nebude. * Asociace hotelů a restaurací: „Pokud by provozovny měly otevírat v červnu, jak si představuje vláda, tak polovina stravovacích zařízení, už neotevře vůbec.“ * Dvacetikilometrové kolony kamionů na hranicích se staly hrůzou. Po drtivé kritice vláda hraniční režim změnila. A tak je to u nás se vším.

A jedna nakonec: Islámský stát a olomoucký arcibiskup Graubner tvrdí, že koronavirus je trest boží. Vyjádření Boha se mi do uzávěrky získat nepodařilo.