2775/16 Tak už v koronaviróze jedeme celý měsíc. Bereme to celkem z lehka, někdo z nátury a někdo, protože se nesetkal. Když se podíváte na mapu, kde to všude je, tak vidíte, kde všude to není. To se to pak obyvatelům nějaké zapadlé vísky nechápe: co to všichni s těmi rouškami blbnou! Možná mají za to, že roušky se teď hlavně nosí do televize, protože je to in. Doba roušková zahýbala se sledovaností televizních kanálů, hegemon – Ordinace v růžové zahradě se propadá a zpravodajská čété čtyřiadvacítka je teď druhá, ale častěji první. Počet nakažených utěšeně roste, což je spíš dobrá zpráva, protože je to tím, že roste počet změřených. Smutnější je strmý růst úmrtí. Od začátku české smrtnosti si všiml každý, kdo se jen trochu zajímá, že umírají výhradně staří a velmi staří lidé. Jediný, kdo si toho nevšiml byla vláda, ministerstvo zdravotnictví a krizový štáb. Domovy důchodců i eldéenky volaly o pomoc, neměly ani roušku. I armádu prosily. Všechny ty tuny vyklopené z Ruslanů byly rozvezeny do Bůhvíkamu, nějakou část jistě odklidil strýček Příhoda do ministerských skladů. Na staříky ten kousek hadru nezbyl, ale zase ty nakažené bude stát distribuovat například do útulných pokojíčků v lázních Toušeň, aby měli na smrt hezké vzpomínky. I když jsou náměstí prázdná, připadám si jako v atmosféře listopadu 89. Všichni jsou vlídní, šijí roušky, nakupují a pomáhají těm, co zůstávají doma. Vědci i podnikatelé dávají své nápady a práci pro blaho země, Už brzy bychom mohli být soběstační nejen v rouškách. Akorát ministři na to moc nereagují a nevyužijí a ani nemají čas těm lidem poděkovat, protože stojí v hlubokém předklonu před každým letadlem, které přistane z Číny. Heslem „Společně to zvládnem“ se už ohání kdekdo, někteří politici se vzděláním z VÚMLU se na obrazovce i modlí. A jak to skvěle zvládla naše vláda, se dozvíme z projevů, až to všechno pomine. Ještě že nemáme žádného prezidenta, to bychom se museli propadat studem nejen za ty Lovosice a nejen za hejtmanku Jermanovou. |
Archiv pro měsíc: Březen 2020
NEDĚLE RÁNO
2622/11 Ochranný svaz autorský nabízí majitelům zavřených restaurací a hotelů odklad placení autorských poplatků až o 90 dní! Prezident odmítl nápad ministryně spravedlnosti na vyhlášení amnestie. Mohli jsme si zpestřit karanténu vykradenými chatami a chalupami. V Praze se nakazil biskup. Celé pražské arcibiskupství včetně Duky je v karanténě. Dohlédne někdo na to, aby se Bůh nepřibližovat ke klerikům blíž než na pět metrů? Šéfka domova seniorů píše vládě: Nechali jste nás v tom, odkázali na oddanost, houževnatost, solidaritu a sílu managementu, týmů a jednotlivců. My se nevzdáme! Ale ten, kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy, a Vy si to zodpovíte. Ministr Bezroušek chystá návrh na další prodloužení celostátní karantény o dalších 30 dní. Zakazovat lidem pohyb je mnohem jednodušší než zajistit potřebné pomůcky. Škoda Auto prodloužila odstávku výroby kvůli pandemii koronaviru nejméně do 14. dubna. Ministryně financí lže. Přechod na jiný předpis o hrazení škod podnikatelům státem prý použila analýzu Ministerstva vnitra. To oznámilo, že žádnou takovou analýzu nikdy nezpracovalo. Liberecké firmy začaly chrlit 100 000 nanoroušek denně. Brněnská firma zase vyvinula a zajistí testovací sady v množství pro celou republiku. Asi bychom se obešli bez dodávek z Číny, které nás stojí miliardu týdně. Jenže to by nesměla mít firma Agrofert úvěry u čínských bank, protože v Evropě jí nikdo nepůjčí. Zatímco většina sedí v karanténě doma, někteří jedinci se vydali do přírody. Zatím neznámý řidič se pokusil sjet lyžařskou sjezdovku na Klínovci osobním automobilem. Za sjezdovky udělal oraniště a z auta vrak. Sundal espézetky a utekl. To bude dost mastný.
Věděli jste, že na vašem mobilu je až sedmnáctkrát víc virů než na vašem záchodovém prkénku?
Časy se mění
Na rozdíl od některých euroevropanů jsme zrušili nebo odložili všechny kulturní a sportovní akce. Změnu času na letní jsme neodložili, protože bez toho bychom boj s koronavirem těžko zvládali. Ale aspoň budeme nějaké zpestření, protože na bednu se nedá koukat imrvére furt.
Naštěstí většina elektroniky se přenastavuje sama, neboť je řízena signálem z Zurichu. Je to trochu divné, že ten signál nepřichází z Bruselu, když jsme ta EU, ale Švýcaři jsou holt na hodinky machři. Zatímco v centrále Evropské unie mají jen toho čůrajícího panáčka, co si někteří Češi myslí, že čůrá na ně.
Kromě toho máme v každé domácnosti spoustu starého elektronického šrotu, co se sám nenastavuje. A taky ciferníky na zdi, k nimž leze ze židle nebo ze štaflí hlava rodiny a přetáčí hodiny. Na rozdíl od nich se přesýpací a sluneční hodiny a kuchyňské budíčky nepřenastavují, musíme vždycky půl roku vydržet, že letní čas neukazují.
Důležité je abyste si nařídili budíka na třetí hodinu středoevropského zimního času, který budete vzápětí měnit. Jak vás znám, tak netušíte, jestli dopředu nebo dozadu a doufáte, že se to v tomto textu dozvíte. Zklamu vás, já to taky nevím. Zapnu počítač, počkám, až se časově projeví a podle něj nastavuji všechny ostatní chronometry. Akorát na štafle by ve tři ráno ze soboty na neděli lezl jenom blbec.
SOBOTA RÁNO
2279
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhuje k pandemii amnestii. Aspoň bude těch nezaměstnaných víc.
Téměř polovina poskytovatelů sociálních služeb nemá pro pacienty a zaměstnance roušky. Zařízením došla i dezinfekce a zdravotnické rukavice, zjistila Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Představuje to zásadní problém pro chod zařízení po celé republice. Je dobré dodat, že z devíti zemřelých bylo osm seniorů většinou ve vysokém věku.
V Libereckém kraji se teď bude vyrábět 100 000 nanoroušek denně. (!) Cena jedné nanoroušky by neměla přesáhnout 10 korun, což je zlomek ceny, za kterou teď naše vláda nakupuje roušky v Číně, ale zase jsou ty naše o dost kvalitnější. Výrobu zatím financuje Liberecký kraj. Uvidíme, jestli je vláda zaplatí, když to není Andrejova zásluha. Vláda dovolila otevření myček aut. Z pravidel není jasné, jestli cesta do myčky patří mezi cesty do práce, na nákup a domů.
Něco málo z Twitteru: Christoph Israng @velvyslanec SRN Paní hejtmanko Jermanová, Středočeský kraj, dementujte prosím své tvrzení, že SRN zadrželo zdravotní materiál pro ČR. 10 dní od Vás marně čekáme informace, abychom tu fámu mohli vyvrátit. V době #COVID19 nešiřme falešná obvinění, ale pomáhejme si.
Po Gretě Thurnbergové obdržel koronavirus Boris Johnson. Očekávejme, že se to brzy převalí i k nám a onemocní všechny celebritky, o kterých se teď zoufale málo píše. Španělsko se propracovalo na druhé místo v počtu zemřelých hned za Itálii. Je to přesně čtrnáct dní potom, co v Madridu proběhla stotisícová demonstrace pod heslem „Sexismus je mnohem horší než koronavir“. Zpráva neuvádí, kolik lidí zemřelo nakaženo sexismem.
PÁTEK RÁNO
Podle rychlého průzkumu agentury STEM 83 % obyvatelé věří, že vláda situaci zvládá dobře. Překvapivé je, že si to myslí i nadpoloviční většina voličů opozice. A určitě si to myslí všichni ti, co po nocích šijí roušky, aby je mohli předat potřebným. Prchal je prostě genius.
Inzerátů, v nichž někdo nabízí roušky nestydatě předražené neubývá, ale zřejmě teď šmejdi s velkými zisky nemohou počítat. Plné Ruslany dosedají na naše přistávací dráhy. Ještě kdyby tak někdo dokázal zrychlit distribuci, aby lékaři (!) v Olomouci nemuseli na roušky stát několikahodinovou frontu.
Současná situace má zajímavé odbočky: Český telekomunikační úřad a ministerstvo průmyslu a obchodu vydaly doporučení provozovatelům internetového videoobsahu snížit kvalitu vysílání, aby bylo snazší čelit případnému přetížení datových sítí. Kdyby klekla síť, asi by nás to pokosilo. Ale zvykli bychom si. Před lety žádné sítě neexistovaly a jak se nám žilo. A ani jsme nemuseli jezdit do Itálie.
Denní přírůstky nakažených významně rostou, ale to je pochopitelné, protože se konečně začalo vyšetřovat. Naopak se dá díky důsledné karanténě očekávat, že ty přírůstky začnou už brzy klesat.
První mrtví nás zaskočili, doufali jsme, že tohle nás mine. Podle očekávání jsou to lidé nejstarší. Do zpráv z minulých dvou týdnů pronikaly stížnosti domovů důchodců, že tam nemají žádné ochranné pomůcky. Ale předseda vlády slíbil v televizi, že jich je dost a že je tam osobně rozveze. A 83 % Čechů tomu věří.
ČTVRTEK RÁNO
Nehloučkujme se. Vláda zpřísnila krizová opatření, na veřejnosti můžeme být nejvýše po dvou a ve dvoumetrové vzdálenosti od sebe. Stačí trocha mlhy a partner se vám ztratí. Na Slovensku je to přísnější, největší dovolená skupina občanů je jeden člověk. I to se může změnit, počet lidí ve skupině může být i záporný.
Češi se zbláznili. Přestože nemusí, chodí do fronty na finančáku odevzdat daňová přiznání. Jedenasedmdesátiletý britský následník trůnu princ Charles se nakazil.
Ceny benzínu jsou nejnižší za poslední čtyři roky. Ale před dálničním přechodem na Slovensko jsou mnohakilometrové kolony.
Vláda rozhodla, že nebude hradit škody, které vznikly podnikatelům po zavření obchodů a restaurací nebo po zákazu kulturních a sportovních akcí. Odbory to srovnávají s chováním šmejdů.
Rakouská vesnice St. Corona am Wechsel se asi přejmenuje. Turisty by název odpuzoval.
STŘEDA RÁNO
Pětadvacátý den s Devatenáctkou.
Do Česka dorazil experimentální lék Remdesivir. Okamžitě ho dostal pacient s těžkým průběhem nemoci Covid-19. Nevítal jej premiér ani ministr zdravotnictví. Drobný rozdíl mezi partnerstvím a lokajstvím.
Čínská ambasáda skupovala během ledna a února v Česku respirátory a další zdravotní materiál. BIS před tím na začátku března varovala Babiše. Nyní materiál celá Evropa včetně ČR z Číny ve velkém dováží zpět.
Ve Francii ze dne na den vypnuli 189 rychlonabíječek na dálnicích po několika „bezpečnostních incidentech“. Šťastní majitelé elektroaut tak mohou jezdit kolem bloku kde bydlí. Tak už je to asi vážné. Letní olympijské hry v Tokiu jsou odloženy o rok. To se v historii OH ještě nestalo. Včerejší první vysílací den nového programu ČT3 pro starší a pokročilé si nenechalo ujít 984 tisíc diváků. Stala se hned pátou nejsledovanější stanicí v Česku.
Greta Thunbergová na svém instagramovém účtu uvedla, že nejspíš prodělala onemocnění COVID-19. Po návratu z Bruselu se cítila špatně, na test na přítomnost nového typu koronaviru ale neměla nárok. Deset dní strávila v izolaci. Symptomy pocítila švédská klimatická aktivistka před deseti dny po návratu z Bruselu, stejné potíže, ač trochu vážnější, měl i její otec. „Cítila jsem se unavená, měla jsem zimnici, bolelo mě v krku a kašlala jsem,“ uvedla 17letá aktivistka. Poznamenala, že ve Švédsku se není možné nechat otestovat, pokud člověk nepotřebuje naléhavou lékařskou péči.
Možná to byla jen reakce na opadávající mediální zájem. V opačném případě je třeba vyšetřit těch několik tisíc lidí, s kterými se v Bruselu setkala.
Většina se shoduje na tom, že vláda řeší věci pozdě. Příkladem by jí mohl být pražský magistrát. Na Staroměstském náměstí byly vybudovány základy morového sloupu, ještě předtím, než jsme o nějaké epidemii věděli.
ÚTERÝ RÁNO
Návrat do škol by mohl být podle ministra školství nejdřív v polovině května. Se zkrácením letních prázdnin se nepočítá. Maturity a případně přijímací zkoušky jsou zatím neznámá. Podle výzkumu agentury Kantar se 39 % respondentů sleduje ze všech zdrojů zprávy České televize. Na druhém místě se ocitly sociální sítě. Skoro to vypadá, že názor kritiků ČT se poněkud míjí s názorem veřejnosti. Obecně se na televizi lidé dívají v těchto dnech o 45 minut déle. Ještě jednou ČT: Nastal dočasný kanál ČT3 pro dříve narozené, když už musí být doma. Zaplní se reprízami, což seniory určitě potěší. Reprízy jsou ostatně všude, koronavirus nové pořady netočí. Krizový štáb opět změnil čas, kdy jsou obchody vyhrazeny jen důchodcům. Nejdřív 10-12, potom 7-8, nyní 8-10. Snad to staříci nespletou. A štáb ty také rád zrušil slevové akce v obchodech, protože kvůli nim se tam důchodci hloučkují. Svaz obchodu a cestovního ruchu je ovšem ostře proti. A co šéf krizového štábu profesor plukovník Prymula? Zhlíží se v omezeních svobody občanů, chválí efektivitu nedemokratických režimů. Vedl Kliniku čínské medicíny, která neobstála po odborné stránce. Vyhozen z čela královéhradecké nemocnice kvůli finančním šméčkům. Kandidoval za Zemanovce spjaté s Kremlem a Pekingem. Nemá bezpečnostní prověrku. Časopis Týden ze stáje Jaromíra Soukupa, zastavuje na čtyři týdny vydávání. Chybí inzerenti. Ti ovšem většinou chybí tam, kde chybí čtenáři. |
PONDĚLÍ RÁNO
Tak tu máme zase pracovní den, kdy většina nepracuje a má čas hádat se na internetu o cokoliv. Aspoň nemusíme poslouchat stesky úředníků, že museli pracovat i sobotu a v neděli. A přitom vidíme na příkladu Ministerstva zdravotnictví, že kdyby tu práci přenechali někomu kompetentnějšímu, fungovalo by to lépe.
Už máme roušky všichni, ušili jsme si je sami podle známého hesla z časů normalizace „Udělej si sám“. Stát je nezajistil, ale všem nařídil, aby je nosili. Logika z časů, kdy všichni museli odsoudit Chartu 77, aniž ji směli číst.
Plukovník straší, že současný stav může trvat do Vánoc a hranice zavřené dva roky. Plíživému nástupu totality u nás to samozřejmě hraje do noty. Akorát nevím, kdo bude pracovat a z čeho budeme žít.
Nejdůležitější v této situaci je testovat co nejvíc
lidí. Teď už máme několik Ruslanů roušek a respirátorů (úspěšně jsme
komunisticky znárodnili zásilku do Itálie a náš omluvný dopis mrtvé Italy jistě
potěší). Jenže nevím, jestli někdo nezapomněl objednat testovací soupravy.
Německo teď testuje 160 000 lidí každý den. My 17 tisíc za celý březen. No
jsme asi lepší než Rwanda.
Ale nemůžeme Vojtěchovo ministerstvo vinit z nečinnosti. Jak se můžete
přesvědčit podle dálnic, po kterých by teď vlastně neměl nikdo zbůhdarma
jezdit, propagaci koronaviru to ministerstvo zvládá dokonale.
Koronavirní odpovědna
*Otázka: Proč
ještě nemáme ustaven krizový štáb, který má být ustaven podle zákona?
Odpověď: Protože by Andrej pak nebyl tolik vidět v televizi.
*Otázka: Neměl by
prezident v této těžké době promluvit k národu?
Odpověď: A chceš, aby mluvil Novotný, Mynář nebo Ovčáček?
*Otázka: Neměli by být v první řadě před koronavirem chráněni senioři?
Odpověď: Neměli! Kde by pak stát vzal v příštích letech peníze na důchody?
*Otázka: Proč
v televizi vždycky stojí za premiérem několik ministrů?
Odpověď: Orloj na Staroměstské náměstí je vypnutý, aby se pod ním nesrocovali
diváci.
*Otázka: Mohu si
dojít do zavřené restaurace na záchod?
Odpověď: V žádném případě. Ale na druhé straně bude po dobu uzavření
restaurace dočasně zrušen zákaz kouření.
*Otázka: Je
pravda, že policejní ředitel zakázal policistům kontrolovat auta a občany?
Odpověď: Ano, je to tak. Neměli by na to stejně čas, protože musí kontrolovat
lidi, jestli dodržují karanténu.
*Otázka: Je
pravda, že praktičtí lékaři nemají ochranné pomůcky?
Odpověď: Premiér řekl, že je mají, tak to pravda není. Navíc v tomto týdnu
by měla dorazit z Číny dodávka dvou milionů kondomů.
*Otázka: Proč vláda nenařídí, aby lidé mimo domov nosili roušky, když je všichni mají?
Odpověď: To nejde, protože máme zákon, že na veřejnosti si nikdo nesmí zakrývat tvář.
*Otázka: Mohu v domě karantény sjíždět řeku na kanoi?
Odpověď: Možné to je, ale výhradně v případech, kdy se plavíte do zaměstnání, za rodinou nebo pro zajištění potravy. Zvýšenou pozornost věnujte plavbě po hraničních tocích (Dyje, Olše apod.). Jezy tam přenášejte výhradně na české straně hranice.
Největší službu prokázal Bůh lidem tím, že je vyhnal z ráje. Jenže levičáci mu to nezapomenou.
Proč musí tak intenzívně svítit billboardy, reklamy a portály hypermarketů a nákupních galerií?
Někde se musí vypotřebovat elektřina, kterou jsme ušetřili úspornými žárovkami a vysavači.
Nebuďte rozroušeni.
Od války v Zálivu jsme si zvykli sledovat všechny konflikty a katastrofy v přímém přenosu. Teď zrovna sledujeme pandemii a divácká většina na to kouká jako na sportovní přenos. Novináři nám každou minutou nabízejí skóre, ale čísla si nemá cenu pamatovat, protože za hodinu budou už úplně jiná. Žurnalista nám přinese informaci, že dopoledne onemocněli jen čtyři lidé, zatímco večer už jich bylo dvacet. Ten bodrý novinář možná sám netuší, že ti čtyři dopoledne neonemocněli, ale dopoledne byly vydány výsledky jejich testů. A samozřejmě netuší, že těch nakažených může být řádově víc. Jednak proto, že mnoho lidí svoje potíže nehlásí, protože s tou rýmičkou se nenechá zavřít na čtrnáct dní do karantény. A za druhé, že státní laboratoře nestíhají a těm soukromým naše milé Ministerstvo zdravotnictví hází klacky pod nohy nebo na ně rovnou zaklekává. A odkudsi se vynořila zpráva, že soukromá laboratoř, co patří nějakému svěřenskému fondu, nabízí kontroly za podstatně vyšší ceny než jiní soukromníci.
Klíčovým slovem se staly roušky. Roušky nejsou. Ty, co byly, jsme v neobvyklém záchvatu solidarity poslali do Wuchanu. Tedy jen to, co se vešlo do letadla. Zbytek trčel na letišti ve Kbelích. Pak se objevila zpráva, že ty kbelské nám Čína věnuje. Ta jich totiž stihla vyrobit miliardy a může je nabízet i jiným postiženým zemím. My roušky nemáme. Vláda vysvětluje, že je nejdřív musí zajistit zdravotníkům. Zdravotníci je zatím nemají. Vláda vysvětluje, že nejprve je dostanou zdravotníci v nemocnicích. Podle očitých svědků v nemocnicích nejsou.
Někde se vloudila chybička. Ministr zdravotnictví se sešel s výrobci a dohodli se, že veškerou produkci dostane a bude rozdělovat jeho ministerstvo. Prý ale někdo na tom ministerstvu zapomněl poslat výrobcům objednávky. Krizová situace odhaluje kořínky našeho vládnutí zapuštěné ještě kdesi v reálném socialismu. Ale můžeme se domýšlet, že to jinde na východě i západě EU nebude o moc jinačí.
Omezit provoz země je mnohem jednodušší než sehnat roušky. Tady
je třeba vládu pochválit a brblaly, co nemůžou na fotbal a večer na pivo, je
potřeba rázně poslat někam. Konečně se naskočilo na home office, proti čemuž
doteď protestovali byrokrati a odboráři. Soustruh si domů nevezmete, ale k internetu
jsou doma dnes už připojeni skoro všichni. Dá se očekávat, že pokud státní
úředníci nějaký čas nebudou pracovat, společnosti to prospěje. Ukazuje se, že i
škola z domova se dá, a tvořivě k tomu přistupují učitelé i nápaditá
Česká televize.
Takže pokud to všichni budeme zvládat a pár pitomců nám to nezkazí, mohly by
počty nakažených po čase začít klesat.
A pokud se dopustíte nějakého mezilidského kontaktu, vždycky si pečlivě myjte ruce a dejte si hlt slivovice. Jak říkávala jedna moje německá kamarádka: My to zvládneme!
Politika je někdy k smíchu
My starší, odkojení projevem z Červeného Hrádku o výkrmu bojlerů, jsme už zažili na politické scéně leccos k popukání. Ani v nové době to neustalo. Povodně 2002, vláda vyrazila ve vrtulníku to obhlédnout. Ministr vnitra Standa Gross stál na okraji té obrovské zkázy v nažehlených maskáčích a kanadách. Připadal mi – navzdory vážnosti té situace – úžasně směšný. Nedokázal jsem si představit, že by tu směšnost někdo dokázal trumfnout. Dočkal jsem se. Premiér v bílém plášti a fonendoskopem na krku na čelí současným nebezpečím…
Poslední rozloučení s Honzou Vyčítalem proběhne 10. března 2020 ve 14:00 ve velké síni Strašnického krematoria.
Kolikrát už jsem na Facebooku četl, jaké my jsme měli krásné dětství a jaké jsou dnešní děti proti nám chudinky. Přitom je jasné, že to kruté dětství jsme pro ně připravili my.
Všestranný umělec, co ráčkoval.
O průkopnictví se dost složitě píše s odstupem šedesáti let. Honza Vyčítal a Greenhorni jednoznačně průkopníky byli. V druhé půlce let šedesátých kulturně už uvolněnějších se dalo nahlížet až za oceán. A celé generace posluchačů odchovaných trampingem lačnily po hudbě, která přicházela ze Západu. V tomto případě šlo především o country a bluegrass. To už se objevuje pár formací zkoušejících to v našich podmínkách. Ale jen tahle parta dokázala nabídnout publiku přesně to, co zapadalo do trampského posluchačského zázemí. A taky byla cílevědomá a vytrvalá, zatímco ti ostatní se brzy přeskupovali nebo rozpadali. Greenhorni vedení Honzou Vyčítalem dokážou překonat bez ztráty květinky i mrtvolné politické časy sedmdesátek a osmdesátek. I kulturní ideologové pochopí, že tahle skupina se na Sokolovský festival politické písně prostě nehodí.
Začátky spadají až někam k trampské osadě Hejkalové. V roce 1965 vzniká skupina The Greenhorns. Country a hlavně bluegrass berou vážně. Tomu se přizpůsobuje nástrojové obsazení. Pepa Šimek mandolína, Petr Bryndač housle, Jiří Fallada basa. Marko Čermák si vyrobí vlastní pětistrunné banjo podle fotografie, která zaznamenala vystoupení Peete Seegera u nás. Honzovi Vyčítalovi zůstává kytara a kapelnictví. A hlavně textařská tvorba. Bylo tolik nádherných melodií k přejímání! Českým posluchačům je ale nemělo cenu zpívat v originále. A právě osobité Honzovy texty – samozřejmě zároveň s drajvem kapely – byly tím, co posluchače přitahovalo. Stal se z toho etalon, všechny další country skupiny zpívají česky. (A později za tuhé normalizace to ani jinak nešlo.) Přebíraného repertoáru využívají Greenhorni tvořivě s ohledem na domácí prostředí. Žádná otrocky přesná citace zámořských vzorů.
Honza je také – navzdory svému ráčkování – zpěvákem kapely. Teprve později, když přicházejí Michal Tučný, Mirek Hoffmann a Tomáš Linka, se pěvecké party prostřídají. Písně s Honzovými texty rychle zlidoví (ostatně ještě před nástupem normalizace stihnou vyjít v Pantonu alba „Písně amerického západu“, „Greenhorns“ a „Greenhorns 71“). Když přijíždí do Prahy v roce 1978 Johnny Cash a čtyřikrát vyprodá sportovní halu, publikum se přidává k jeho písním Honzovými texty. Zná je právě díky repertoáru Greenhornů.
Příznivců přibývá tak rychle, že už od začátku sedmdesátých let stihnou každých čtrnáct dní zaplnit Saloon Greenhornů ve velkém sále Domu kultury na Smíchově. Přijdou i horší časy. Greenhorni musí – stejně jako všechny ostatní kapely i kluby – opustit název v angličtině. Nový titul Zelenáči vydrží až do listopadu 89. Přicházejí rozmíšky v kapele i personální změny. Muzikantů, kteří kapelou procházejí, je velmi dlouhý seznam. Michal Tučný odchází ke skupině Fešáci (dříve Bluegrass Hoppers). V kapel samotné dochází k lidskému i hudebnímu rozkolu, který skončí po roce 1989 odtržením Nových Zelenáčů Mirka Hoffmanna, zatímco původní parta Honzy Vyčítala se vrací k názvu The Greenhorns.
Umělecká všestrannost Honzy Vyčítala – kytaristy, zpěváka, kapelníka a textaře – zdaleka nekončí jen v hudební sféře. Jako absolvent grafické školy (pracoval i v grafickém oddělení Československé televize) tvoří ilustrace nebo návrhy plakátů. Hlavně se ale vyprofiluje jako kreslíř humorista. Jeho nezaměnitelný rukopis oživuje postavy človíčků a zvířátek. Používáním bublin s tiskacím písmem se zcela odlišuje od hlavního proudu kreslířů. Šíře témat se pohybuje od trampských příběhů a lesních zvířátek až do nejvyšších pater politiky. Brzy na jeho vtipy čekají čtenáři Mladého světa i Dikobrazu a také dalších periodik, která ještě na konci šedesátých letech směla vycházet. V prosinci 1970 má velkou výstavu v rámci Folk & Country festivalu v Lucerně, na kterém samozřejmě vystupují i Greenhorni. Další výstavy následují na Salonech kresleného humoru v Malostranské besedě a dalších výstavních síních. Ve znormalizovaných redakcích už ale o jeho kresby ochabuje zájem. Do medií se pak vrací v devadesátých letech a jeho vtipy jsou později také shromážděny v řadě publikací.
Nepříliš známá je jeho politická angažovanost. Jeho názory jsou protikomunistické a proamerické vlastně odjakživa. Píše tematické písně, pravidelně s účastní každoročních oslav Plzně americkou armádou, angažuje se za zřízení amerického radaru u nás.
Všestranný, bohatý a bouřlivý život Honzy Vyčítala ukončí datum 1. března 2020, týden před jeho sedmdesátými osmými narozeninami.
Michal Jupp Konečný
POKROK VE ZDRAVOTNICTVÍ
Už si nemusíte odříkat alkohol.
Dnešní počítače dokážou vytvořit nová játra na 3D tiskárně.