MEZI VÍKENDY

Tuhle rubriku jsem připravoval asi dvacet let sem a na Facebook. Vybíral jsem informace a štěky z internetového vesmíru. Nejvíc humorné, srandovní nebo naopak zásadní. Po letech jsem došel k tomu, že směšnost politiků není nutné vyhledávat, projeví se sama. Bohužel někteří lidé nepoznají, že je něco směšné a stádně tomu přikyvují. Těm ale neotevře oči ani nejsilnější kalibr.
Tak jen pár dílu z poslední doby.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Předseda Evropské rady Charles Michel vyzval k pozastavení členství Ruska v Radě bezpečnosti OSN. * Politická strana „Libeňský mourek“ získala jen 4,23 % hlasů a nepostoupila do zastupitelstva v Praze 8. * Čtyři z pěti posudků v kauze Čapí hnízdo dodal vyšetřovatelům Agrofert. * Ulétlý pouťový balon způsobil v Praze výpadek elektřiny v deseti procentech města. * Šlachta vyhrál volby v Pohořelicích. Ale starostou nebude, nikdo s ním nechce koalovat. Schillerová propadla Komínem (volební okrsek v Brně). Okamura svým hlasem podpořil senátora za TOP09, který díky jeho hlasu byl zvolen do Senátu už v prvním kole. * Čínský prezident Si Ťin-pching se už delší dobu neobjevil na veřejnosti. * Židé po celém světě přivítali Nový rok 5783.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese přestává svět fungovat a národy nejsou připravené problémy řešit. Řekl to na úvod rozpravy Valného shromáždění. Užitečný spolek ta OSN. * Vlaky mezi Prahou a Kolínem budou jezdit pomaleji než před velkou opravou za téměř čtyři miliardy korun. * Kreml nevidí důvod k jednání s Kyjevem; Moskva chce v boji pokračovat, dokud nedosáhne svých cílů. * Prezident Miloš Zeman pronesl v Lánech proslov k výročí úmrtí T. G. Masaryka. Mluvil o sporu o výpusť potoka, stavbě kapličky a o tom, že nebude do zastupitelstva volit zvukaře. * Vývoz plynu do Evropy klesne o třetinu, zní od ruské vlády. Již nyní ho EU ale odebírá z Ruska pouze jen 9 procent. * Na letišti ve francouzském Montpellier přistál nákladní Boeing 737 do nedalekého rybníka. Ztráty na životech nejsou.

Problémy v oblasti energetiky jsou z drtivé většiny způsobeny Německem. Účelné by bylo zastropování cen plynu používaného pro výrobu elektrické energie. * V Havířově se při havárii kolotoče zranilo 17 lidí, primátor zrušil slavnosti. * Podle nového průzkumu překročilo v USA poprvé v dějinách pravidelné užívání konopí spotřebu cigaret. * Zatímco v Evropě vysychají řeky, na africkém veletoku Niger řádí povodně. * Ministři financí zemí G7 schválili zastropování cen ruské ropy. * Soud zrušil povolení pro kruhový objezd u Prašné brány. * Veřejnoprávní německá televize ARD nebude nadále vysílat filmy s legendárním náčelníkem Apačů Vinnetouem. Vadí, že ve filmech jsou příslušníci domorodého amerického obyvatelstva označováni jako „Indiáni“. Část německé veřejnosti totiž považuje označení „Indiáni“ za rasistické. * Greta Thunbergová vyzývá evropské politiky, aby ze seznamu obnovitelných zdrojů odstranili dřevo.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Ve Skotsku jmenovali menstruačním úředníkem chlapa, aktivistky zuří. * Agentura TASS s odkazem na orgány činné v trestním řízení napsala, že z okna v šestém patře moskevské nemocnice vypadl Ravil Maganov, předseda představenstva ropné společnosti Lukoil. Ropný koncern byl prvním velkým ruským podnikem, který se postavil proti ruské invazi na Ukrajinu. Poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý se zesnulým šéfem Lukoilu dlouhé roky spolupracoval. * Přední politička ANO Jana Mračková Vildumetzová se stýkala s člověkem obviněným v kauze Dozimetr. A co je na tom špatně? Vždyť ona se s obviněným Babišem stýká pravidelně. * Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh, která je pro Evropu klíčová, za tři dny klesla o více než polovinu. Že by konec strašení? * Premiér Fiala na začátku svého projevu ve sněmovně poděkoval Babišovi, že přišel do práce. * KSČM zařazuje mladé na volitelná místa v komunálních volbách. Mladé znamená mladší než 65 let. * Hackerům se podařilo všechny moskevské taxíky na jednu adresu. Zácpa byla kolosální.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Zemřel Michail Gorbačov, Petr Mlejnek po štvanici na jeho osobu odstoupil, Rusko na tři dny zastavilo dodávky plynovodem Nord Stream 1. * V Brně se kamion propadl do země. * Posun začátku školního vyučování na devátou hodinu by byl více v souladu s přirozenými biorytmy mladistvých. * Premiér Petr Fiala do konce roku pojede na návštěvu do USA a v Bílém domě se setká s prezidentem Joe Bidenem. A Fialova vláda po dohodě s Evropskou komisí svolává ministry energetiky zemí EU k řešení tíživé situace obyvatel. Tak nějak to funguje, když premiér nemusí řešit své dotace na pakárnu. Promiňte, na pekárnu! * Stát přiznal bývalému šéfovi pražského dopravního podniku Martinu Dvořákovi odškodné přes 900 tisíc korun. Jde o finanční satisfakci za jeho stíhání v takzvané jízdenkové kauze. Takže zatímco kauza „Dopravní podnik“ se vyšetřuje, kauza „Dopravní podnik“ se odškodňuje. Nakonec všechny ty „šlachtoviny“ zaplatí daňoví poplatníci. *

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Od 29. srpna bude v liberecké zoo uzavřen pavilon žiraf. * Korea je zemí s nejnižší porodností na světě. Za rok 2021 porodnost v zemi klesla na 0,81 dítěte na jednu ženu. Máme co dohánět. * V tuzemských lesích se zaběhlo 40 tisíc krav. Vyplývá to ze statistik uprchlé a ztracené zvěře. Realita je ale jinde. Spíše než krávy se ztrácí maso načerno poražených zvířat. * Policisté při dvoudenním cvičení ke znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zajistili 277 migrantů, převážně ze Sýrie. Kolik asi migrantů přejde přes naši hranici ve dnech, kdy policisté necvičí? * V přírodní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích se rozmnožil kriticky ohrožený chrobák. Zpráva neuvádí, jestli je chrobák sudokopytník nebo lichokopytník. * To by bylo dobrý! Světová populace by se do konce století mohla snížit na čtyři miliardy ze současných téměř osmi miliard, uvádí ve své studii britský ekonom James Pomeroy ze společnosti HSBC.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Momentálně je € < $. * Francouzská finanční prokuratura zahájila vyšetřování Andreje Babiše kvůli praní špinavých peněz. Za nemovitosti v Mougins zaplatil 14 milionů € v hotovosti. * Ruské letecké společnosti plánují v budoucnu létat kvůli úsporám bez druhého pilota. Příjemný a bezpečný let! * Německo zvažuje kvůli energetické krizi upřednostnit vlaky s uhlím před vlaky s cestujícími. Že by ty větrníky nestačily? * Myslivci loni odstřelili 2300905 divočáků. * Maďarská letecká společnost Wizz Air neobnoví lety mezi Moskvou a Spojenými arabskými emiráty. * Před čtyřiceti lety bylo vyrobeno první cédéčko. * Jednou z podstatných příčin energetické krize je zelený fanatismus, ať už se nazývá Green Deal, nebo jakkoli jinak, řekl českým velvyslancům prezident Miloš Zeman. * 

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Podle informací předložených vládě Petr Mlejnek sehrál v kauze dozimetr pozitivní roli před zahájením a mimo rámec trestního řízení.  * Provoz metra mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání zastavilo zatoulané kotě. Sedělo v kolejišti ve stanici Hlavní nádraží a nemělo platnou jízdenku. * Expremiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že mu byl zakázán vstup na výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích. Nebyl, může si koupit vstupenku. Ale není to výstava obytňáků. * Karel Janeček šel na Ještěd bez bot a po trase, kterou chodí na vrchol nejméně lidí, takže měl jako kandidát na prezidenta také nejmenší šanci potkat nějaké příznivce. * Úřad Zlínského kraje pozval do Baťova mrakodrapu odborníka, aby vyčistil jeho prostory od negativní energie. * Auta jedou, vlaky stojí – nový slogan českých železnic. Vlak Pendolino se střetl s chodcem na kolejích. Provoz na hlavním tahu stojí. * Hladina Botiče v Praze má momentálně 189 cm, na vršovickém nádraží je voda.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * V Karlštejně hořelo. Ale jen vlak, co tam stál ve stanici. * Vrchní státní zastupitelství v Praze si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a prověří odložení případu žalobcem. Naděje umírá poslední. * Ruské aerolinky včetně státního Aeroflotu rozebírají letadla, aby měly dostatek náhradních dílů, k nimž se kvůli západním sankcím nemohou dostat. * Rusko hrozí, že vyhodí do vzduchu zaminovanou Záporožskou jadernou elektrárnu. Jenže Moskva je hodně blízko a větry foukají většinou od západu. * V Praze žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání. Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje je jich namísto „sečtených“ asi 1,3 milionu o zhruba 300 000 více. * Ornitologové v Česku sýčkují. Letos napočítali jen 62 mláďat a sýčkové jsou u nás na hranici vyhynutí.  

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Perebyjnis byl jmenován náměstkem ukrajinského ministerstva zahraničí. * V červnu pokračoval meziroční pokles tržeb v maloobchodě. Lidé šetří. Třeba to přibrzdí inflaci. * Do francouzské řeky Seiny se zatoulala běluha severní. Kytovec se nachází asi 70 kilometrů severně od Paříže. Kdy jindy se mu podaří podívat se zblízka na Eiffelovku? * Úřady v Berlíně nechtějí, aby byla před ruským velvyslanectvím vystavena ruská vojenská technika, kterou zneškodnila ukrajinská armáda. No ono by to mělo v Berlíně trochu jiné vyznění než jinde. * Policisté na Moravě v průběhu víkendu zadrželi desítky migrantů ze Sýrie, Iráku a dalších zemí z Blízkého východu. Nevíte, proč chtějí žít zrovna na Moravě? * Rusko dočasně přerušuje americké inspekce ruských základen, se kterými počítá dohoda o strategických zbraních, oznámila ruská diplomacie. To vypadá na dočasnou jadernou válku.  

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Webbův vesmírný teleskop pořídil záběry galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. * Čína přijala další opatření proti Spojeným státům kvůli návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu. Podle Reuters pozastaví jednání s USA o klimatu a námořní bezpečnosti. Nevadí. EU to klima zvládne sama.  * Luxusní bydlení si každý může představovat jinak. Německým hasičům se podařilo uhasit značnou část požárů v berlínském lese Grunewald, který leží u stejnojmenné luxusní čtvrti. Problém jim ale činí plameny na místě, které policie používá k likvidaci nevybuchlé munice. * Papež po návratu z Kanady prohlásil, že kvůli jeho pokročilému věku a obtížím s chůzí začíná pomalejší fáze jeho pontifikátu. * Pro zachování úrokových sazeb hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady ČNB‚ jen dva hlasovali pro zvýšení sazeb o jeden procentní bod, uvedl nový guvernér Michl. Ještě se v té inflaci díky prezidentu Zemanovi pořádně pokoupeme. *

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Z Oděsy vyplula první loď s ukrajinským obilím. * Spojené státy o víkendu zabily při dronovém útoku v Afghánistánu vůdce Al-Káidy Ajmána Zavahrího, který sehrál důležitou roli při útocích 11. září. * Ostatky Ivany Trumpové byly uloženy do hrobu na golfovém hřišti Donalda Trumpa v Bedminsteru. Z daňového hlediska by díky tomu areál mohl přejít pod kategorii hřbitov a pohřebnictví, což by jej vyloučilo z daňové povinnosti. Hrob Trumpové je u první jamky. * Andrej Babiš se těší podle Medianu vysoké podpoře hlavně u starších 64 let (39,2 %). Dále mezi lidmi se základním vzděláním (51,2 %) a absolventy středních škol bez maturity (38 %). * Větroň přistál u Rokycan na střechu osobního auta. Jeho posádka na rozdíl od pilota přežila. *  Vladimir Putin podepsal novou námořní doktrínu, jejímž cílem je vybudovat silnější námořnictvo, než je to americké. Bude to trochu honička – například v kategorii letadlových lodí jich má USA  dvanáct (a další staví), zatímco Rusko má jednu nefunkční.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Americký prezident Joe Biden má po týdnu znovu Covid. Podle názoru lékařů to způsobil lék proti Covidu. * Ministerstvo zahraničí USA vyzvalo své občany, aby necestovali do Mali. „Hrozí únosy, kriminalita či terorismus.“ * Konec V4? Cesty Polska a Maďarska se podle polského premiéra Mateusze Morawieckého rozešly. * 1. Poslanec Foldyna dohodl dar 50 tisíc pro hasiče v Hřensku, slíbil anonymitu. 2. Po poslání peněz se okamžitě Okamura na FB darem pochlubil, s dovětkem, že „Fiala pomáhá na Ukrajině, SPD hasičům.“ 3. Hasiči peníze vrátili. * Charitativní fond prince Charlese přijal v roce 2013 milion liber od rodiny Usámy bin Ládina. *  Švýcarský Curych zavádí do škol genderově neutrální toalety. Třetina WC v nových školních budovách bude v budoucnu genderově neutrální. Všichni studenti je mohou používat bez rozdílu pohlaví. Současně se budou rušit pisoáry.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Na golfovém hřišti nejsou mantinely. Čechoameričanka Nelly Kordová odpálila míček tak nešťastně, že zaletěl až na kraj lesa. Tam ho našla divačka a odnesla ho ukázat kamarádkám. Jak na situaci reagovali rozhodčí, fakt nevím. * Francouzští poslanci schválili zrušení televizních poplatků, nahradit by je měl podíl z DPH. * Sedm hráčů australské Národní ragbyové ligy hodlá bojkotovat důležitý zápas kvůli rozhodnutí klubu, že hráči nastoupí v dresech podporujících LGBTQ sportovce. * Televizní debata dvou kandidátů, kteří se ucházejí o post britského premiéra po Borisi Johnsonovi, skončila předčasně. Omdlela totiž moderátorka. * Na Dyji rybáři vylovili přes 40 tun mrtvých ryb. Nemá náhodou Babiš nějakou chemičku na jejím toku v Rakousku? * Čeští atomoví vědci měli skončit v ruském jaderném centru v Dubnu už v dubnu. Zatím tam ale stále trčí. * České ženy jsou s průměrnou výškou 168 cm čtvrté nejvyšší na světě. Další rozměry průzkum neuvádí.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * ČSSD prodává Lannův palác v centru Prahy, aby zaplatila obrovské dluhy. Lidový dům je asi na řadě. *  Od začátku roku bylo na světě bylo překonáno 188 rekordů vysokých teplot a jen 18 nízkých. Asi se víc otepluje než ochlazuje. * Gazprom vyhlásil stav vyšší moci na dodávky plynu do EU. Ale trošku to teče. * Na seznamu zemí, které Rusko považuje za nepřátelské už je 48 států. Nebude časem jednodušší vyjmenovat ty, které na seznamu nejsou? * Německá spolková vláda je stále rozdělena v otázce prodloužení životnosti posledních tří jaderných elektráren v zemi. Doufejme, že mají dost liščích ohonů. * Tisíce kamionů zůstaly na dva týdny uvězněny na hlavním silničním přechodu mezi Chile a Argentinou kvůli obrovským záplavám sněhu. * Italští ekologičtí aktivisté se přilepili ke slavnému dílu malíře Sandra Botticelliho v galerii Uffizi ve Florencii. Chtěli upozornit na nedostatečná opatření v boji proti klimatickým změnám. Proč jsou vždycky při „boji“ za klima nejvíc vidět ta největší hovada?

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Praze se navzdory soudním verdiktům nedaří vystěhovat z holešovické tržnice nevěstinec Showpark. * Před dvěma lety nechtělo Euro 66 % Čechů. Letos je to už jen 55 procent. * Český utramaratonec Dan Polman vyhrál s obřím náskokem nejdelší cyklistický závod na světě z norského North Cape do španělské Tarify. * Ve věku 73 let zemřela Ivana Trumpová, česká exmanželka amerického exprezidenta. * Organizátoři Colours of Ostrava se letos rozhodli používat jednorázové nápojové plastové kelímky místo zálohovaných. Jde o hygienické opatření. * Na volebním mítinku v Horních Počernicích se Andrej Babiš a Karel Havlíček fotili se stíhanými dezinformátory Patrikem Tušlem a Tomášem Čermákem. *

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Z jihlavské ZOO prchly tři zebry. Jenže v centru města byly poměrně nápadné, a tak došlo k jejich dopadení a vrácení. * Do Listiny základních práv Evropské unie podle europarlamentu bude zahrnuto právo na potrat. * Desítka filmových publicistů kritizovala v otevřeném dopise karlovarský filmový festival za jeho ekologický dopad. Novináři například navrhují, že by se na festivalu nemusely používat papírové vstupenky. * Německo zastavilo inflaci. My v Česku se jistě konci inflace dokážeme ubránit. * Podle nových prognóz OSN dosáhne počet obyvatel světa osmi miliard 15. listopadu. * Dva armádní výsadkáři po seskoku v Plasích na Plzeňsku zůstali viset na stromech. * Přes Litvu už se do ruské Kaliningradské oblasti už nesmí vozit ani chlast.  

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Skvělá zpráva: Evropský parlament odmítl návrh, aby nebyly jádro a plyn označeny za čisté zdroje. Česko by mohlo energeticky přežít. * Kazachstán ukončí spolupráci s ruskými firmami, které na pronajatých kazašských lodích přepravují nakradené ukrajinské obilí. * Eiffelova věž v Paříži je prožraná rzí a potřebuje rekonstrukci, místo toho jí však před nadcházejícími olympijskými hrami dopřejí jen kosmetickou úpravu. * Papež František chce, aby v nejvyšších pozicích ve Vatikánu bylo více žen. Dva tisíce let to nějak fungovalo a teď do toho hodíme granát! * Ministerstvo dopravy zvažuje zrušit povinný odstup 1,5 metru u předjíždění lidí na kole v pomalé rychlosti. Dlouho nám ta hloupost nevydržela. * Kazachstán hledá cesty pro dopravu své ropy do Evropy. Prioritou je Transkaspická trasa, která vede mimo ruské území. * U londýnského letiště Heathrow se letadlo srazilo s igelitovým pytlíkem. Škody žádné, policie vylučuje, že by šlo o teroristický útok.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Nejvyšší soud USA zasadil ránu klimatickému plánu prezidenta Bidena. Znemožnil omezovat produkci skleníkových plynů v byznysové sféře. * Kvůli havárii návěsu v americkém Utahu uniklo na dálnici nejméně 10 milionů včel. Kamion převážel včely, které se v USA používají k opylování plodin. * Tisíce lidí ve velšském městě Wrexham demonstrovaly za nezávislost Walesu na Británii. Když jednou spustíš Brexit, tak už se to nikdy nezastaví. * Američané svou nezávislost na Británii 4. července zrovna slaví. * Míra inflace v Turecku v červnu vystoupila na 78,6 procenta. Tak si tu naši hýčkejme. * Někdo neznámý znečistil Andreji Babišovi jeho obytňák výkaly. Zpráva neuvádí, zda zevně nebo uvnitř.  

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Ukrajinský boršč se dostal na seznam nemateriálního světového kulturního dědictví UNESCO. Vladimíru Vladimíroviči asi přestalo chutnat. * Izrael jako první země na světě začne odvádět odsolenou mořskou vodu do přírodního jezera. Zatím snad žádný stát nenapadlo dělat to obráceně. * Vlaky z Prahy nejezdily nejen do Brna, ale ani do Radotína. * Ukrajinským silám se podařilo nalézt a zatknout bývalého důstojníka KGB, který ve Lvovské oblasti naváděl ruské rakety na ukrajinské cíle. * Ministerstvo obrany vydalo osvědčení účastníků odboje proti komunismu čtveřici členů odbojové skupiny bratří Mašínů včetně Ctirada Mašína. * Ruské síly se po nočním ukrajinském úderu urychleně stáhly z Hadího ostrova. Svůj odchod ale Moskva označila za krok dobré vůle.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Policie zadržela pachatele, který na dotacích od státu získal celkem 130 milionů Kč. Peníze určené na výzkum a rozvoj nanotechnologií ovšem použil pro svoje soukromé potřeby, které s nanotechnologiemi neměly nic společného. Mimo jiné si nakoupil osm tisíc modelů železničních vláčků. Policie bude muset složitě dokazovat, že vláčky nejsou nano. * Ruské úřady nebudou hasit plošné požáry na Sibiři. Nevyplatí se to, tvrdí. * Firma Škoda prodala firmě Škoda značku Škoda a okřídlený šíp. V Plzni ji prý nepotřebují a bude už jen na autech skupiny Volkswagen. * Několik významných amerických firem uvedlo, že zaplatí za cestovní náklady svých zaměstnanců, kteří budou cestovat do jiného státu kvůli potratu. Jedná se například o Amazon, Apple, Microsoft nebo Walt Disney. * Rychlost není všechno. V Bohumíně se srazilo pendolino s posunovaným vozem, strojvedoucí nepřežil. * Vyplaval zásadní problém s transgenderovými osobami. Máte buď „mužské“ rodné číslo (třetí číslo je 0 nebo 1) nebo „ženské“ (třetí číslo je 5 nebo 6). Transgendeři mají smůlu. * 

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Nejvyšší soud v USA zrušil federální právo na potrat. Američanky přišly o jistotu, že v případě nechtěného těhotenství je budou moci legálně a bezpečně ukončit. Rozhodovat o tom nebudou ony samy, ale rozhodnutí zákonodárného sboru jejich státu. A taková to bývala svobodná země. *  Podle průzkumu agentury STEM by Andreje Babiše prezidentem 20 % rozhodnutých voličů. Převážně lidé starší než 60 let, lidé bez maturity a častěji také ženy než muži. * Norsko v reakci na noční útok u baru v Oslu zvýšilo stupeň ohrožení terorismem ze třetího na pátý, tedy nejvyšší stupeň. Pachatel byl bezprostředně po činu zadržen. Zřejmě by chtěl taky takové luxusní bydlítko, jako má Breivik. * V oblasti Prahy spadlo za posledních 24 hodin nejméně 100 milimetrů srážek. Sto litrů na každý čtvereční metr. Potok Botič vystoupil v Průhonicích u Prahy na třetí stupeň povodňové aktivity.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * To jste asi netušili: Hroši neumí plavat. * Odvolací soud uznal Davida Ratha vinným v druhé větvi jeho korupční kauzy. Čelí obžalobě z přijímání úplatků a manipulace s tendry ve Středočeském kraji. Jak bude vypadat třetí větev, zatím nevíme. *  Polský vicepremiér Jarosław Kaczyński podal rezignaci a odešel z vlády. Zřejmě byl na dovolené s Redlem. * Šimpanzi prý ještě neumí rozdělat oheň, ale dokážou na něm vařit. Tak se těším na první opičí kuchařskou show v TV. * Muž, který nosil ruský jaderný kufřík, se pokusil o sebevraždu. * U súdánského přístavu se potopila loď s 15 800 ovcemi, zřejmě byla přetížená. Pro tolik ovcí by stejně nebyl dostatek záchranných člunů. * Litva Rusku zatrhla tranzit zboží do Kaliningradu. Kreml zuří. *

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * V Řeži u Prahy naměřili 39°C. To se jim to teplá, když tam mají jaderný reaktor! * Putinova ochranka prý na zahraničních cestách sbírá jeho exkrementy, aby se cizí mocnosti v nich nemohly hrabat a sbírat tak informace o jeho zdravotním stavu. * Jen aby se nezapomnělo kvůli Hlubočkovi: Agrofert má vracet státu a Evropské unii dotace ve výši až 4,5 miliardy korun, a to kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše. * Česko se potýká s akutním nedostatkem dětských psychiatrů. Ještě že už nejsem dítě. * Jeden ze třinácti obviněných v kauze ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku Petr Adam zemřel. Příčina úmrtí se zjišťuje. Nejspíš horko. * O omezení svéprávnosti podnikatele Redla rozhoduje plzeňský okresní soud od roku 2008, naposledy tak učinil 13. května. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Předsedkyně Krajského soudu v Plzni už rozsudek prošetřuje. * I úspěšní podnikatelé mají rodinný život. Potomek Elona Muska, který se narodil jako Xavier Musk a podstoupil změnu pohlaví, požádal soud v Kalifornii o změnu jména. „Nechci být v žádné formě spojován ani žít s biologickým otcem,“ stojí v žádosti. 

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Ukrajina a Moldavsko zřejmě získají status kandidátských zemí pro vstup do EU. Ten Okamura musí bejt ale naštvanej! * Slon v Indii zabil ženu. Pak přišel na pohřeb a pošlapal její ostatky. * Evropská komise vystavila Česku pokutu přesahující 85 milionů korun za chyby v zemědělských dotacích. Pokuta je výsledkem auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše. * Některé rychlíky i osobní vlaky nevyjely z Hlavního nádraží ve směru na Olomouc ani ve směru na Děčín. V kolejišti se procházeli nějací lidé. * Legislativní rána sběratelům plastových víček: Plastové lahve do tří litrů budou muset mít od poloviny roku 2024 připevněná plastová víčka. * Pohled na ohrožené pláže v Chorvatsku: letos se kvůli teplé zimě mimořádně se rozmnožily medúzy.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Ve Švýcarsku nedaleko Curychu se popálilo 25 lidí při pokusu o přechod žhavého uhlí na teambuildingové akci. * Více než polovina české internetové populace starší 15 let alespoň někdy navštívila některý z českých hudebních festivalů. * Maďarský forint je na nejnižším kursu k české koruně a euru v historii. Za 100 forintů dnes dostanete 6,19 koruny. * Bratislavský krajský soud v úterý zamítl žalobu nynějšího šéfa hnutí ANO a bývalého českého premiéra Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích československé tajné policie StB jako agent. * Green Deal na ruský způsob: V Rusku uniká do vzduchu obrovské množství metanu. V lednu z šachty v Kemerovské oblasti unikalo 90 tun metanu za hodinu, což je nejvíc od počátku měření. * Národní rozpočtová rada vypracovala analýzu počtu zaměstnanců ve státním sektoru. Těch je v současnosti 930 tisíc. *  Středa rozdělila občany Česka na dvě nesmiřitelné skupiny: prodat Budvar nebo neprodat?

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Na zhoršení kvality spermatu a poklesu mužské plodnosti se nejvíce podepisují plasty. * Přestože důvěra veřejnosti v média se za poslední dva roky snížila, ČTK, ČT i ČRo mají stále vysokou míru důvěry kolem 60 až 70 %, ukazuje průzkum AMI Digital Index. * Podpora zavedení eura v České republice meziročně výrazně vzrostla. Nyní by jej chtělo 44 procent obyvatel, což je o 11 procentních bodů více než loni. * Do Sněmovny míří návrh změny občanského zákoníku, který by zaměnil slova „muž a žena“ za „dva lidé“. * Ukrajina nabízí Evropské unii levnou elektřinu. Bude ji zřejmě dodávat do Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. * Obyvatel České republiky v 1. čtvrtletí přibylo o 3200 na 10,52 milionu. Přírůstek zajistila jen migrace, údaj ale nezahrnuje Ukrajince s dočasnou ochranou v zemi. *

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * V Rychnově nad Kněžnou by teď chtěl bydlet každý! * Sergej Lavrov se chystal letět do Srbska. Neletěl nikam. Bulharsko, Severní Makedonie, Bosna Hercegovina a Černá Hora nepovolily přelet na jejich územím. Ani balonem! * Aktuální studie poukazuje na to, že v Evropě pravděpodobně tím největším a přehlíženým zdrojem znečištění mikroplasty bude používání čistírenských kalů na polích jako hnojivo. * Úřednické odbory vyhlašují stávkovou pohotovost. Možná to půjde bez nich lépe. * „Nemám se za svou politiku vůči Moskvě co omlouvat,“ řekla Angela Merkelová v prvním rozhovoru po odchodu z úřadu. Jenže ony by se v jejím případě nového mnichovanství našly haldy. * Podle nové americké studie se 1,64 milionu lidí v USA starších 13 let identifikuje jako transgender.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * New York zakáže těžbu kryptoměn. Spotřebovává příliš energie. * Premiér Petr Fiala se distancoval od zakladatele ODS Václava Klause. Když moderátorka Deníku N Renata Kalenská zmínila Klausův výrok o Ukrajině, Fiala mávl rukou. „Do ODS jsem vstoupil pět let poté, co Václav Klaus nebyl jejím členem. Dnes bych ho jako autoritu necitoval,“ řekl Fiala. * Správa železnic pozvala z Francie 40 let starou soupravu TGV, aby přesvědčila o nutnosti vysokorychlostních tratí. Muzeálním kouskem na exhibici za miliony z peněz daňových poplatníků ale nikoho nepřesvědčí. * Paní Nováková navštívila pana Zemana. Čili prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě maďarskou prezidentku Katalin Novákovou. * Vedení Paříže pod tlakem protestů upouští od plánu pokácet 42 stromů pod Eiffelovou věží. * Levná jízdenka (v přepočtu za 225 Kč na cestování po celé zemi) přinesla Německu problémy. Kvůli davům lidí zkolabovala doprava. * Tři policisté byli postaveni mimo službu poté, co nepomohli tonoucímu bezdomovci. Stalo se v Arizoně.

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Jazyková hříčka: Organizace spojených národů zaregistrovala nový oficiální název Turecka. Ankara totiž požádala o změnu anglického slova Turkey na Türkiye. Podle turecké vlády nový název z turečtiny lépe vystihuje národní hodnoty. Hlavně se asi Turci už necítí být krocany. * Koncentrace CO2 v atmosféře byla v květnu nevyšší za poslední čtyři miliony let. Někdo to asi musel změřit. * Během sto dnů války zničila ruská armáda na Ukrajině 370 kulturních památek. * Polsko zvažuje výstavbu dalšího terminálu na zkapalněný plyn. Mohlo by ho využít i Česko. * Johnny Depp vyhrál soudní spor se svou exmanželkou, která ho osočila. * Saúdská Arábie je připravena zvýšit produkci ropy v případě, že by kvůli sankcím výrazně poklesla produkce ruské ropy. * Původní národy v ruské federaci zakládají platformu pro boj za svobodu a samostatnost. * Satelitní snímky zachytily minulý měsíc 2300 požárů v amazonském pralese. 

*Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Pražané denně průměrně spotřebují 113 litrů vody, nejvíce na osobní hygienu. * Česká televize plánuje v letech 2023 a 2024 ušetřit na provozu i programu 910 milionů korun. * Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS udělil cenu Zlatý balvan v kategorii jednotlivců za rok 2021 miliardáři a prezidentskému kandidátovi Karlu Janečkovi. * Letos musí policie a hasiči přerušit několikaletou tradici předávání ocenění Policista a Hasič roku ve Španělském sále. Pražský hrad ministerstvu vnitra, které ceny pořádá, zvýšil nájem více jak čtyřikrát. V případě požáru hradu bude zajímavé sledovat, jak hasiči pojednou k ohnu čtyřikrát pomaleji. * Česko do roku 2025 nejspíš nestihne postavit rychlonabíječky ani vodíkové plničky aut na dálnicích. * Britský premiér Boris Johnson chce obnovit možnost obchodníků prodávat zboží jen v tradičních anglických jednotkách, jako jsou unce, pinty nebo libry.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * BIS sděluje: Aktivita rozvědek Číny a Ruska v Česku se zvyšuje. * Ekologická zpráva z Babišových novin: „Od ledna 2020 podraží stlačený zemní plyn (CNG), díky zvýšení spotřební daně téměř na dvojnásobek. Stát se tak snaží podpořit používání zemního plynu místo konvenčních ropných paliv.“ *  Ze Slovenska: Slepou ženu srazilo na přechodu auto. Podle policie se zavinila nehodu sama, protože se pořádně nerozhlédla. * Hlavní město České republiky Praha se umístila na 13. místě ze 113 světových měst v žebříčku kvality života. Londýn je na 33. místě, Nev York 38., Moskva 59. * Pohled do Vatikánu: papež František má hodně komunistické názory a chce zavést ekologický hřích. Ale třeba je to jen hoax od Belzebuba. * V Malajsii zesnul poslední nosorožec sumaterský. Podlehl rakovině.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Protiimigrační strana Švédští demokraté předstihla v nejnovějším průzkumu veřejného mínění sociální demokraty a stala se poprvé v historii nejpopulárnějším politickým uskupením ve Švédsku. * Zahraniční firmy jako Google nebo Facebook podnikající na českém území by měly od příštího roku platit digitální daň. V pondělí o tom rozhodla vláda. Daň by měla být až ve výši sedmi procent a do rozpočtu přinese až pět miliard korun. * Premiér Andrej Babiš (ANO) před listopadem 1989 netušil, že k tomu, aby člověk mohl vycestovat mimo spřátelené socialistické země, byla potřeba výjezdní doložka. Premiérovi, který tehdy pracoval v podniku zahraničního obchodu, to prý nikdo neřekl. * Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásí na začátku prosince dotační výzvu na podporu elektromobilů. Podnikům chce rozdělit 50 milionů korun. Prodej nových elektromobilů letos do října stoupl na rekordních 649 aut.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Od prvního prosince přecházíme na nový satelitní provoz mýta. Jeho správci odhadují, že od začátku se na hraničních přechodech budou tvořit až čtyřicetikilometrové kolony kamionů. Většina dopravců si zatím nevyzvedla chytrou krabičku. Ministerstvo dopravy zřídilo krizový štáb. * Přibližně 400 tisíc pracovních míst ubude do roku 2030 v Česku kvůli digitalizaci, robotizaci a sdílené ekonomice. * Do roku 2030 by měla být dobudována vysokorychlostní trať mezi Prahou a Bratislavou. Spojení mezi oběma městy by se tak mělo zkrátit o 30 minut. Fakt! * Pražský magistrát vyčerpá zhruba do dvou a půl roku všechny kombinace čísel a písmen na registračních značkách na osobní vozidla. V hlavním městě je registrováno 1 224 000 osobních vozidel a 750 elektromobilů. *

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Podruhé jsme úplně zaplnili Letenskou pláň. Není co dodat. * Andrej Babiš se přiznal, že nebyl tak statečný jako někdejší prezident Václav Havel. Také oznámil, že byl členem KSČ a není na to dnes pyšný. To jsou překvapivá zjištění. * Porevoluční systém je ve srovnání s tím předlistopadovým lepší podle 64 procent obyvatel. Od posledního měření v roce 2016 tak podíl příznivců stoupl o čtrnáct procent. Podíl těch, kterým přijde současný režim horší, za tu dobu klesl o osm procent a je nyní nejnižší od roku 1992. Vyjádřilo se tak 18 procent dotázaných. * Jak snadno a rychle dobít elektromobil, vyzkoušeli nadšenci v USA. Zapřáhli ho na laně za jiné auto a táhli ho několik kilometrů. Motor elektroauta fungoval jako generátor a dobíjel baterie. *

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * V budoucnu možná budete moci své děti poslat do polepšovny a nebudete k tomu potřebovat žádný souhlas. Takový je návrh zákona, který sepsali poslanci KDU-ČSL, SPD, ANO a KSČM. Fakt, není Apríla. * Berlín oslavil třicet let od pádu své zdi. * To se může stát jen v Brně. Na střeše šaliny cestovala labuť. Bez jízdenky. * Londýnská univerzita Goldsmiths letos zavedla zákaz prodeje hovězího ve svém areálu, protože hovězí vede v žebříčku uhlíkové stopy potravin. * Buď se nám daří lépe nebo je ve státní pokladně vidět dno. Výdaje na dávky pro lidi v nouzi letos dál výrazně klesají a jsou nejnižší za posledních sedm let. Od ledna do září úřady na příspěvcích na živobytí, doplatcích na bydlení a mimořádné okamžité pomoci vyplatily zhruba o pětinu méně než loni. * Rozpočtové relace: sleva na dopravu pro studenty a důchodce – 5,5 miliardy. Inkluze ve školství – 6 miliard. * Ministerstvo financí chce do dvou let prodat všechny zásoby vzácných kovů, uložených u Správy hmotných rezerv. Vypadá to, že náš stát mele z posledního.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Mapy.cz dostaly další úroveň přiblížení, ukážou čísla popisná, lavičky či popelnice. Jistě brzy uvidíme pětikorunu, která někomu upadla na zem. * Stalo se v Prostějově. Kamion sjel z dálnice, prorazil plot a zdemoloval na parkovišti 29 aut určených k prodeji. * Členské země Evropské unie ve čtvrtek neschválily osvobození domácího pálení alkoholu od spotřební daně, ač se na něm shodla velká většina zemí. Česká vláda však návrh společně s Bulhary zablokovala. Lepší žít v Evropě než žít v Česku… * Zrušení povinné maturity z matematiky povede k zaostávání Česka za světem, tvrdí ředitelé gymnázií. * Ve Švédsku se rozmnožily bombové útoky a vraždy jako součást zápasů mezi kriminálními gangy. Švédský list Dagens Nyheter k tomu uvedl, že devět z deseti pachatelů těchto útoků jsou imigranti první či druhé generace pobývající ve Švédsku. *

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * V Číně je odhadem 2300 skleněných mostů a neupřesněný počet skleněných chodníků a skluzavek nad údolími. Teď postupně probíhá jejich kontrola. Nejsou prý bezpečné. * Finanční správě bude s propagací pomáhat vydavatel Parlamentních listů. Za rok mu zaplatí půl milionu. Ministerstvu financí by mohl pomáhat rovnou Aeronet. *  Máme se dobře. S přebytečnými kily bojuje každé čtvrté české dítě. Čtyři procenta dětí v Česku jejich obezita dokonce ohrožuje na životě. A mezi dospělými je 25% obézních. * Několik desítek migrantů objevila řecká policie v mrazícím kamionu. Snad nedostanou rýmu. * Vatikán zažívá těžkou finanční krizi, která by ho mohla už za čtyři roky přivést do bankrotu. Katolíci z celého světa posílají čím dál méně finančních darů. * Policie bude moci sestřelit podezřelý dron, tvrdí ministr vnitra. To ovšem ohrožuje chystaný projekt, ve kterém by drony přinášely miminka místo čápů. 

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Dost dobrá zpráva. Radnice Prahy 1 vypověděla v obecních domech nájem na Královské cestě obchodům, které prodávají matrjošky, ruské vojenské čepice a další „typicky pražské suvenýry“. * Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar (77) se po několika letech strávených v ústraní vrací do politiky v barvách hnutí Slovenská liga. * Firma PPF Petra Kellnera koupila za 2,1 miliardy $ (cca 48 miliard Kč) od CME televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české stanice Nova. Tomu říkám nákup, blednou čučkaři, co mají jen MFDnes a Lidovky. * V brzké budoucnosti budou muset mít občanský průkaz všichni Češi do šesti let. Úměrně tomu by se řidičáky mohly vydávat už v devíti. * Zakladatel internetové encyklopedie Wikipedia Jimmy Wales pracuje na vytvoření vlastní sociální sítě, která by byla alternativou Facebooku. * Ve středu učitelé nevstoupí do tříd, ale do stávky. Žáky to bezpochyby potěší.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Věděli jste, že v Ostravě žije nejvíc hulmanů? * Maturita z matematiky nebude. Odkládá se na neurčito. Technicky vzdělané lidi zřejmě na nic nepotřebujeme. * Na loterii Účtenkovka se dějí divné věci. Jeden hráč zaregistroval podle statistiky za srpen 11 tisíc účtenek a na internetu fungují i bazary, kde se směňují účtenky za 0,01 koruny. Ministerstvo dělá mrtvého brouka. * Smutek: Česká republika je za roky 2010 až 2018 zemí s pátým největším nárůstem počtu nově nakažených virem HIV, zvýšení činí 128 procent. * Letadlo, ve kterém se ve čtvrtek Andrej Babiš vracel z Japonska, muselo při cestě do Dubaje nouzově přistát v čínské Šanghaji. Jednoho z cestujících postihl infarkt. * Ženy mají průměrné IQ 100, tvrdí výzkum. O mužích to statistikové zjišťovat neodvážili. * Donald Trump blahopřál dopisem Čechům ke stému prvnímu výročí republiky. Na Hradě dopis založili do šanonu a napjatě očekávají dopisy z Moskvy a Pekingu. *

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Sněmovna odsoudila antisemitismus a odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Postavila se také proti výzvám k bojkotu Izraele. * Vatikán do oběhu elektronický růženec. Dá se připojit ke Smartphonu a můžete se tak modlit na síti. * Firma Procter & Gamble stáhne z obalů produktů značky Always symbol Venuše, který značí ženské pohlaví. Zástupci firmy tak vyhověli přáním genderových aktivistů. Od nynějška už budou moci menstruovat i muži. *  Tak nás zase čeká zimní čas. A střídat se časy budou i v budoucnu, protože se státy mezi sebou nedohodly. Podle průzkumu pro celoroční využívání letního času je 44 procent lidí, pro „zimní“ 24 procent a 31 procent dotázaných uvedlo, že nevědí nebo jim to je jedno. Kam patříte vy? * Piráti v Praze chtějí zřídit společný hrob pro osamělé seniory. Asi aby staříkům nebylo po smrti smutno. *

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Do sluneční soustavy přiimigrovala kometa pravděpodobně ze soustavy, která je vzdálená 13 světelných let. Chystá se u nás žádat o asyl? * Den za obnovu lesa přilákal k sázení po celé ČR 31 000 dobrovolníků. A ještě bude mnoho nás neregistrovaných. Pro přírodu zřejmě užitečnější než malování transparentů. * Máme konzistentní vládu: Zvyšuje daně na alkohol a zároveň snižuje daně na pivo. * Zpráva, kterou na prvních stránkách asi nenajdete: Sucho se zmírnilo, oproti loňsku se zvedly hladiny podzemních vod. * Čínská vláda v roce 2006 zavedla pětiprocentní daň z jednorázových hůlek. Ročně se v Číně vyprodukuje zhruba 45 miliard dřevěných hůlek, což abnormálně zatěžuje životní prostředí, zejména kácení lesů. * Císař Naruhito byl oficiálně uveden na japonský trůn a stal se 126. císařem dynastie. A thajský král odebral konkubíně titul i vojenskou hodnost. * 

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Ministr školství chce zvýšením platů učitelů přidat víc těm nejlepším. Odbory trvají na tom, že dobří i špatní učitelé dostanou stejně a jsou připraveni kvůli tomu jít do stávky. Jsme v Česku. * Německo prostřednictvím daní zdraží letenky a zlevní naopak jízdenky na vlak. Hodlá tím pomoct ochraně klimatu. * Evropě hrozí s rozvojem elektroautomobilismu značná závislost na asijských zemích, hlavně na Číně. Zatímco VW jako jediná evropská firma se začíná zabývat vývojem elektrických článků pro baterie do aut, Čína už je dávno chrlí ve výrobních závodech. *  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila zprávu, podle které je na světě dvakrát více lidí s nadváhou a obezitou než podvyživených lidí. * Babišova restaurace ve Francii zavřela. Ztratila michelinskou hvězdu a měla finanční problémy. Kampááň!

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Větší legraci nezažijete. Komunisté zuří. Chtějí se kvůli rozhodnutí Ústavního soudu obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Rozloučili jsme se s dvěma velkými postavami české kultury. Sociální sítě se nejméně na týden naplnily smutkem, úctou i hnusem. * Soud v Zimbabwe udělil mladému pěstiteli marihuany jako trest napsat padesátistránkovou esej proti drogám. Nenapíše – půjde sedět. * V Denveru se za 18 hodin propadla teplota o 35°C. Vzhledem k tomu, že Američané měří ve Fahrenheitech, ochladilo se tam vlastně o 63 stupňů. * Česko zastavilo s okamžitou platností vývoz zbraní do Turecka. * Informace pro všechny, kdo si nemohou pořídit drahé bydlení v Praze: Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví. * Třetina českých učitelů tápe v sexuální výchově. Nemohli by jim poradit jejich žáci?

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Předčasné Vánoce proběhly v Rakovníku. Na silnici se po nehodě vysypaly dvě tuny kaprů. * Čína údajně zastaví financování pražské Slavie, kterou vlastní čínské firmy. Půjde o odvetu za vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. * Za posledních 18 let se v tuzemsku postavilo zhruba 300 kilometrů nových dálnic. Maďarsko vybudovalo za stejnou dobu 1500 kilometrů. Výstavba se v Česku vleče. Získat stavební povolení pro dálnici trvá v průměru 13 let. * Třiatřicet let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl obsahují některé druhy hub v Bavorsku stále ještě velké množství radioaktivního cesia. Češi s vysokou školou života je proto raději sbírají v Česku. * Na několika plážích v anglickém Cornwallu se objevily měchýřovky portugalské. Tato stvoření z mořských hlubin jsou pro člověka smrtelně jedovatá. * Slevy na dopravu pro studenty a důchodce vyšly stát na 5,6 miliardy za rok. Největší část dostaly České dráhy. Fajn. Ale co přidat taky třeba důchodcům, kteří nikam nejezdí? * Před zápasem Česko – Anglie v pražské Veleslavínově ulici vymlátili chuligáni známý bar Hany Bany. Byli to čeští fanoušci.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Turecko zahájilo útok na Sýrii. Íránská armáda zahájila neohlášené manévry u turecké hranice. Po střelbě u synagogy v německém Halle zemřeli muž a žena. Zadrženi byli dva pachatelé. Syřan bez povolení pobytu v Německu tam v Limburgu najížděl v pondělí ukradeným kamionem do aut. Devět lidí bylo zraněno. * Tak raději domů. V době, kdy se v Praze sjede možná až 300 000 lidí na tryznu za Karla Gotta a další na souběžně probíhající Signál festival na různých místech pražského centra a náš fotbalový tým nastoupí  na Slavii v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy proti Anglii, chystá ekoteroristické hnutí Rebelie proti vyhynutí na sobotu 12. října velkou dopravní blokádu v centru Prahy. Maso. * Co nového v politice? Agrofert chystá žalobu na Českou televizi. Komunistický poslanec „Mlátička“ Ondráček opisoval v disertační práci. Zástupci dvou ostravských firem prolomili systém EET. * Věda a příroda? Kanál Dunaj–Odra–Labe: Komise zjistila, že projekt je finančně ztrátový. Astronomové objevili dvacet nových měsíců Saturnu. V Austrálii hoří. A mezitím se udělovaly někde ve Švédsku nějaké Nobelovy ceny. * No uznejte, že aspoň ta zpráva o nových Saturnových měsíčkách je optimisitická!

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * David Rath už opravdu nastoupil do vězení. Je to už druhý ministr za ČSSD. Novináře, co čekali celý den před bránou v Ruzyni vyšplouchl: nastoupil do věznice v Teplicích. * Muchova Slovanská epopej se postěhuje zpátky do Moravského Krumlova. Do Prahy se vrátí, až na ní město postaví barák. * Rozhodně nespěchejte s nákupem elektroauta. Úřední povolení na výstavbu jedné dobíječky trvá klidně rok a půl. * Eurokomisařka Jourová ustála grilování europoslanců. Asi má hezky propečenou kůžičku. * Bydlení v Česku zdražuje dvakrát rychleji, než je průměr EU. Čechům to zřejmě nevadí. * Kapři si vypustili rybník. Nevěříte? Italský parlament odsouhlasil ústavní zákon, jímž se zruší třetina poslaneckých míst. * Situace je kritická. Ve Vysokých Tatrách se přemnožili medvědi. Horská služba radí, že si na túry máte brát rolničku. Ale jak to udělat, když nejste ženatý rolník?

Církev bude zkoumat, kolik katolíků chodí pravidelně na mše. * Šest slonů v Thajsku zahynulo po pádu z vodopádu. * Japonští vědci vyvinuli umělou krev, kterou je přinejmenším teoreticky možné poskytnout všem pacientům, bez ohledu na jejich krevní skupinu. * V Evropském parlamentu vystoupila kapitánka lodi Carola Racketeová, která přes zákaz dovezla do Itálie migranty naložené ve Středozemním moři. Europoslanci ji zatleskali. Zvláštní kontinent ta Evropa. * S návrhem na zmírnění klimatické krize přišla skupina než šedesáti vědců z celého světa. Podle nich by pomohlo, kdyby kuchařky ve školách a nemocnicích strávníkům servírovaly méně nebo žádné maso. Zvláštní planeta ta Země. * * Prezident Miloš Zeman udělí příští rok Karlu Gottovi in memoriam Řád bílého lva. Vyznamená také Václava Klause staršího. Zvláštní země to Česko. 

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * To jsme fakt nečekali. Předsedou nového hnutí Trikolóra se stal Václav Klaus mladší. * Prezidentu Miloši Zemanovi věří 49% obyvatel. „Častěji prezidentovi důvěřují lidé ve věku od 60 let výše, důchodci či pomocní nekvalifikovaní dělníci, věřící katolíci, ti, kdo se politicky řadí od středu nalevo, voliči ANO, KSČM, ČSSD či SPD,” uvedla agentura. * Hlavní město se rozhodlo zredukovat na minimum znečištění z domácích topenišť a schválilo vyhlášku, která od září příštího roku zakazuje spalovat uhlí, uhelné brikety a koks v kamnech a méně účinných kotlích. * Letecká doprava významně přispívá ke změně klimatu. Nové globální hnutí „Stydíme se za létání“, které před časem vzniklo ve Švédsku, chce, aby si to lidé uvědomili a styděli se létat. Jasně, dobrý plavec přeplave ze Švédska do Dánska a dál už cestuje vlakem. * David Rath musí do pondělního večera nastoupit do ruzyňské věznice. * Vtip týdne se podařil ministru dopravy Kremlíkovi: Tempo dálniční výstavby v Česku výrazně zrychlí.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Kellner vede žebříček českých miliardářů, Babiš se propadl na čtvrté místo. * Ministerstvo vnitra chystá novelu zákona, která postaví organizace „domobrany“ mimo zákon. * Pařížský soud ve středu odsoudil iniciátorku kampaně MeToo ve Francii Sandru Mullerovou za pomluvu vůči muži, kterého v roce 2017 obvinila ze sexuálního obtěžování. Musí poškozenému zaplatit pokutu ve výši 20 000 eur. * Sebevrah ve Varšavě skočil z okna. Zabil muže sedícího dole na lavičce. * Ledovec na nejvyšší evropské hoře Mont Blanc by se podle odborníků mohl brzy sesunout do údolí. To by mohlo být slyšet a v Plzni. * Německé továrny zkracují pracovní dobu. Recese je zřejmě na obzoru. * Akce místních nadšenců v Třešti se sdílenými koly končí. Lidé bicykly rozkradli. * Auta Škoda Superb se pravděpodobně budou vyrábět v Turecku.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Potkáte-li u silnice novou značku, neznamená „středisko recyklace plastů“, ale „silniční okruh“. Tu bývalou značku si prý motoristé pletli se zelenou turistickou značkou. *  Týdeník, později měsíčník Instinkt po sedmnácti letech přestal vycházet. Je to letos už druhý časopis ze stáje Jaromíra Soukupa, která skončil.  * Praha 2 podá trestní oznámení na provozovatele elektrokoloběžek, společnost Lime, pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. * Počet migrantů plujících přes Středozemní moře do Evropy roste. Na Maltu za uplynulý týden přijelo téměř 500 lidí, dalších 36 migrantů přijala z lodi Ocean Viking. Politici Německa, Francie, Itálie a Malty se mezitím dohodly na rozdělování migrantů do zemí EU. Doufají, že další evropské země se přidají. {značka}

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Tisíce politiků a novinářů se slétly stovkami letadel na ekologický summit v New Yorku. * Praha má jen tři mrakodrapy vyšší než sto metrů. Líp je na tom Bratislava i Varšava. Ale mělo by se to změnit. V Nových Butovicích bude stát mrakodrap se 135 metry nejvyšší v Česku. * K protestům za klima se v Paříži připojili maskovaní radikálové. Začali budovat barikády a zapalovat koše. * V Mnichově začal největší pivní festival světa Oktoberfest. * Uhlí je označováno za ekologicky nejškodlivější zdroj energie. V Africe ale role uhelných elektráren roste a zřejmě i dál poroste. * V Česku žije zhruba 2,3 milionu psů. To znamená, že psa má bezmála 40 procent obyvatel. * Ruské úřady převezly zpátky na Sibiř šamana, který chtěl vyhnat Putina. * Jak byste vysvětlili tento titulek na webu ČT: „Daňový balíček míří do finále. Chystá se zdražení cigaret, výjimka pro kotelny by mohla zůstat.“

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Česko je v kvalitě života podle nového indexu společnosti Deloitte na 24. místě ze 149 hodnocených zemí. Jsme o dvě příčky výš než USA, ale zhoršujeme se v kategorii osobních práv a svobod. * Slovensko razantně snižuje daně, uleví menším firmám a živnostníkům. * Pražský magistrát zakázal přerostlé žebrající pandy a jiné plyšáky. Peking se možná bude ještě víc zlobit. * Automaticky řízená souprava linky 1 pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až těsně za jiným vlakem, což mezi cestujícími vyvolalo paniku. * Dvouletý Brňák se ztratil na procházce školky parkem. Učitelky zjistily, že chlapeček chybí, až když si k večeru pro něj přišli rodiče. Spokojený cestovatel se nakonec našel. * Praha musí okamžitě uzavřít podstavec bývalého Stalinova památníku na Letné, rozhodl statik. Že by definitivní soumrak komunismu? 

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Se světem je něco divně. Ozonová díra bude letos nejmenší za posledních 30 let. * Každý desátý obyvatel Česka ve věku od 18 do 34 let nejí maso. * Ekoaktivisté obsadili vchod frankfurtského autosalonu. Požadují konec spalovacích motorů. * Máte-li přebytečných dva a půl milionu, cestovka vám zařídí dovolenkový pobyt na severním pólu. Připravena jsou vyhřívaná iglú a další luxus. * Až 133 tisíc exekucí v Česku může být vymáháno v rozporu se zákonem. K tomuto číslu došlo ministerstvo spravedlnosti a vyzvalo soudy, aby konkrétní případy prověřily a případně je neprodleně zastavily. * Čtyři afgánští migranti se rozhodli cestovat do Evropy na náklaďáku pod pytli rýže. Dojeli až do Sušice. Zvláštní volba. * A je to venku: první elektroauto ze stáje Škoda – prcek Citigo. Benzínové stojí od 199 000 Kč, elektroauto za 420 000 Kč. A dojezd fantastických 270 kilometrů!

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Pavel Nevtípil, vyšetřovatel jedné z největších polistopadových kauz v politice, vážně uvažuje o odchodu od policie. Podle zjištění Neovlivní.cz je hlavním důvodem právě kauza Čapí hnízdo. * Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová prověří postup policie, která použila k odhalování trampů přespávajících ve volné přírodě dron s termokamerou. * Ženu na Havlíčkobrodsku zavraždil bývalý člen vedení Českých drah. Se nedivme, že vlaky mají zpoždění, když to řídí vrahouni. * Zájem policie o Čapí hnízdo nekončí. Vyšetřuje ho dál kvůli podezření z daňových úniků za desítky milionů. * Státní zaměstnanci dostanou přidáno 1500 korun, shodla se koalice. Teď už mají v průměru vyšší platy než pracující v soukromém sektoru, z jejichž zdanění jsou zaměstnanci u placeni. * Číně dochází vepřové. Sahá do nouzových zásob a přesvědčuje lidi, že stejně není zdravé. Rada vedoucím politikům Číny: kdyby obyvatelstvo přešlo na islám, problém zmizí. * 

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Rakušané otevřeli další kus dálnice směrem k Mikulovu. Češi zatím ani nekopli, a ještě dlouho nekopnou. * Vypadá to nadějně: Koněv – tedy socha – by se mohl odstěhovat z Dejvic do Moskvy. * Ve státě Kérala na jihu Indie vypadlo osmnáctiměsíční batole z auta. Rodiče si všimli až o padesát kilometrů dál. Batole přežilo s drobnými oděrkami. * To v čínském cirkusu vyskočil tygr z klece přímo mezi diváky. Žrádlo ho ale nezajímalo a utíkal na svobodu. Dopadli ho až druhý den. * Bobtná státní aparát, narůstají počty státních zaměstnanců, oproti roku 2012 jich přibylo 60 tisíc. V příštím roce by mělo být na platy státních zaměstnanců vynaloženo 225 miliard, tedy o 92 miliard více než v roce 2012. * Francouzský soud rozhodl, že smrt při souloži na služební cestě je pracovní nehoda. * Anonymové chtějí umlátit ženu, která vyhrála spor s Babišem, který se má omluvit za svou lež. Takoví lidé žijí ve stejné zemi jako my. * Za Salviniho to vypadalo, že se středomořská migrace postupně vyřeší. Nová italská vláda chce ovšem zase rozdělovat migranty do zemí EU. *

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * To, jestli zemřeme do deseti let, nebo ne, určí nová krevní zkouška vyvinutá vědci z německého Institutu biologie a stárnutí Maxe Plancka v Kolíně nad Rýnem. Jestli je to fakt, tak tato informace brzy narubí celý svět. * Pirátské magistrátní nápady začínají hlavní město obracet naruby. Po snaze hledat prázdné byty pomocí otáček elektroměrů teď chtějí v Praze zavádět mýto. * Stále větší spotřeba uhlí v Asii by mohla ohrozit pokrok v boji proti katastrofickým důsledkům klimatické změny. Uvedl to náměstek tajemníka Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. * USA nezakáže neúsporné žárovky. Není to svobodná země?  * Vědci zkoumají vývoj a osvojování řeči miminek. Podle nich se dítě stává rodilým mluvčím už v děloze. No nevím: já se muset učit vyňatá slova v omezeném prostoru dělohy, počastuji pak porodníka hromadou vulgárních výrazů. * Majitel TV Barrandov Jaromír Soukup začal obchodovat s ojetými auty. Možná lepší džob než ojetá televize.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Skvělá zpráva: Podle průzkumu by se komunisté by se poprvé v historii České republiky nedostali do sněmovny. * #Mítútačky se vrátily po prázdninách z hotelových barů na pobřeží a vrhly se tentokrát na Plácida Dominga. Opera v Dallasu se z toho skrčila tak, že slavnému tenorovi zrušila vystoupení. * Komunisté vyzvali své podporovatele vyzvali k psaní veršů k oslavě maršála Koněva a obraně jeho sochy. Doufejme, že nejlepší kusy se dostanou i na internet. * Britský soud poslal v pátek do vězení jednovaječná trojčata, která se snažila využít nejen své identické podoby ale i toho, že mají téměř shodnou DNA, aby se vyhnula potrestání za spáchání trestného činu. * Kapitán lodi Eleonore musí zaplatit pokutu ve výši 300 tisíc eur (7,8 milionu korun) a loď byla zabavena, rozhodly italské úřady. Kapitán vjel bez povolení do italského přístavu a měl na palubě přes stovku migrantů. * McDonald’s nabízí „nahatý“ burger – vše, ale bez žemle. Asi dospěl k názoru, že jsme moc tlustí. Co na to řeknou anarchisti? * To byste opravdu nečekali: agentura Stem/Mark v rozsáhlém průzkumu zjistila, že nejznámější českou značkou piva je Plzeňský Prazdroj.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Lidé, kteří jezdí na vodu, se dočkají toho, že je nebude moci nikdo trestat za to, když si před tím dají jedno pivo. Poslanci se po návratu z dovolených na zářijové schůzi vrátí ke schvalování zákonů. A jedním z prvních bude ten, který dá vodákům právo mít v krvi půl promile alkoholu. Zvlášť během blížící se zimy to vodáci určitě využijí. * To muselo jednou přijít: Piráti zvažují konec otevřenosti na internetu. * Někteří demonstranti se na protesty na nadcházejícím summitu G7 připravovali pod vedením veteránů z řad aktivistů ve speciálním výcvikovém táboře. * Surfař na Floridě se nechal největší vlnou vyhodit do vzduchu. Let měl nádherný, ale dopadl přímo na žraloka. Už jste někdy viděli nasraného žraloka? Surfař naštěstí doplaval ke břehu a skončil jen s menšími poraněními. * Platy ve veřejné sféře jsou už vyšší než v soukromé. Přesto zaměstnanci státu společně s ministryní Maláčovou je chtějí zvýšit. Pracovníci v soukromé sféře na platy úředníků určitě vydělají. * Facebook experimentuje se zakrýváním počtu „lajků“. Uživatelé Instagramu a nově i Facebooku prý už neuvidí celkový počet „lajků“ a dalších emotikonů, které příspěvek získal. Tyto informace si bude moci zobrazit jen samotný autor postu. Dost možná to bude znamenat pokles zájmu o Facebook.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Dva roky po začátku platnosti zákazu billboardů v ochranném pásmu zůstává v okolí dálnic ještě 382 z 1500 nelegálních reklam. * Kapitán české luxusní jachty v přístavu na dalmatském ostrově v noci vypustil do vody hovna. * Na pláži v Sacramentu v Kalifornii se servalo asi 40 lidí. O osušku. Zasahovala policie i záchranka. * Polsko má momentálně rozpracováno 1000 kilometrů dálnic, Česko (když nepočítáme D1), 26. Poláci řeší budoucnost země, my trestně stíhaného premiéra a ministerstvo kultury. * Středoškoláci budou v pondělí stávkovat proti povinné maturitě s v pátek za klima. Zkuste jim pomoci s důvody stávky na úterý, středu a čtvrtek. * Potom, co astronomové poprvé vyfotografovali černou díru, teď objevili největší černou díru na světě. Je v galaxii Holm15A a její hmotnost je 40 miliard hmotností Sluncí. Raději se k ní moc nepřibližujte. * Napadlo by vás to? Vandalové vytvořili na vrcholu Sněžky mandalu. Asi byli v sandálech. * V Turecku se propadl most.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Gréta přistála. * Bývalá poslankyně a pražská zastupitelka KSČM Marta Semelová skončí ve čtyřech školských radách zřizovaných městem. V pondělí o tom rozhodli pražští radní. Podle nich by neměla přicházet do kontaktu s dětmi. * Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu. Elektřina už je prý drahá dost. Ale Babiš to chce odložit až na období, až tu bude nová vláda. * Indonésie stěhuje své hlavní město na Borneo. Dosavadní metropole na ostrově Jáva – Jakarta byla založená na bažině a ročně se potopí o několik centimetrů. * Myslivecká komise Agrární komory ČR chce změnu zákona o myslivosti. Chtěla by povolení odstřelu vlků a také celoroční možnost odstřelu veškeré zvěře do věku dvou let. V roce 2017 myslivci ulovili divokých prasat 229 182, srnčí zvěře 103 455 kusů, jelení 27 878 a daňčí 23 069 kusů. *                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Ceny bytu v Praze stále stoupají. Ale ceny luxusních bytů stagnují a budou možná klesat. Co s tím? Nemáte-li na normální byt, kupte si luxusní. * Brno je na vodě. Pod městem leží ve hloubce sto metrů obrovská zásobárna artézské vody. Vědci neví, odkud se bere. Není to Starobrno? * Extáze je bezpečnější než alkohol, tvrdí čeští vědci. * Pospěšte si s brexitem! Britská parlamentní „Komise pro Vědu a Technologie“ navrhuje, aby vláda ukončila možnost osobního vlastnictví automobilů, jinak se Velké Británii nepodaří naplnit plán stát se do roku 2050 zcela uhlíkově neutrální. * Plující ruská atomová elektrárna míří k Čukotce. Buďme v klidu, od Evropy je to hodně daleko. * Tak nevím, jestli je to dobře nebo špatně: Ekologičtí aktivisté zablokovali vchod do Ministerstva pro místní rozvoj. * Na plážích v Sardinii kradou zloději písek. Některé obce musely na pláže postavit strážné.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Možná budeme mít i ministra kultury. Pomstychtivý prezident ho zřejmě schválí. * Češi se nechali nalákat na výrazně levný zájezd do Berlína. Až na místě zjistili, že v rámci výletu se museli zúčastnit demonstrace za lidská práva v Íránu. * Dovolená snů! Celý jeden zájezd Čechů na Krétu, přesněji několik desítek lidí, dostal sračku. Trávit dovolenou na toaletě vyjde u Máchova jezera asi podstatně levněji. * Opilý muž v reflexní vestě se rozhodl řídit dopravu na dálnici D1 poblíž Brna. K žádné havárii nedošlo, ale z místa ho museli odtáhnout policisté. * Nové vedení Prahy přináší plno nových nápadů. Magistrát teď zvažuje, že by odpadky do malešické spalovny mohly vozit tramvaje. * V Moskvě vzplálo elektroauto Tesla po nárazu do odtahového vozu. Nikdo nezemřel. * Málokde je zvykem stavět pomníky vrahům. V Cínovci odhalí sochu pohraničníka. * Vědci objevili v Patagonii nový druh dinosaura, vypadal jako pankáč. 

Odborníci prověřili studii o přínosu Zemanova kanálu Labe – Odra – Dunaj a zjistili, že je vylhaná a plná chyb. My laici si to myslíme už dávno. * Požáry na Sibiři uvolnily do atmosféry od začátku června do 21. července už sto milionů tun oxidu uhličitého. Asi si koupím elektromobil, abych to vyvážil. * Stát zaplatil v posledních pěti letech za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky od nich vymohl jen 14 milionů. *  Sedmdesát tisíc lidí přijelo do Letňan poslechnout si píseň Jožin z Bažin v podání skupiny Metallica. * Titulek: Německo se chystá na recesi. Jen jestli Němci tu srandu pochopěj. * Většina firem souhlasí se zavedením finančního paušálu místo stravenek. * Jan Hamáček si myslí, že Miloš Zeman je mimo ústavu. My ostatní si myslíme, že Zeman měl být v ústavu už dávno. * Ministerstvo kultury rozděluje miliony bez výběrových řízení i objektivních důvodů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. Ti, co někdy žádali o grant na festivaly, o tom vědí své. 

Blíží se 21. srpen a s ním další akce Milionu chvilek. Tentokrát to bude pochod z Václavského náměstí k pražskému hradu. Start je v 18:00. * V Česku se citelně zdražuje, nejen brambory a cibule. Nadprůměrně platíme za víc než 70 potravin, často základních, jako je maso a mléčné výrobky. Bude líp! * Stát by chtěl rozhýbat prodej elektroaut. Nemusely by mít dálniční známku a mohly by zadarmo parkovat na modrých zónách. Čili: kdo má jedno mega a víc na auto, ušetří. * Berlínský muzikant před večírkem pobral viagru a další prášky. Ztopořený penis se ovšem neumoudřil ani v dalších dnech a muž musel do nemocnice. Lékaři nevyloučili ani možnost amputace. * Dluhy firmy Agrofert stouply od loňska o 8 miliard Kč na 44 miliard. Ekonomové varovně zdvíhají prst. * Donald Trump chce koupit Grónsko. Ne pro sebe ale pro USA. Gróňané se baví. * Nový pořad o dezinformacích a Fake News s názvem To se ví chystá na podzim ČT. Podle toho, že už ho kritizoval Jiří Ovčáček, se dá čekat, že bude dobrý.

Zpráva meteorologů: Deště posledních týdnů výrazně zmírnily such v Česku. * Dobrý počin: Starostové a nezávislí přicházejí s projektem cest pro pěší mezi lány polí včetně stromořadí. Asi nestačí jim jen fandit, ale taky pomoci. * Kouzelník Žito 44 alias Daniel Landa je v insolvenci, má dluhy, prý minimálně 15 Mega. * Kvůli EET a kontrolnímu hlášení přijímalo Ministerstvo financí mnoho lidí. Teď je chce Schillerová zase propouštět. Asi jejich platy stojí víc než příjmy z EET. * Automobilka Škoda nainstalovala ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi nové linky, které budou zajišťovat výrobu připravovaného elektromobilu. * Myslivci našli v Brně-Tuřanech a blízkých Šlapanicích desítky mrtvých zajíců a několik bažantů. Vzorky poslali na rozbor, který podle nich potvrdil otravu látkou Stutox II na hubení hrabošů. * V areálu londýnské vysoké školy Goldsmiths už se nemůže podávat hovězí maso. Instituce, která je součástí Londýnské univerzity, zákaz zavedla s cílem přispět k boji proti globálním klimatickým změnám. * Agrofertu prudce klesl zisk. Od červených čísel ho loni zachránily hlavně dotace.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Praha zvýší daň z nemovitostí. * Benátky zakázaly vjezd turistickým megalodím. Neměl jsem tušení, že po Jizeře tam může něco takového doplout. * Do konce července v registru vozidel evidováno 150 314 nových osobních automobilů. Z toho je 421 elektromobilů. * Radnice kalifornské města Berkeley zakázala používat slova muž a žena. Napříště například jen těhotný člověk. Je bezva, že nemusím žít v Kalifornii. * Česká armáda má 1250 zbytečných důstojníků, naopak chybí obyčejní pěšáci. * Část Velké Británie postihl rozsáhlý výpadek proudu. Tisíce domácností byly bez elektřiny, v Londýně přestaly fungovat semafory, značné problémy hlásili železniční dopravci. * Čínu zasáhl tajfun, Belgii tornádo a Rusko havárie při startu rakety. * Elektrické koloběžky mají problémy v centrech historických měst. Na kočičích hlavách drncají. Zřejmě bude nutné vyměnit dlažbu za asfalt.

* To nevymyslíte! Jiří Ovčáček připravuje vlastní pořad pro televizi Barrandov. * Pašeráci našli africkým migrantům novou cestu do nového života. Je dlouhá a drahá, ale na rozdíl od Středozemního moře celkem bezpečná. Vede přes Mexiko do USA. * Primátor Prahy Hřib v rozhovoru pro i dnes oznámil, že před starostí o globální oteplování do město přednost bezpečnosti občanů. * Rozhodnutí ministerstva zemědělství řešit přemnožení hrabošů plošnou likvidací jedem pobouřilo odborníky i veřejnost. Ohrožuje totiž další zvířata a ptáky. Proti rozhodnutí můžete podepsat petici. * Praha ruší silvestrovský ohňostroj. * Satanisté v Praze podpořili LGBT komunitu. Nic jako tradiční rodina neexistuje, hlásali. Bylo jich pět. * Radnice Prahy 1 se chystá mobilní pisoár, který byl umístěn před pražským hlavním nádražím, zakrýt paravánem. Vyčlenila si na to 410 000 Kč. 

Pak že písničkáři už netáhnou. Turné Eda Sheerana vydělalo nejvíc peněz v historii, překonalo rekord kapely U2. * Žena z Británie se provdala za svého šestiletého zlatého retrívra. Manžel je o 43 let mladší. Nechápu, proč naše úřady nechtějí takové sňatky povolovat. * Algoritmus Facebooku označil text Deklarace nezávislosti Spojených států amerických za nenávistný a bez milosti ho smazal. * Polská vesnice Miejsce Odrzańskie poblíž Opole se pomalu stává výlučně ženskou záležitostí: už devět let se ve vsi nenarodil žádný kluk. * Marko Čermák ilustroval nové vydání Babičky Boženy Němcové. * Požár v pražských Vršovicích poškodil rakve. Nebožtíci se stihli včas evakuovat. * Za prvních sedm měsíců letošního roku stalo na českých železnicích 740 nehod, tedy tři a půl nehody každý den. A to se nám snaží namluvit, že cestovat vlakem je bezpečnější než po silnici. * Nemyslete si, že jen Krteček propaguje Českou republiku v Číně. V Japonsku je zase populární Ferda Mravenec. *

Zpráva z lepších: Primátor Hřib zaplatí panu Černému za vyčištění Karlova mostu. Úředníci, co se ho chystali popotahovat, si zřejmě nepinknou. * Pravidelný blog Klause mladšího na Novinkách.cz končí. Server nechce být vnímán jako jeho platforma. * Greta Thunbergová se chystá se svou osvětovou kampaní do Spojených států. Školačka, která celý svět upozorňuje na hrozby klimatické změny, se rozhodla jít příkladem i tím, jak se dostane do USA. Ve snaze zmenšit svou uhlíkovou stopu totiž popluje do Ameriky lodí. * Přes sto úřadů a státních institucí vyplatilo v letech 2014 až 2018 na náhradách škod a pokutách bezmála dvě miliardy korun. Škody, které zavinili úředníci, ale na nich nikdo nevymáhá. * Vláda chystá zvýhodnění elektroaut na dálnicích. Místo známky za 1500 by majitelé platili jen 1000 Kč. No nekupte to! * Společnost Mint rozjela v Bratislavě sdílení koloběžek. Během prvního týdne jich lidé polovinu rozkradli. * Čeští vědci a neziskovky vyrazí do Amazonie. Budou tam učit domorodce, jak se mají starat o prales.

Grafitti, které z Karlova mostu restaurátoři plánovali odstranit do poloviny srpna, přes noc zmizelo. Jak, to se už asi nikdy nedozvíme. * Eritrejec, který shodil ženu s dítětem pod vlak, byl uváděn jako učebnicový příklad integrace. * Kanadská transgender aktivistka žádala o intimní depilaci svého mužského pohlavního orgánu, kosmetický salon ji odmítl. Podala třináct stížností k Soudu pro lidská práva. * Experti zjistili, že šestnáct evropských voleb bylo ovlivněno ruskými fake news. Včetně poslední volby českého prezidenta. * V Indii přibývají tygři. Už je jich tam asi 3000. U nás zatím nic. * Víc než třetina hasičů nemá dost protilátek proti spalničkám. Tak jak mohou, probůh, hasit? * Někdy stačí jen opsat titulek: „Vyhýbal se losovi a narazil do medvěda.“ * Americká Herečka Emma Thompsonová přiletěla na londýnský ekologický protest až z Los Angeles. Zřejmě protestovala proti své vlastní uhlíkové stopě. *  Je to dobrý, v Česku už máme nabídku na elektroauto za sto tisíc. Možná vám něco připomene: https://www.autorevue.cz/Client.Gallery/show.aspx?id_file=114058734&article=38169

== Chvíli to vypadalo, že zažijeme chladný červenec. Ale jakmile se Greta vydala na turné po Evropě, teploty začaly stoupat. == Centrum EU jako ekopředvoj! Slavná socha čůrajícího chlapečka v Bruselu už neplýtvá tisíci litry pitné vody. Úřady turistickou atrakci upravily tak, aby v ní voda kolovala a nekončila v kanalizaci. * Z nabídky tištěných titulů společnosti Empresa Media zmizel měsíčník Faktor Soukup, postavený na tváři generálního ředitele vydavatelství Jaromíra Soukupa. Asi to nikdo nekupoval. (faktor soukup.jpg) * Španělské pláže devastuje řasa původem z Asie. Rozlézá se, hnije a páchne. Je nahnědlá a jmenuje se Okamurae. Fakt nekecám! * Česká armáda, pevná součást NATO, používá určité množství sovětských zbraní. Situace by se měla změnit teprve v roce 2035. * Zajíci, bažanti i koroptve mizí brutálním způsobem z české krajiny. Velké lány jim škodí a řepka těm hajzlíkům nechutná. * Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák si koupil od jakési ukrajinské agentury certifikát o čestné profesuře z oxfordské Akademické unie. Vzdáleně to připomíná Viktora Koženého a jeho Harvardské fondy. * Zpráva, která vypadá jako z okurkové sezóny: vědci objevili miniaturního žraloka, který svítí. 

== Čím víc se daří okurkám dozrávat, tím jsou zprávy šťavnatější. A je jich tolik, že bych vám na ně měl dávat množstevní slevu. == * Chcete bojovat proti globálním klimatickým změnám? Výrazně omezte sledování online videí. K takovému závěru dospěla analýza francouzského think tanku The Shift Project. Přenos a prohlížení videí na síti prý vygeneruje na celém světě 300 milionů tun oxidu uhličitého ročně. A ze všeho nejvíc prý sledování porna. *  Antiradar už mají asi úplně všichni. Tak policie v Praze začne měřit emise. * Situace se zneužíváním opioidů ve Spojených státech je velmi vážná. Mluví se dokonce o epidemii. Denně umře na předávkování 130 Američanů. Taky byste určitě chtěli vědět, co je to opioid, že. * Policie v Praze hledá muže s Alzheimerem. Pokud tuto dvojici někde uvidíte, volejte 158. * V případě smogu bude pražská hromadná doprava zadarmo. Ale jak k tomu přijdou majitelé permanentek? * Před Reichstagem v Berlíně vznikne deset metrů široký bezpečnostní příkop. Přitom těžko lze očekávat, že by ho Rudá armáda chtěla znovu dobývat. * Rusko chce vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj. Konečně skvělý nápad v boji s alkoholismem.

Mezi víkendy. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * ==Tahle rubrika vychází nejčastěji v pondělí. Některé čtenářky pohoršoval titulek „Před víkendem“. Že prý pondělí není před víkendem. No jak se to vezme. Pro někoho pondělí před víkendem JE. Ale abych ulámal hroty, rubriku jsem přejmenoval, takže teď ji mohu publikovat kdykoliv. Třeba o víkendu.==
V Londýně hořely ateliery, v nichž se točil Harry Potter. Ti mlaďoši by měli dělat kouzla raději jen pod dozorem dospělých. * Asi si pamatujete jak Babišovi lidé z Finanční správy „zaklekli“ na různé podnikatele (vesměs konkurenty Babišova podnikání). Částka, kterou stát tak neoprávněně sebral, se vyšplhala k neuvěřitelným dvěma miliardám Kč. Soudy nařídily státu, aby je vrátil. Daňoví poplatníci se prohnou, protože kromě dvou miliard zaplatí ještě poměrně vysoký úrok. Bude líp! * Německo bylo za poslední měsíc třikrát na hraně blackoutu. Pomáhala i špinavá elektřina z Temelína. A to zatím dobíjí své elektromobily jen necelé procento německých řidičů. * Kvůli nezvladatelnému množství vodáků zvažují některé obce poplatek za průjezd nebo zákaz sjíždění v některých dnech v týdnu. Vstup do hor by ráda zpoplatnila také správa CHKO Krkonoše. * Největší diamantový důl světa proslulý růžovými a červenými diamanty bude po téměř čtyřech desetiletích uzavřen. Co si počneme? * Věděli jste, že kolibřík je jediný pták, který umí létat i pozpátku?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Piráti navrhují, ministr školství souhlasí: středoškoláci, kteří neudělají maturitu, by mohli získat diplom, že školou prošli. To bych se na nějaké učení taky asi vyprdnul. * Kdysi jsme zažívali boj o zrno, teď je boj o seno, dokonce se krade. Farmář z Tachovska chytře umístil do balíků sena GPS lokátory a ty dovedly policii až ke zlodějům. * Dovolená jako horor. Noční bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki zabila nejméně šest zahraničních turistů z toho dva Čechy. * Český stát možná odepíše 14 miliard korun. Ty investoval do stavby elektrárny v Turecku, kterou nakonec nikdo nechce. A bude zase o něco líp. * V české přírodě už žije stovka divokých koní a brzy by se jejich počet mohl ztrojnásobit. * Zato v Ústeckém kraji se potulují po městech medvídci mývalové. Vybírají odpadkové koše a vůči lidem bývají agresívní. * Kancléř Mynář dostal za nelegální rybník 50 tisíc Kč. Pokutu. * V pražské Zoo se narodil urzon. 

Ministerstvo dopravy (ANO) stoplo už schválený projekt obchvatu Olbramovic, o který místní bojují už přes 30 let. Jedním ze stěžovatelů byl majitel Čapího hnízda (Imoba – ANO). Ten přitom prodal v roce 2008 pozemky na obchvat za osminásobek odhadní ceny. A ještě bonbónek: 43 % olbramovických voličů volilo ANO. * Ministerstvo průmyslu a obchodu (ANO) nepřistoupilo k plošnému pozastavení proplácení dotací firmám z holdingu Agrofert, a to, ačkoliv na ně Brusel peníze od loňského prosince neposílá. Tak buď zvýšíme daně, nebo ubereme důchodcům. * A je to tady. Vláda ANO, ČSSD a KSČM zvyšuje daně za cigarety, alkohol a hazard. A ti důchodci to zaplatí. * Milí voliči ANO, jděte už do …..!

ODS chce zrušit přímou volbu prezidenta. Už bylo na čase! * Dobrá práce. Ukrajinská tajná služba unesla z území separatistů jednoho z podezřelých ze sestřelení letu MH17. * Novým předsedou Evropského parlamentu se stal italský socialista Sassoli. Zahradil je stříbrný. * Požár zničil v Kentucky devět miliónů litrů bourbonu, v místní řece teče Jim Beam. * Začaly prázdniny. Jezy na Vltavě a na Lužnici se ucpávají vodáky. * Německo postihl za uplynulý měsíc opakovaně nedostatek elektrického proudu v přenosové soustavě. Operátoři museli celkem třikrát požádat o pomoc sousední země, včetně Česka. Když politici zruší jádro, je to hned. * Klíčové posty v EU jsou rozebrány. Čekají nás budovatelské závazky a nerealistické zelené plány. *

Komunistický lídr Vojtěch Filip prý mezi svými řekl, že by vládu taky nechal padnout, ale až v září, aby to nevypadalo, že Letná funguje. * Ziskovost tuzemských firem je nejnižší za celou dobu sledování od roku 2005. * Vědci z NASA zachytili na Marsu zatím nikdy nenaměřenou koncentraci metanu. Už i Marťani se chovají neekologicky! * Zemřel bývalý senátor a autor „slušovického zázraku“ František Čuba. * Ministerstvo školství pozastavilo práce na důležitých změnách ve výuce, měly se například vypustit z učebnic přechodníky. Konzervativní úředníci se zase pokusili zastavit vývoj. *  Na cestě od moře zapomněl řidič FlixBusu na parkovišti ve Slovinsku pět cestujících. Pokračovali pěšky.  * Letná nese ovoce. Konečně, už nebudeme měřit ptáky. ODS, STAN a TOP 09 uvažují o společné kandidátce do parlamentních voleb. Kdo další se přidá? * Před víkendem. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * V neděli bylo v Praze o tři stupně víc než v Káhiře. Buď se u nás globálně otepluje nebo se v Africe globálně ochlazuje.

Portrét Karla Gotta bude na bankovce, která bude vydána v den jeho osmdesátin 14. července. Bankovka má nominální hodnotu 0,- €. * Nizozemsko čeká exodus Poláků či Rumunů. Vrací se domů kvůli vyšším platům. * 40 % českých domácností má psa. Utratí za něj v průměru 16 000 Kč za rok. * Inkluze problém se segregací ve vyloučených lokalitách nevyřešila, tvrdí výzkum Nadace OSF Praha. * Odbory opery Národního divadla a Státní opery vyhlásily stávkovou pohotovost. Budou divadelní prázdniny. * Podle Světové banky je Česko v rychlosti povolování staveb na 156. místě ze 190 sledovaných zemí. Získat tu stavební povolení trvá i déle než pět let. * * Věděly jste, milé dámy, že řada kosmetických přípravků se vyrábí z použitého fritovacího oleje? A blíží se doba, kdy se ke stejnému účelu bude používat vyjetý motorový olej. * Agrofertu loni klesl zisk skoro o dvě třetiny na 1,67 miliardy. Naopak vyplacené dotace mezi lety 2015 a 2017 rostly z 1,47 na 1,95 miliardy korun. ANO, a bude hůř! 

Ministr kultury Antonín Staněk se ve Sněmovně svým významem přirovnal K císaři Karlu IV. Tak proč ho nikdo nechce? * Exprezident Klaus se omluvil za hlášku na TV Prima o placených demonstrantech na Letné. * V Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9°C. Nejteplejší červen v dějinách měření. Ale jen do června 2020. * Sociální demokrat David Rath jde konečně sedět. Po sedmi letech za sedm mega v krabici na sedm let. * Výrazně podražila reklama v televizi. Inzerenti si to vykompenzují zdražením svých produktů. * Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na silnicích první třídy od ledna 2020. Na dálnicích by měl fungovat o měsíc dřív. * Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím jsou lidé nespokojenější, uvedl v pondělí k nedělnímu protivládnímu protestu na pražské Letné premiér Andrej Babiš. Čímpak to asi bude? * Maturanti se zhoršili v češtině. A co jí začít zjednodušovat? *

Jak pravil legendární zloděj per, „hrstička frustrovaných a zneuznaných lidí, kterým vadí, že nevyhráli volby“ se nevešla na Letnou. Stáli i na všech přístupových směrech. * V ruských městech se objevují náhrobní kameny s Putinovým jménem a podobiznou. Ale nikdo netuší, kde je pochován. * Praha chce snížit emise CO2 na nulu do roku 2050. Vypadá to, že se k nám vracejí socialistické závazky. * Poslanec ANO Martin Kolovratník navrhuje zdražit dálniční známku na 2000 Kč. Zdůvodnil to tím, že za tři roky už bude situace na dálnicích lepší. Řidiči se budou zřejmě s těmi dvěma litry víc těšit. Ministr dopravy to odmítl, Kolovratník to navrhuje za ANO. Poslanci ODS navrhují, aby se vzhledem k současnému tempu výstavy dálnic příští rok na nich jezdilo zadarmo. * Finanční správa „zaklekla“ na účastníky blešího trhu na Praze 9. Objevila mnoho nedostatků a rozdala pokuty. Když chcete prodat synovu tříkolku, z které už vyrostl, musíte mít DIČ a pokladnu s EET. Milujeme ANO. * Neporazitelná armáda US prohrála válku s českou dálnicí D1. Zpátky ze cvičení se vrací vlakem. * U obce Želiv viděli pumu. Přivolaný pyrotechnik ji nemohl zlikvidovat, protože utekla do pole.    

Opilý padesátiletý muž bez řidičského oprávnění nasedl do tanku T55 a projížděl se v něm městem. Stalo se v polské městě Pajeczna. * Česko je desátou nejbezpečnější zemí světa. Za námi je Švýcarsko i Austrálie. * Australská veganská restaurace vlastněná lesbičkami, která účtovala mužským zákazníkům speciální vysokou daň, končí. Asi zasáhli nějací šovinisti. *  Stát loni vybral na daních celkem 1,042 bilionu korun. EET přineslo do státní pokladny asi tři promile z této částky. * Ve 313 městech a obcích proběhly demonstrace Milionu chvilek. Letná už pozítří. * Dvě třetiny Čechů souhlasí s eutanázií. * Evropská unie nebude uznávat pasy vydávané Ruskem v Doněcké gubernii. * Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně podíleli na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou. Vrazi mluví rusky. * Povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty zrušeno nebude. Sněmovna návrh desítek poslanců v čele s Piráty odmítla už v prvním kole projednávání v souladu s postojem vlády, byť téměř nejtěsnější většinou. Tak příště! * Pořadatelé hudebního festivalu LIT snižují svou uhlíkovou stopu pod heslem “Brčka na Let It Roll 2019 nechceme!“ * Opavská firma FAU, na kterou podle Babiše „zaklekli naši“ vyhrála další spor se státem. Daňoví poplatníci, připravte si peněženky. * Kardiochirurg Jan Pirk odmítl podpořit novou politickou stranu Václava Klause ml. * Nový ministr dopravy navrhuje, že lidem uvízlým v kolonách na D1 by mohly rozvážet vodu motorky. * Sloveská prezidenta Zuzana Čaputová na své první zahraniční návštěvě položí květiny na hrob Václava Havla. * Studie projektu Dunaj – Odra – Labe nemá ani cenu papíru, na kterém byla vytištěna, shodují se odborníci. * Svět by se měl více zaměřit na vodík jako zdroj energie, vyzývá Mezinárodní agentura pro energii. Ale to by se výrobci elektromobilů asi zlobili. *

Sardinie zažila nejhorší invazi kobylek za posledních šedesát let, Václav Klaus mladší založil politickou stranu Trikolora a u chorvatského pobřeží se objevil žralok. * Rok 2018 byl na planetě čtvrtým nejteplejším v historii měření. A v Česku vůbec nejteplejším. Ale třeba to 31.12.2019 už nebude pravda. * V Česku je kolem 68.500 bezdomovců. Důležité je, že je má vláda přesně spočítané. * Vyhláška hlavního města Prahy zakazuje provozovat pouliční umění na hřbitovech nebo u kostelů a u škol v době vyučování. Nově se ale bude moci v ulicích hrát také na pikolu nebo na hoboj. * Senát nezvolil spisovatelku Lenku Procházkovou do rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Soudím, že je to dobrá zpráva. * Už je asi líp. Za kilo cibule zákazníci dnes zaplatí přibližně trojnásobek toho, co loni. Roste ale také cena paprik, zelí nebo brambor. * V Černobylu se přemnožili zubři. Je jich desetkrát víc. * Dalo se to čekat: V kosteleckých uzeninách našli hygienici motýle.

Skupina japonských bojovnic za rovnoprávnost v pondělí předložila vládě petici, ve které požaduje, aby zaměstnavatelé nenutili ženy nosit do práce obuv s vysokými podpatky. * Budějovičtí hasiči zachránili topícího se ježka. * Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zastaví dotace Agrofertu od roku 2017. * Gang zlodějů navrtal potrubí a odčerpal z něho naftu za 200 milionů Kč. Jak dlouho si toho ve firmě nikdo nevšiml, zpráva neuvádí. * I heterosexuálové mají svá práva, hlásá parta z Bostonu a pořádá pochod. * Cyklistu v Ostravě naštvalo auto, které na něj zatroubilo. Tak mu ulomil stěrače. * Něco pro kremloboty: V reakci na úspěšný seriál o Černobylu chystá ruská televize vlastní. V něm bude vysvětleno, že havárii způsobil agent CIA, který se vloudil do provozu elektrárny. * Špatná zpráva pro Česko: Odhad růstu německé ekonomiky se snížil o celé procento. *  Pohlavně přenosnými chorobami se na světě denně nakazí milion lidí. Miliarda za tři roky. Vypočítejte si, kdy to dopadne na vás.   

Státní rozpočet je na konci května ve schodku mínus 51 miliard Kč. Ale budeme dál a dál dotovat. * Inkluze ve školách bude letos stát sedm miliard korun. *   Podle průzkumu pouze osmnáct procent Němců má dojem, že se na veřejnosti může vyjadřovat zcela svobodně.  Témata, která jsou podle nich tabu, jsou například islám, imigrace, gender, homosexualita nebo vlastenectví. * Skvělá zpráva: Ministerstva přijdou příští rok o 5 700 míst. Jednak musíme šetřit a taky se tak dá zbavil neloajálních úředníků. * Hnutí ANO a jeho satelity ve sněmovně prosadily EET na kosmickou dopravu. * Na severním pólu Marsu je ledovec. Dá se tedy tam bruslit. * Mediálními lídry v Česku za posledních deset let jsou ve svých oborech Blesk, Nova, Impuls a Seznam.cz. * Bída ve Venezuele dosáhla prý takových rozměrů, že si zločinci ani nemohou koupit náboje. * Ministryně se nedohodly: Maláčová žádá na sociální služby 1,5 miliardy z rozpočtové rezervy. Schillerová jí nic nedá. * 

Algoritmus Facebooku označil text americké Deklarace nezávislosti za nenávistný obsah. * Při projednávání zprávy Evropské komise o konfliktu zájmů Andrej Babiš tvrdě a nekompromisně utekl ze sněmovny. * Francie zakázala používání pesticidů. Vraždí včely. U nás už vyhynuly tři čtvrtiny hmyzu. Ministr-velkopodnikatel Toman nám jistě vysvětlí, že za pesticidy nemáme náhradu. * Británie se dva týdny obešla bez elektřiny vyrobené z uhlí. Prý poprvé od 19. století. Jak Britové vyráběli elektřinu před devatenáctým stoletím, zpráva nesděluje. * Posledních sto milionů let se Měsíc se ochlazuje a zmenšuje. Nemá to třeba vliv na oteplování Země? *  Česko by mohlo být nuceno do rozpočtu Evropské unie vrátit asi 450 milionů korun z dotací, které čerpal holding Agrofert. Vyplývá to z návrhu auditní zprávy Evropské komise, kterou zveřejnila některá média. *

V letadle, kterým letěl premiér Babiš se střílelo. Nikdo nebyl zabit ani zraněn. Řada lidí překvapivě zmiňuje přísloví „Škoda rány, která padne vedle.“ * Mluvčí čínského ministerstva obrany vyzval ve čtvrtek novináře, aby neuváděli, že prodemokratické protesty na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 byly „potlačeny”. Při brutálním zásahu čínské armády, od kterého uplyne příští týden 30 let, zahynulo možná až deset tisíc lidí. * Patnáctiprocentní novou daň z výher v loteriích a sázkách přihodila ministryně Schillerová do vládního návrhu zákona o vyšším zdanění lihovin a tabáku. Když Andymu docházejí peníze, tvořivost ministrů nemá meze. * Nejvyšší správní soud nepovolí změnu pohlaví pouze papírovou, bez přeoperace. Aspoň soudci mají rozum. * V centru Budapešti se potopila turistická loď. Sedm mrtvých, 19 lidí se pohřešuje. * Doprava na D1 zkolabovala při průjezdu kolony americké armády. Nevím, jak by se to řešilo, kdybychom byli ve válce. Ale jinak jsme platným členem NATO.

Před víkendem a po volbách. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne) * Volilo 28,72 % voličů, o 10 % víc než v roce 2014. Zřejmě se jak příznivci EU tak Czexitáři zvedli od piva a počítačů. * Nejnižší skore získala Konzervativní alternativa – 235 hlasů, což je několik tisícin procenta odevzdaných hlasů. * Voliči nechtějí mít stejné platy jako Němci, které jim předvolebně nabízela ČSSD. * Celkem bylo odevzdáno 2 370 765 platných hlasů. * Mapa, která ukazuje, jak se volilo v jednotlivých regionech, jako vždy ukazuje, že republika levne směrem od západu k východu. * Bylo zajímavé pozorovat Jana Zahradila, ja                k se tvářil, když ho Saša Vondra překroužkoval až z patnáctého místa. * Za Moravu se postavilo celkem 9 794 voličů. *  29 volebních subjektů dostalo méně než 1 % hlasů, méně než 3 % jich má dokonce 31. * Hlasů, které tak spadly do kanálu (a dalo se to předem odhadnout) bylo 269 748. * V Bruselu nás bude zastupovat 14 mužů a 7 žen s věkovým průměrem 46 let. * Volby ve Francii vyhrála Marine Le Penová, v Británii Nigel Farage                                                                                                                      

* Skončily volby. * Členové kontrolního výboru parlamentu se v rámci služební cesty podívali na Machu Picchu. 80 procent zahraničních cest výborů jsou jen výlety, tvrdí jejich kolegové. * Před 150 lety začaly vlaky jezdit přes celý americký kontinent. * Sedmnáctiletá dívka přežila pád z 80 metrů na mostě SNP v Bratislavě. * Jedno plus pro EU: Všichni výrobci mobilů používají v Evropě už jen jeden typ nabíječky. * Atmosféru planety zaneřáďují tisíce tun zakázaného freonu. Vypouští ho Čína. A my se tu přetahujeme o pár molekul CO2. * Nedávná německá studie tvrdí, že ženám v nižších teplotách hůře funguje mozek. * Asi 16 milionů litrů slivovice a podobných destilátů vypálí ročně soukromí pěstitelé. Polovina z toho se prý pálí načerno. * SZIF – Státní zemědělský intervenční fond nadále proplácí ze státního rozpočtu a bez omezení finanční prostředky společnostem patřící pod holding Agrofert, a to i přes četné varovné signály, že tím může poškozovat finanční zájmy České republiky a daňových poplatníků. * Po Velké Británii jako druhá vyhlásila Praha 7 klimatickou nouzi. 

Brigitte Macronová bude opět učit.  Emmanuel má zřejmě malý plat. * ANO podpoří odsouzení Ondráčkovy cesty na Ukrajinu. A komunisté neví, zda podpoří rozpočet. * Zemřel Niki Lauda. * EU zakázala brčka a šťourátka. * Rohlik.cz stáhl z prodeje toastový chléb z Penamu. Kvůli dotacím. * Čína plánuje vysadit stromy na ploše velké jako Irsko. My v Evropě o tom hlavně budeme mluvit. * V USA povolili kompostování lidí. * Po Velké Británii je Praha 7 dalším útvarem, který vyhlásil na svém území klimatickou nouzi. * Alain Delon (83) převzal v neděli večer na filmovém festivalu v Cannes čestnou Zlatou palmu za své herecké mistrovství. Navzdory petici aktivistek, které ho kritizovaly, že například není nadšený z adopcí dětí homosexuálními páry nebo by chtěl zastavit migraci do Francie. *

Na Letišti Václava Havla se srazila dvě letadla. Skvělá zpráva. Srazila se na zemi. * 57 % Čechů si myslí, že v roce 2040 už EU nebude existovat. Jiné národy jsou na tom dost podobně. * Výrobce elektroautomobilů Tesla do 10 měsíců zkrachuje, tvrdí její zakladatel Elon Musk. Rozumíte tomu? *  Pochod Praha – Prčice letos absolvovalo 26 000 lidí. No v dnešní politické situaci, kam jinam? * Německo se chystá uzákonit maximální délku čepelí nožů. Co dál? * Každý desátý dospělý obyvatel Česka je zadlužený. Zřejmě si půjčovali v době, kdy Paroubek tvrdil, že dluhy se neplatí. * Google se chystá omezit používání systému Android pro Huawei. Bez něj budou telefony neprodejné. * Paříž: Arabský řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni. * 161 milionů dotací Agrofertu šlo z rozpočtu. Ministerstvo je Bruselu nedalo proplatit.

  Od středy začíná platit nařízení Evropské komise, které stanovuje maximální ceny mobilního volání a SMS do zemí EU. Jakpak by to dopadlo po czexitu? * Více než tři sta tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě vysílanou závěrečnou řadu natočili znovu. Možná půjdou i do ulic. * Gotické katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha je devadesát let. * Čeští zemědělci používají statisíce litrů Roundupu, hlavně na obilí a řepku. Soudy v USA přitom potvrdily karcinogenní účinky. Náš ministr zemědělství Roundop brání. Kurňa, to se nezvednou ani matky? * V jednoduchosti a přehlednosti daňového systému obsadilo Česko 85. místo ze sta zemí. Ještě horší než my je Zimbabwe. * Trump plánuje změnu migrační politiky. Do USA chce pouštět hlavně vzdělané a bohaté. *  

Ministerstvo vnitra navrhuje zjednodušení právního řádu, chce zrušit až 800 zákonů. * Tři čtvrtiny hmyzu u nás už údajně vyhynuly. Na vině je intenzivní zemědělství a pěstování řepky (pro „záchranu přírody“). * Sídlo hnutí Jaromíra Soukupa je v zástavě, magnát jím ručí za úvěry 600 milionů korun. * Ať rodiče mohou poslat děti do polepšovny i bez rozhodnutí soudu, navrhují poslanci. Stačilo by doplnit: Ať občané mohou do polepšovny posílat poslance. *  V žebříčku ze 72 hodnocených aerolinek patří ČSA 59. místo. Tak mohlo to být klidně horší. Tvrdíkova stopa je stále zřetelná. * Zemřel nejdéle žijící člověk s transplantovaným srdce. Od operace žil 35 let. * Na sedmém kilometru dálnice D1 stojí v poli pět metrů od svodidel vůz pražské tramvaje. Policie zjišťuje, jak se tam dostala a komu chybí. * 

Rozhlasový moderátor stanice BBC Radio 5 Danny Bakeryl byl vyhozen poté, co na Twitteru přirovnal novorozeného syna prince Harryho a vévodkyně Meghan k cirkusové opičce. * Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za 22 let (2,7%) * Exposlanec ČSSD Wolf, který si má odsedět 6 let, se podle policie skrývá v Paraguayi. * Klaus mladší představí v červnu svou novou stranu. Příležitost pro pravičáky, co milují Kreml. * Fanoušci Slavie poničili v Plzni fotbalový areál. Už ani litr Prazdroje do Číny! * Kolem 20. května bude do Česka opět proudit čistá ruská ropa. * Po Segwayích Praha zakázala „pivní kola“ v ulicích města. Sdílené koloběžky asi vyhynou samy. *  Ačkoliv Brusel zastavil Agrofertu penězovod, čeští daňoví poplatníci posílají svou část dotace koncernu dál.* Zdravotní pojišťovny přestanou hradit příspěvek na brýle a skla. Ale budou hradit změnu pohlaví.                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Vatrami hodlají evropští farmáři protestovat proti vlkům, kteří v současnosti dobývají kdysi ztracená loviště. Ohně vzplanou 10. května na tisícovce míst po celé Evropě. * Až 80 procent lidí, kteří prchají ze svých domovů v oblastech postižených občanskou válkou, jsou křesťané, tvrdí zpráva britského ministerstva zahraničí. Pronásledování se podle ní blíží genocidě. Na problém se raději neupozorňuje kvůli politické korektnosti. * Česko má na konci dubna ztrátu 30 miliard. A je to poprvé od roku 2013, kdy je ve ztrátě. Vypadá to, že už je ano líp. * Sázejme stromy a obnovujme vodní nádrže. V Česku chybí zhruba 70 000 rybníků. Ministr zemědělství Toman chce ale stavět přehrady. I betonová lobby musí z toho sucha něco mít. * Dle průzkumu 38% lidí Babišovi důvěřuje a 56% mu nedůvěřuje. * Až budete příště jíst sviště, nejezte je nikdy syrové. Muž a žena v Mongolsku ho pozřeli a zemřeli na dýmějový mor. * Víme druzí: Syn Meghan a Harryho se jmenuje Archie! Musím večer kouknout na týví, jak se to čte.  

Britský parlament jako první na světě vyhlásil stav klimatické a enviromentální nouze. Plán na nevypouštění skleníkových plynů počítá s omezením používání aut, snížením spotřeby masa nebo vytápěním pouze na 19 stupňů. Tak doufejme, že se jim ten Brexit nakonec povede. * Česko demonstrovalo. Proti účelové změně na postu ministra spravedlnosti, pochodovalo se proti potratům, taky za legalizaci marihuany a v pátek opět vyšli studenti do ulic kvůli globálnímu oteplování. A na pondělí se chystá další demonstrace Milionu chvilek demokracie. * Brno připravuje projekty střech, kde by místo tašek byla tráva. To zase bude sjetých Brňáků! * Číňané vložili geny z lidského mozku do opičího. Zeman ani Tvrdík s tím opravdu nemají nic společného. * Libyjská pobřežní hlídka na moři zadržela dva čluny se 161 uprchlíky a vrátila je do Libye. OSN to kritizuje. Nevíte proč? * Z farmy na Jindřichohradecku utekli bizoni. Kdyby utekly krávy, tak o tom nepíšu. * V Heidelbergu překonal mýval severní všechny ploty a bariéry, aby se dostal dovnitř zoologické zahrady. Teď si tam spokojeně žije. *

Před víkendem. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Negři nejsou lidi, řekl podle svědka jeden z útočníků Ferimu. Žalobce to považuje za normální opileckou rvačku. Na Slovácku je všechno tak nějak normální. Třeba když naštvaný člověk vystřílí celou hospodu. * Progresivní finské školství zavádí další reformu. Ruší všechny vyučovací předměty. Vyučování bude probíhat tak nějak dohromady. * Zeman se v Číně sešel s šéfem Huawei a vyjádřil naději, že se firma bude podílet na digitalizaci Česka. *  Zas ten gender: V Austrálii skončila kavárna, která účtovala mužům o 18 % víc než ženám. * Vláda chce zavést sektorovou daň pro banky, pojišťovny a mobilní operátory. V překladu do češtiny to znamená, že zaplatíme víc za bankovní poplatky, pojištění, telefonování a data. Ale než jsem tu větu dopsal, tak už to zas nechce. * Hackeři v Austrálii napadli koloběžky Lime. Projevuje se to tak, že koloběžky celou cestu sprostě nadávají svým uživatelům. * Norští rybáři objevili vycvičenou špionážní velrybu. Měla na sobě postroj s razítkem petrohradského výstrojního skladu a usilovně se zajímala o lodě. *  Ve Venezuele, v Paříži a v Brně se na Prvního máje všechno porvalo. * 

V roce 2018 zkrachovalo dalších 513 malých venkovských prodejen s potravinami a smíšeným zbožím. Obávám se, že řada lidí na venkově je ráda, že se s těmi kapitalisty konečně zatočilo a bude znovu volit ANO. * Hvězdička nejpokleslejšího bulváru a bývalá milenka Tomio Okamury Ornela Štiková chce podle jeho slov zničit SPD i jeho osobně. Z pozadí je prý přímo řízena BIS. * Němcům dochází trpělivost s imigranty, a to navzdory tomu, že jich do země přichází čím dál tím méně. Podle Nadace Friedrich-Ebert, která vydává zprávy o pravicovém extremismu od roku 2002, 51,4 procent respondentů v Německu nahlíží na žadatele o azyl negativně. * Agrofert zavřel své reprezentační řeznictví v Praze. Nechodili lidi. * Protože si z ekonomických důvodů nemůžeme dovolit větší armádu, chce vláda do obrany státu zapojit myslivce, kynology, radioamatéry nebo dronaře. Ne, to fakt není fake. * Dva týdny před mistrovstvím v ledním hokeji zatím nikdo neví, jestli se budou smět hrát i hymny vítězů z jiných států. Novela právě projednávaná v parlamentu hrát hymny cizinců zakazuje.

Státní dluh České republiky letos zase narostl. Každý Čech včetně kojenců nyní dluží 162 600 korun. * Mladým Britům do 18 let hrozí zákaz lajkování na Facebooku. *  Svoboda tisku v každoroční zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic: Česká republika se v žebříčku 180 zemí proti loňsku propadla z 34. na 40. místo. * To nevymyslíte: Nová doktrína Královského australského letectva instruuje piloty, aby se při bombardování více zamýšleli nad genderovými rolemi obyvatel ve válečných zónách. * Řepku hledá policie. Tak ať se rozhlédnou v Agrofertu. * Skotsko chce nové referendum o nezávislosti na Británii. To z toho brexitu moc nezbyde. * Finanční správa nedokáže vyhovět Ústavnímu soudu, jenž jí vytkl neoprávněné zadržování nadměrného odpočtu DPH. Nemůže, protože Babiš už ty cizí prachy utratil. *

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a z budovy Národní technické knihovny padají skleněné obklady. * Jihomoravští rasisté se rádi perou. * Greta Thurnbergová vyzvala papeže, aby také stávkoval proto globálnímu oteplováni. Obávám se, že to papež nemůže, protože církev nemá odbory. A co když je globální oteplování boží rozhodnutí? * SPD hrálo v loňském roce v Česku hlavní roli v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti. Ve zprávě o projevech extremismu za rok 2018 to uvedlo ministerstvo vnitra. * Asi dvacet ekologických aktivistů demonstrovalo v pátek na londýnském letišti Heathrow proti globálnímu oteplování. Všechna letadla přesto odletěla. * Někde řeší to #MeToo jinak. Osmnáctiletá bangladéšská dívka byla zaživa upálena poté, co odmítla stáhnout obvinění ze sexuálního obtěžování vůči řediteli své školy.

* Policie navrhla obžalovat Moniku Babišovou, její nevlastní dceru a jejího manžela. A premiér vyměnil ministra spravedlnosti. * Kojící matky v pondělí protestně kojily v pobočce Raiffeisenbank poté, co jednu odtamtud vyhodili. Bylo tam mnohonásobně víc novinářů než kojenců. * Veganští aktivisté ve Francii demolovali řeznictví a restaurace. Za ničení oken a zakládání ohňů je čeká vězení. * V neděli odpoledne centrem Prahy prošel Pochod dobré vůle. Cílem pořadatelů bylo vytvořit pokojným a kulturním chováním kontrast k agresivním projevům nenávisti. Krátce na to prošel Prahou průvod fanoušků Sparty, kteří mířili do Edenu na zápas se Slávií. * Černá díra se byla fotit, Julian Assange byl zatčen a všichni autoři konspiračních zpráv měli hned po požáru žně.

Vláda nechce zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu. Vláda České republiky nebo vláda Agrofertu? * Pořadatelé ruší festival v Otrokovicích. Kapely odmítly hrát na jednom podiu s Ortelem. * Učitelky si loni vydělaly v průměru 33 116 korun, učitelé o 80 korun méně. * Všeho do času. Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange byl zadržen v Londýně, kde se sedm let ukrýval na ekvádorské ambasádě. *  Teroristé už od včerejška vědí: když je havárie současně v tunelu Blanka a na magistrále, celá Praha se změní v jedno obrovské parkoviště. * Astronomům se podařilo vyfotit černou díru. Takže už tušíme, kam mizí naši ministři. * Vrah Kuciaka se přiznal. * Obchodní dům Kotva je pro změnu opět kulturní památkou. * Pracující Češi odevzdávají státu 44 % ze své mzdy na daních. * Škola v Barceloně stáhla z knihovny přes 200 klasických pohádek – mezi nimi třeba Karkulku nebo Šípkovou Růženku. Podle komise pro rovnost pohlaví jsou příliš sexistické a přispívají k šíření stereotypů.

Před víkendem. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Další plameny v pohřebnictví. Po požáru v krematoriu chytl kamion na D1. Všechny rakve a urny, co převážel, shořely na prach. * Ťok odchází.  Babiš přišel o jediného manažera ve vládě. * Máme přeplněné věznice. U nás je až 220 vězňů na sto tisíc obyvatel, přičemž evropský průměr je 100 až 150. Tresty patří ve srovnání se čtyřmi desítkami dalších států k těm nejdelším. * Pytláka, který chtěl v jižní Africe lovit nosorožce, ušlapal slon. Následně jeho tělo sežrali lvi. * Elektrárna Počerady vypustila loni tolik emisí jako všechna auta v Česku. Vpřed k elektromobilům! * 95 milionů stála oprava Pandurů, které se srazily s Felicií. Můžeme to vnímat jako reklamu na Škodovky, ale možná levnější bylo koupit Pandury nové. * Pražský magistrát nebude danit prázdné byty ve městě. Primátorův úlet koalice zažehnala. * Stovky migrantů opustily tábory v Řecku a míří do Evropy. * Česko je 22. v EU v digitální komunikaci mezi úřady a občanem a třetí nejhorší v EU v úsporách energie. *

Podle výzkumu je Česko dvacátou nejšťastnější zemí. Máte radost? Nebo byste chtěli být devatenáctí? * Miloš Zeman už rok nepřispívá do Nadačního fondu Miloše Zemana na úhradu státního dluhu. Musí šetřit na svůj pozemek v Lánech. * Strana KSČM má za loňský rok ztrátu 20 milionů. Kdepak je ten exekutor? * Obchodní dům Kotva bude rok zavřený. Zatím se neví, co vlastně provedl. * Německo chtělo loni vrátit do Řecka 7079 žadatelů o azyl, úspěšné bylo v šesti případech. * Česká republika druhé nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění. * Stát zaměstnává o 17 000 zaměstnanců víc než loni. Nepamatujete se, kdo nám sliboval, že se jejich počty sníží? * Konec našich energetických problémů: na Marsu je metan. * Téměř každý čtvrtý dospělý Američan neměl za uplynulý rok sex. Zřejmě se už rozmnožují dělením. *

Na Apríla prezident Zeman vyrazil na Matějskou. Projel se strašidelným zámkem. Musel se tam cítit jako doma. * U Kamčatky vybuchl při dopadu meteorit, síla výbuchu byla desetkrát větší než Hirošima. * Nejpozději do pěti let budou Češi jednat s úřady výhradně elektronicky. * Vandalové při klimatickém protestu v Bruselu vytloukli okna budovy Evropské komise. Dobrý způsob, jak se starat o blaho přírody. * Tušili jste, že přímo na Václavském náměstí je krápníková jeskyně? * Každý třetí Afričan plánuje, že opustí svou rodnou zemi a odjede žít do zahraničí. Vyplývá to z průzkumu, kterou ve 34 afrických státech provedla africká výzkumná skupina Afro-Barometer. * Poprvé v historii jsou brambory dražší než banány. * Učitelé se mohli 24 hodin radovat, že jim Sněmovna zvýšila platy. Ale co bylo včera, dnes už neplatí. * V Praze 9 vjel řidič osobního auta přes zákaz na tramvajové koleje. Nevšiml si, že mezi kolejemi je čerstvě položený beton a zapadl až po nápravy. * 

Ve středu před víkendem. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Policie ukončila vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. Babišův případ tak zřejmě směřuje k soudu. Nějaká kampááň! * Spojené státy uznaly svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. To zas bude v alejích nablito. * Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zakázala zaměstnancům resortu komunikovat s médii i poslanci bez jejího výslovného souhlasu. * Zemřel Dan Nekonečný. * Polostátní firma ČEZ propustí 500 úředníků, čímž ročně ušetří půl miliardy. Dobrý, co? * Podle Federálního soudu ve Spojených státech způsobuje herbicid Roundup rakovinu. O škodlivosti přípravku se vedou diskuse řadu let, stejně tak jako o látce glyfosát. Ta se masivně používá v českém zemědělství. Jde o přípravky, které poškozují přírodu i zdraví člověka. * Naše mobily jsou v dobrých rukou. Mobilní operátoři loni poskytli policii a dalším oprávněným orgánům provozní a lokalizační údaje ve 332 892 případech, což je téměř o čtvrtinu více než v roce 2017.

Ministerstvo životního prostředí kontroluje k nám zavlečené druhy živočichů a dalo na index norka amerického. To se bude líbit Putinovi. Nežádoucí je také pajasan. * Hnutí List Jaromíra Soukupa nezaložil Jaromír Soukup ale dva boxeři a jedna boxerka. Vtipálci navrhují, aby se to jmenovalo Boxerky Jaromíra Soukupa. * Podle průzkumu Čechům nejvíc vadí korupce a hospodářská kriminalita. A volí ANO. * Čeští vědci budou zkoumatexistenci blesků na Marsu. * Prezident Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje opět podpořil zachování těžby uhlí pro energetické využití. * Piráti navrhují zrušení autorských poplatků z prázdných nosičů. Tak pro to byli nakonec založeni. * V Česku se loni prodalo méně šampaňského. Že bychom neměli co slavit? *

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku. *  Americká studie akademie věd tvrdí, že běloši znečišťují ovzduší mnohem více než Hispánci a černoši. Pojďme tedy demonstrovat proti bělochům. * Vedení ODS vyloučilo ze strany poslance Václava Klause mladšího. Pozdě, ale přece. * Tištěným novinám klesl proti stejnému období v loňském roce MFDnes o 16% a Lidovým novinám o 14%. * Louis Vuitton stáhne letní modely připomínající Michaela Jacksona. Svět je fakt asi hodně nemocný. * Česká republika finančně nepodpoří občany při nákupu elektroaut. Po pondělním jednání s tuzemskými výrobci to uvedl předseda vlády Andrej Babiš. * Příští rok vláda přidá důchodcům, novorozencům a pracujícím vězňům. * Věděli jste, že alkohol vynalezli Arabové a zavlekli ho i do Evropy? Bylo to jistě ještě před Mohamedem, ale alkohol je prokazatelně slovo arabského původu. *   V lese u Trhového Štěpánova se převrátil kamion s prasaty. Všechna se rozběhla do lesa, tak se nelekněte.

Vymíráme. Každá šestá Češka zůstane bezdětná. Nejvyšší je procento bezdětných žen mezi absolventkami humanitních a společenských VŠ oborů. * Poslanecký klub ODS vyzval Klause mladšího k odchodu, ten odmítl. Z venku by tu stranu nemohl tak efektivně ničit. * Panenka Barbie oslavila šedesáté narozeniny. * Agent 007 James Bond je od nynějška environmentalista. Na své akce bude přijíždět Elektromobilem. * Mladá Japonka spočítala rekordně dlouhé π. Má 31 bilionů číslic za desetinou čárkou. A žáci se to teď budou muset učit. * V Kuala Lumpur pobíhala nahá žena v dopravní špičce po střechách aut. * Bývalá ministryně obrany za hnutí ANO Karla Šlechtová (ta co postovala svého pejsánka na hrobu válečných hrdinů) v pátek zveřejnila na své facebookové stránce text, jehož smysl mnoha lidem uniká. „Politika je svinstvo. Hnus.“ Zeptal se jí někdo, proč do té politiky lezla? * Hrdlička je ptákem roku!

Na jihu Německa v noci na dnešek vyhořelo krematorium. V budově bylo v době neštěstí asi dvacet nebožtíků, kteří čekali na zpopelnění. Vyhořelé krematorium je stejná katastrofa jako povodeň na koupališti. * OECD přináší špatné zprávy, a zvláště pro Česko. Zhoršuje prognózu růstu světové ekonomiky. Zpomalovat ji budou hlavně Čína (obchodní válka), Německo (na hraně recese), Itálie (recese) a Británie (brexit). Největší export má vůči těmto zemím v souhrnu právě Česko. A kdekdo by chtěl zvyšovat platy!!! * Věděli jste, že 60% prostitutek v Česku jsou matky samoživitelky? * V Bělorusku budou gynekologové povinně úřadům nahlašovat všechny dívky, které přišly o panenství před šestnáctým rokem. * Miloš Zeman potvrdil, že to byla jeho vláda, která v roce 1999 schválila bombardování Jugoslávie. A dvacet let tlupa blbečků tvrdí, že to byl Václav Havel. Ten k tomu jako prezident neměl žádné pravomoci. * Europoslankyně Šojdrová slibovala seznam padesáti syrských sirotků. Teď konečně seznam předala ministerstvu vnitra. Sirotků je čtrnáct, z toho jen dva ze Sýrie. A válka v Sýrii už končí. * Britská královna začala publikovat na Twiteru a Instagramu. Na Facebooku ještě není, protože jinak by mě už dávno požádala o přátelství. 

Nová předsedkyně nejsilnější německé strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová odmítla nápady francouzského prezidenta Macrona na utužení EU. Bez Angely v čele začne být Evropa možná rozumnější. No a taky se blíží volby. * Dva turisty sfoukl silný vítr ze Sněžky do Obřího dolu. Padali 400 metrů a přežili. * Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zpíval a hrál na kytaru na stole sněmovny. Jestlipak to někdo nahlásil OSE? * Donald Trump dostal českou pistoli s nápisem „Pravda vítězí!“ Zajímá vás od koho? * Nejkratší cestou. Řidiči na Kroměřížsku se udělalo špatně a s autem vjel mezi hroby. * Policie po velkém zátahu v noci obvinila devět lidí, Faltýnek mezi nimi pravděpodobně není. * V Česku hrozí problém s výběrem daní. Silný vítr odnesl střechu Finančního úřadu. * Automobilka Volvo hodlá omezit rychlost u svých vozů na 180 km/h. Chápete někdo, proč je tedy vyrábí rychlejší? *

Tak máme v Česku o jednoho chovatele lvů méně. * Ivan Langer se vrací do politiky a tisíce domácností bylo bez proudu. * Evropská komise doporučuje členským státům, aby zvážily zákaz „zvlášť nebezpečných nožů“, jako jsou např. motýlky nebo zombie nože (zoubkování na čepeli) a zavedení zákazu nošení nožů bez řádného důvodu. * Prezidentu Zemanovi věřilo podle únorového průzkumu 50 procent lidí, což je o tři procentní body méně než v lednu a o pět méně než v prosinci. * Muslimové budou za patnáct let tvořit třetinu obyvatel Ruska. To Západoevropané zdaleka nestihnou. * Svůj k svému: Andrej Babiš navštívil v USA centrálu FBI. * Zase už nějaké nezdaněné kabelky. Policie se dnes nějak rozjela. Od rána vyšetřuje firmu Kapsch, Antimonopolní úřad, město Brno a od Faltýnka chce nějaké dokumenty. Vše opět řídí státní zástupce Ivo Ištván, do akce se zapojilo několik stovek policistů. * 

Vláda rozhodla, že obědy zdarma nebudou pro všechny děti, ale jen pro ty, které určí ředitel školy. Obědy jim zaplatí ostatní děti. * Poslední tři díly seriálu Most! Sledovalo 2,5 milionu diváků. Ordinace v růžových zahradách zaplakaly. * Aerolinky na Západě zavedly při označování pasažérů možnost uvést i třetí pohlaví. České aerolinie se k trendu prý připojí. * Pouze 20% občanů České republiky by chtělo opustit Evropskou unii. Dobrý, ne? * Česko má ze zemí EU nejnižší rozdíly mezi příjmy bohatých a chudých. Češi jsou také nejméně ohroženi chudobou a sociálním vyloučením, ukazují data Eurostatu. * Martina Sáblíková si střihla světový rekord na 3000 metrů. No jasně že na bruslích. * Britská společnost Garçon Wines přišla na trh s placatými vinnými láhvemi z recyklovaného plastu. Mají ušetřit náklady na přepravu i emise. A místo šesti se jich do krabice vejde deset.

Mrtvou osmimetrovou velrybu našli v džungli asi 15 metrů od řeky, která se na severu Brazílie vlévá do moře. Někdo ji tam musel přenést. * V Praze bude v době smogu MHD zdarma. Jestli i lanovka, se ve zprávě nepíše. * Senát odmítl zdanění církevních restitucí čtyřiašedesáti hlasy ze 74. * Ve vlacích Českých drah skončí signál wi-fi. O2 chce moc peněz. * Stát se chystá přestat platit zdravotní pojištění za děti, důchodce a nezaměstnané. Někde se peníze na slevy na jízdném musí ušetřit. Kde se vezmou? Prostě se zvednou platby na zdravotní pojištění pracujícím. * Škody v lesích způsobené suchem a následně kůrovcovou kalamitou letos dosáhnou 30 miliard korun. * Otočné hlediště v Českém Krumlově zůstane v zámecké zahradě, i přes kritiku památkářů. * Z rozhodnutí úřadu městské části bude v Praze 8 v březnu ukončen provoz veřejných kluzišť. * Lékaři potvrdili, že Miloš Zeman nemá zhoubný nádor. Možná jenom zhoubný názor.

Vláda zvažuje zrušení slev jízdného pro důchodce a studenty, které na podzim zavedla. Potřebuje peníze, aby mohla zvýšit důchody. Vítejte v Kocourkově. * Ministryně Dostálová pohovořila o datových sítích, čímž se projevila jako přežvýkavec. * V tomhle roce nebude naše země žlutá. Řepka jde na devět měsíců do vězení. * Piráti navrhují zdanit prostituci, aby byly peníze na obědy pro školáky. Já bych teda zdanil spíš XY a YX a jiné kurvy. * Vladimír Putin straší, že Západ může odstřihnout Rusko od internetu. Zřejmě už to ale naplánoval. * Na Slovensku se staví sloupy s terčem nahoře, aby si čápi nestavěli hnízda na stožárech vysokého napětí. Možná je to i příklad pro nás, jak se zbavit toho jednoho. * Francouzské děti už nebudou mít otce a matku. Napříště to budou úředně Rodič1 a Rodič2. Taky máte pocit, že Evropa zešílela?

V Praze začala demolice budovy Transgasu na Vinohradské třídě, vlastně jediné památky brutalistního slohu. * Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Vodičkova Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Výborně Piráti! * Česká ekonomika rostla v roce 2018 nejpomaleji ze zemí V4. Někde je asi zakopaný pes. * Žena z Itálie se provdala sama za sebe. Odborně se tomu říká sologamie. Ale prý ten sňatek není směroplatný. * Andrej Babiš překvapivě znovu povede hnutí ANO. * Deníku MF Dnes klesl meziročně prodaný náklad o 10,1%. * Informace, že Karel Gott je mrtvý, se nezakládá na pravdě.

Dnes hlavně z fauny a flory. * Češi kupují pralesy v Amazonii, aby je zachránili před likvidací. Prý to stojí jen asi 25 000 Kč za hektar. * Za posledních 25 let zmizelo na planetě každý rok 2,5 procenta hmyzu. Pokud se to nezmění, za 100 let nebudeme mít žádný hmyz.“ * V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech. Nemělo by se korektně napsat vzácného afroamerického levharta? * Firma Ford se připravuje na odchod z Velké Británie. * Modelka Michelle Lewinová (32) dlouho nezapomene na focení na Bahamách. Když byla na pláži, přiběhlo k ní prase a kouslo ji do zadku. * Tomio Okamura poslal dopis ministru kultury Antonínu Staňkovi, kde se ho ptá, jestli je pravdou, že Muzeum romské kultury v Brně požádalo jeho resort o bilion korun dotací. Jiní Japonci asi tak moc blbí nebudou. * Naše příroda se mění. U Máchova jezera se usadili šakali. Už se ani nebudeme divit, až potkáme na Brdech nosorožce. * Ruskou vesnici na ostrově Novaja Zemlja terorizuje asi padesátka ledních medvědů. Dá se předpokládat, že až tam přijede Putin, medvědy umravní.

Zemanova obchodní spolupráce s Čínou slaví úspěch. Pražští celníci zadrželi v letadlech z Číny ve dvou zásilkách tři tuny látky na výrobu drog. * Asi vám to bude líto, byla to taková naše extravagance v galaxii: Saturn přijde o své prstence. Prý už za sto milionů let. * Vědci objevili v Argentině nový druh dinosaura. Je to býložravec a je už mrtvý. * Makedonie vstoupila do NATO. Zase jsme Putinovi něco vyfoukli. * Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v Severním Porýní-Vestfálsku. Veřejnost se vzbouřila. * Představte si, že na začátku února prý 70% lidí, kteří si na Silvestra dali nějaké předsevzetí, je 1. února ještě plnilo. * Podnikatelé, které poškodila Janečkova Finanční správa a Babišovo Ministerstvo financí, vyčíslili škody celkem na 29 miliard Kč a budou se se státem soudit. Připravte si peněženky, milí daňoví poplatníci. * Zdravý rozum v silničním provozu: už nemusíte měnit lékárničky každé dva roky, nepotřebujete žárovky, pojistky někdy ani náhradní kolo.

Řepku odsoudili na patnáct měsíců. Tak se aspoň rok a čtvrt nebudeme koukat na žlutá pole. * Přibližně tři týdny jsme si mohli myslet, že začneme stavět dálnice. Už ne. Ministryně financí Schillerová se bojí propadu ekonomiky. Naplánovala škrty za 50 miliard. * Zřejmě nechce být za pitomce. Ministr spravedlnosti stáhl návrh jmenovat Michala Haška do legislativní rady. * Martina Sáblíková má osmnáctý titul mistra světa. *  
Včera bylo pozdě. Mediální rada zahájila řízení o odnětí licence Soukupově Televizi Barrandov. * Polské hovězí zadržené v Praze je podle veterinářů zdravotně nezávadné. Že by konkurvenční boj? * Ukrajinská ústava zakotví směřování země do EU a NATO. To zas bude hlášek o fašistech. *  Neradostná zpráva pro lid i pro stát: v Česku klesá spotřeba piva. Příčiny: spotřební daň, která žene ceny nahoru, nekuřácké hospody a zánik menších kvůli EET. Navíc, pokud se teď pije víc doma, lahvové se prodává podstatně levněji než točené a přichází stát o další peníze. *

Návštěvu italských Benátek si od roku 2022 budou lidé muset rezervovat. Bez vstupenky bude hrozit pokuta až 450 eur. * Městský úřad v Černošicích Andreji Babišovi pokutu 200 000 Kč za střet zájmů.  Babiš je v politice a přitom stále ovládá Agrofert a média, která při vstupu do politiky začal skupovat. Věřme, že je to jen začátek. * Nemáte kde bydlet? Ministerstvo obrany prodává Řopíky. Pro neználky menší bunkry pohraničního čs. opevnění před druhou světovou válkou. Zachovalé, nepoužité. * Čeká nás po GDPR další riziko? Mladý Ind zažaloval rodiče za to, že ho zplodili. Nedal jim předem souhlas. * Kuřáci marihuany mají podle vědců z Harvardu větší počet spermií. Přitom my nekuřáci víme, že stačí jedna. * Izrael vydal černou listinu ‚neziskovek‘. Dvacítka skupin dostala zákaz vstupu do země. * A radostná zpráva na konec: Ekonomové odhadují, že Brexitem budou postiženy podniky na Liberecku, Královéhradecku, Pardubicku, Plzeňsku a v jižních Čechách.

V Česku začala chřipková epidemie. * Získat v Česku stavební povolení trvá v průměru tři čtvrtě roku. Lépe jsou na tom Kongo, Rwanda, Kosovo či Irák. * Papežova Švýcarská garda dostala nové helmy. Ty původní vážily dvě kila a způsobovaly popáleniny. * 40% mladých Rusů by chtělo žít někde jinde než v Rusku. * Ryby v Temži, zvláště úhoři, jsou hyperaktivní. Způsobuje to prý velké množství kokainu v řece. * Od roku 2021 nás čekají elektronické dálniční známky. A co vás bude asi šokovat, nebudou dražší. * Katastrofální mrazy ve středu Spojených států (v Minnesotě -40°C, ani se neptejte, kolik to bylo ve Farhenheitech) zcela ochromily větrné elektrárny a omezily provoz elektráren slunečních. Musely být nasazeny všechny dostupné uhelné i jaderné rezervy a ani to nestačilo. Američané mrzli. * Machu Picchu je poprvé přístupné i pro vozíčkáře. * V Evropě už jsou zase šílené krávy. Jen pár kilometrů od Liberce. * 

* Z obrazovek Televize Barrandov zmizí pořady Aréna Jaromíra Soukupa, Týden podle Jaromíra Soukupa, Duel Jaromíra Soukupa a Jaromír Soukup Live. Důvodem jsou podle Soukupa politici, kteří jen neustále „blábolí“ a nic pořádného v jeho pořadech neříkají. Možná hraje i to, že Soukupovým pořadům klesla sledovanost za poslední období o 2%. Připravuje se ale pořad Jaromír Soukup v řiti. * Rychle užívejte život. Bulletin atomových vědců každoročně prezentuje, kolik „hodin“ zbývá civilizaci do záhuby. Letos to odhadli na pouhé dvě minuty, což je nejméně od roku 1953. Příčinou je prý spíš než atomová válka globální oteplení. Miluju tyhle chasníky, co strašej lidi koncem světa, a sami přitom rozbíjej pidičástice hmoty v tunelu pod Ženevou. *  Útok na katolický kostel na jihu Filipín, kde jsou aktivní islamističtí radikálové, si podle nové bilance vyžádal 20 obětí, dalších 111 osob utrpělo zranění. * Sto německých plicních lékařů kritizuje současné normy na jemný prach a oxidy dusíku jako příliš přísné. Konstruktéři automobilů tvrdí, že jsou nesplnitelné a vymýšlejí, jak to ošulí. * Spisovatelé Milan Kundera, Salman Rushdie, Elfriede Jelineková a Orhan Pamuk (a řada dalších osobností) vydali před volbami do Evropského parlamentu výzvu za záchranu Evropy proti jejímu opouštění a proti populismu. *

Mahulena Bočanová zhubla o deset kilo. * Schválené roční zdanění náhrad církvím vystačí na 22 dní vládou zlevněného jízdného pro děti a seniory. * Festival sněhu v Montrealu musel být přerušen. Kvůli přívalům sněhu. * Piráti chtějí prosadit konec povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Včera bylo pozdě. * Od zavedení EET před téměř dvěma lety se snížil počet maloobchodních prodejen do velikosti 400 metrů čtverečních o osm procent. Na hypermarkety to žádný vliv nemělo. Tak o to ostatně šlo, že? * Komunisté předložili zákon na ochranu českého jazyka. Hned první řádek jejich návrhu obsahuje gramatickou chybu. * Facebook odstranil několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích Facebook a Instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. * V roce 2018 používalo internet 85 procent obyvatel EU. Česko je s 87% lehce nad průměrem * Přetížené tokijské metro nabízí nudle zdarma těm, kteří si přivstanou, aby se vyhnuli špičce. 

Prahou se nezadržitelně šíří hnutí žlutých vest. Už včera jich vyrazilo do ulic desítky, ale spíš stovky. A pozor: jsou ozbrojeni! Košťaty, lopatami a popelnicemi. A v sobotu se mají objevit také v dolní části Václavského náměstí. * V Murmanské oblasti havaroval v úterý během přistání ruský bombardér Tu-22M3, uvedla agentura TASS. První informace hovoří o tom, že dva členové posádky zahynuli. Nějak moc častá zpráva. * Norsko vypovědělo polského konzula, který se vymezoval proti Barnevernetu. * Nejstarší dochované ponožky na světě byly určeny k nošení společně se sandály. Byly objeveny na archeologickém nalezišti mezi městy Dishforth a Leeming v anglickém hrabství Yorkshire. * Městský úřad Černošice rozhodl v kauze střetu zájmů Andreje Babiše. Stanovisko nesdělil. Premiér se ovšem plánuje proti rozhodnutí úřadu odvolat. * Francouzský výrobce prádla narazil se svou reklamou na hnutí #MeToo. Uvidíme, zda sexy prádlo postupně zmizí z evropských obchodů. * kalhotky reklama

V Česku je momentálně asi 400 veřejných míst, kde si můžete dobít elektroauto. Situace by se měla zlepšit nejdříve za čtyři roky. * Čínská ekonomika už delší dobu zpomaluje. Hospodářský růst byl loni poloviční proti roku 2006. Krteček holt něco stojí. * Na Klínovci hrozily záplavy sněhu na stromech, že je rozlomí. Tak nad lesem přelétávaly vrtulníky a ofukovaly je. * Předseda KSČM Filip se v Číně sešel se zástupci Huawei. Kauza je umělá, tvrdí. * Princ Charles se prý neomluvil ženě, kterou autem naboural. Ještě že aspoň my Češi máme slušné představitele. * Ve věku 113 let zemřel nejstarší muž na světě Japonec Masazo Nonaka. V této chvíli už nestarším mužem na světě není. *  Firma Gillette uveřejnila reklamu, která je postavena na idei #MeToo. Muži se ohrazují a chystají se firmu bojkotovat. To zas bude vousáčů… 

Švýcarsko chce zakázat elektrokoloběžky Lime. Jsou nebezpečné, během jízdy se jim uzamykají brzdy. V Praze to asi nikomu nevadí. * Jaromír Soukup založil Hnutí Jaromíra Soukupa. Bude bojovat s oligarchy. Kdopak to v roce 2011 založil hnutí pro boj s korupcí. * McDonald’s prohrál spor o ochrannou známku na známý burger Big Mac. Takže teď už jen Small Mac? * Po Pardubicích postihlo náledí i Plzeň a ustala hromadná doprava. V kterém dalším krajském městě do silničáři naplánovali? * Na Dálném východě se srazily dva ruské bombardéry Su-34, kdežto dva turisty v Beskydech musel zachraňovat vrtulník. * Nové vedení Prahy plánuje mimo jiné výstavbu dalších cyklotras a stojany na kola v ulicích. Rozvoj cyklistiky bude řešit cyklokoordinátor.

Podle odhadu žije v Česku 30 tisíc bezprizorných toulavých koček. Kočka může zabřeznout až třikrát do roka a v jednom vrhu porodit až pět koťat. To je za rok 235 tisíc koček. Čili další rok 1 762 000 pouličních koček? * Podle zprávy evropských právníků, která koncem listopadu unikla do médií, hrozí to, že Česko bude muset vrátit alespoň část z dotací proplacených letos Agrofertu. Podle analýzy jde o 82 milionů eur (2,1 miliardy korun). * Německo poslalo imigranta s mnoha zločiny na triku zpět do Afganistánu. Afganistán ho vrátil do Německa. (Idnes) * Za teroristický útok poslal soud jednasedmdesátiletého důchodce Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení. Za ohrožení životů cestujících ve vlaku to není zase tak moc. * Galaxie vzdálená od nás 1,5 miliardy světelných let vysílá záhadné signály. Třeba potřebuje pomoc. Nebo spíš potřebovala pomoc před půldruhou miliardou let. * Po 83 letech se přestalo létat z Prahy do Ostravy. Vlakem je to rychlejší. *

Klinika je skoro vyklizena. * Každý pátý Čech je vyhořelý. * Slovensko chce zakázat veřejnosti nosit uniformy, které používají slovenské ozbrojené síly. A co trampové? * Prohlédněte si hvězdářským dalekohledem prstence Saturnu. Postupně totiž mizí a za nějakých sto milionů let už po nich nebude památka. Vidíte, co všechno způsobují naše tepelné elektrárny? * Žluté vesty ve Francii zničily na silnicích 60% radarů měřících rychlost. * Politika AfD v Brémách zmlátili do bezvědomí tři maskovaní útočníci. Zřejmě byli frustrovaní. (Aktuálně) * V Polsku zatkla tajná služba ředitele tamní pobočky společnosti Huawei. Podezření ze špionáže. Pro Česko je ale Huawei nejlepší adresa. Hlavně na Hradě.

To nevymyslíte! Na Silvestra spadl v obci Hulín na Benešovsku do rybníka velbloud. Jednohrbý! Přijeli hasiči a záchranáři, ale nakonec zvíře z rybníka vytáhl bagr. * Sněmovna zákonem schválila výdaje na rok 2018 ve výši 1 364,5 mil. Kč. Skutečné výdaje byly 1 400,97 mil. Kč. Vláda tedy utratila o desítky miliard více, než určil zákon. * Africký virus Usutu hubí populaci kosů v Praze a středních Čechách. Kromě černých ptáků je nebezpečný i pro sovy a lidi. * Televizi Barrandov loni klesl počet diváků z 9 na 7 %. S každým novým pořadem Jaromíra Soukupa to zřejmě klesne o procento. * Tři lednové termíny: 10. se bude vyklízet žižkovská Klinika. * 16. se sejdeme na Václaváku k památce 50. výročí sebeobětování Jana Palacha. * A 26. budou tamtéž ve žlutých vestách protestovat komunisté proti vládě, kterou podporují. Ještě větší fór než velbloud v rybníku.

V okolí Hlučína se objevil lyskonoh ploskozobý. * V příštím roce začneme platit mýto na německých dálnicích. * Itálie jako první stát na světě zakázala plastová ušní šťourátka. * Čeští dopravci žádají po státu téměř miliardu za ztrátu způsobenou 75% slevou pro seniory a školáky. Jen za září a říjen. A to jsem já jel vlakem jen jednou. * Komunisté obléknou žluté vesty a půjdou na konci ledna demonstrovat na Václavák. S velkou účastí ale nepočítají. * Podle údajů z pražského Klementina byl rok 2018 nejteplejší od počátku souvislého měření v roce 1775. * Česká ministerstva jsou nedostatečně chráněna proti útokům hackerů. Nabízí se otázka, jestli je na nich co ukrást. * Slovanskou krev má podle zjištění badatelů jen asi 35% Čechů. Zbytek jsou hlavně Kelti, Germáni, Vikingové nebo Židé. * Dan Ťok na Twitteru: Možná nejsem nejlepší ministr dopravy v historii země, ale musíte uznat, že s nikým jiným nebyla taková prdel. 

Zimní a letní čas se přestane v Česku střídat až za tři roky. Počkáme, jak se rozhodnou sousedi a pak to s nimi zkoordinujem. * Na Štědrý den se probudila Etna a šumavské řeky se vylily z břehů. * Posádka vrtulníku v Dubaji zahynula poté, co stroj zavadil o největší ziplinovou dráhu na světě. Pokud nevíte, co je to ziplin, měli byste nad sebou zamyslet. * Překvapivé! Italští neonacisté pořádají koncert k poctě Jana Palacha. * Spojené státy a Izrael oficiálně vystoupily z Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem vystoupení je soustavné protiizraelské zaměření organizace. * Andrej Babiš obsadil v anketě Největší Slovák 89. místo. Ovšem vypadl ze stovky nejbohatších lidí světa. * Dva Češi ukradli kasičku v německém kostele. Pak se pokoušeli ujet autem přes hraniční přechod pro pěší. * Britská policie se stále více kloní k variantě, že nad letištěm Gatwick před Vánocemi žádné drony neoperovaly. Respektive zpozorované drony byly drony policejní, které ty nepovolené drony hledaly.

O víkendu si připomeneme výročí sčítání obyvatel ve městě Betlém. * Po třiceti letech se ve královédvorském safari narodil hroch. * Průměrný plat učitelů by za tři roky mohl dosahovat 49 tisíc, navrhují odbory. Jak zlepšit výuku ve stylu Rakouska-Uherska odbory neuvedly. * A je to tady! Provoz na londýnském letišti Gatwick zastavily drony neznámého původu. Zrušen byl i let z Prahy. * Škoda Auto bude muset ušetřit asi půl miliardy Kč na vývoj elektromobilů a snižování emisí. Omezí například počet vyráběných modelů. Kdy si začneme oblékat žluté vesty? * SŽDC nechá 10. ledna na základě rozhodnutí Ústavního soudu vyklidit polikliniku v Jeseniově ulici na Žižkově, kde neoprávněně sídlí Autonomní sociální centrum Klinika. Aktivisté na stejný den svolávají protestní akci. *

Kdopak si to z nás dělá pr*el? Premiér Andrej Babiš (ANO) se nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIP). Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, která umožní, aby radě předsedal i jiný člen vlády než premiér. * Skvělé! Novoroční projev tentokrát přednese předseda Senátu. Na brbly z hradu nejsme zvědaví. * Meteorologové předpokládají, že rok 2019 bude pravděpodobně nejteplejší v dvěstěleté historii měření. * Brněnský Zetor propouští 40% zaměstnanců. V době největší konjuktury není odbyt. Možná to souvisí i s tím, jak Miloš Zeman  v Moskvě dojednával pro Zetor zakázky. *

Robot v čínské továrně se pomátl a pobodal obsluhujícího dělníka několika ostrými bodci. Je mi záhadou, jak takovou věc řeší příslušná legislativa. * Zábavná dvojzpráva: Babiš nebude předsedat vládní radě k EU fondům ale zůstane v registru agentů StB. * Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci. * V Praze v červnu vystoupí Mark Knopfler. * Nekupujte si mobily čínské firmy Huawei. Představují pro vás bezpečnostní riziko. * Nejnovější výdobytky progresivistického myšlení se prosazují do českých zákonů. V dohledné době nebude u nás změna pohlaví vázána na chirurgické zákroky, půjde to i bez nich. Bude stačit, když osoba úřadu sdělí prohlášení o změně. Ochránkyně lidských práv změnu vřele doporučuje, poslanci připravují novelu občanského zákoníku. Zkouším si představit v dámských sprchách holku s pinďourem. 

Muž ve Skotsku vylezl na vánoční strom. Pád nepřežil. * Strojvedoucí metra, který do kabiny pustil dvě dívky, nespáchal trestný čin. * Nelezte na pyramidy. Skončili byste v egyptském vězení. * Kdyby se žáci základních škol mohli stát ministrem školství, každý pátý z nich by zrušil zpěv. Mnohem víc než matematiku. * Podle průzkumů celá třetina dospělých Čechů dostane pod stromeček erotickou pomůcku. Nejčastěji se prý nakupují vibrátory, Venušiny kuličky, sexy prádlo nebo pouta. * Ukrajina má novou národní církev v čele s metropolitou. Podle Porošenka je nyní Ukrajina konečně nezávislá na Rusku. * Kolem Země proletí v neděli kometa Wirtanen. Kdo významný se má narodit, zpráva neuvádí. * Čeští výzkumníci zjistili v průzkumu na vzorku 25 000 dětí, že 67 procent dětí (10 – 15 let) nikdy nevidělo výrobu másla. Což je dost otřesné zjištění. Ovšem následně jsem si uvědomil, že i když nejsem dítě, také jsem nikdy neviděl výrobu másla. Vy ano?

EU zastavila přísun dotací pro Agrofert. Nesloží se na chudáka Svěřenecký fond čeští daňoví poplatníci? * Po zprávách, že železniční most v Praze na Výtoni je havarijním stavu a musí se zbourat přichází pražský magistrát s návrhem postavit třetí kolej. Zatím není jasné, jestli se dřív bude stavět a potom ve bourat nebo naopak. * Turecko během několika dní zahájí v Sýrii ofenzivu proti Kurdům, oznámil Erdogan. Už se tam nudně pár týdnů nebojovalo. * Zvířata v cirkusech zřejmě zůstanou. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) odmítá novelu zákona o zákazu vystupování zvířat pod šapitó. Kdo by pak prý do cirku bez zvířat chodil? * V Česku je asi sto tisíc dětí, které hladoví. Tvrdí to exministryně Kateřina Valachová. Neomarxisté s tím oblbováním lidi nedají pokoj. * Blbec se vždycky vybarví. Poslanec Foldyna přišel do sněmovny ve žluté vestě. *

Z Francouzů bychom měli vzít příklad. Než vstoupí do vozovky, vždy si obléknou reflexní žlutou vestu. * Už začátkem příštího roku by měla přistát čínská sonda na odvrácené straně Měsíce. Kdepak jsou ty časy, kdy o měsíc soutěžily USA a SSSR? * Proti pořadu Linka 112 na Primě se ve středu ohradil Hasičský záchranný sbor ČR, Policie ČR i Zdravotnické záchranné služby celé ČR. Všechny složky odmítly, že by na pořadu spolupracovaly. * Slovenský expremiér Fico chce zakázat anonymy v diskusích na internetu. V tomto bodě s ním souhlasím. * Nový pražský primátor Zdeněk Hřib se domnívá, že by se parkování mohlo částečně zlepšit, kdyby auta mohla v noci parkovat v prázdných garážích nákupních center. Jako občan Kobylis si zamlouvám místo v hypermarketu v Modřanech. *  Tahanice o to, zda Brexit ano nebo ne, je prd proti skandálu, který hýbe Británií. Vévodkyně Meghan sama zavřela dveře od auta, čímž porušila protokol. Neodpustitelné!

Tak se na ně musí: Francouzská vláda ustoupila, kvůli protestům žlutých vest daň z paliv nezvýší. * Průměrná mzda v Česku stoupla na 31 516 korun. Rychleji roste lidem s nižšími příjmy. * Pokud se Britům brexit povede, může to prý snížit hrubý domácí produkt České republiky o 55 miliard. * Hlavním sponzorem ekologické konference na záchranu ovzduší v polských Katowicích s účastí delegátů z 200 zemí se stala největší polská, ale i evropská tepelná elektrárna Belchatow. * Lichtenštejnové žádají Česko o majetek, o který přišli kvůli Benešovým dekretům. To je dohadů kvůli nějaké staré Lendici. * Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce prodloužit povinnou školní docházku až do osmnácti let. Ministr školství o tom zatím neví. * V africkém Marrakeši se státy sdružené v OSN zavazovaly přijmout nezávaznou smlouvu o ekonomické migraci. My ne. * Europoslanec Tomáš Zdechovský stojí v čele iniciativy „Zachraňte Ježíška“. Sympatická aktivita. Když už jsme se dokázali zbavit Dědy Mráze, mohli bychom vyhnat i všechny Santy. (Případně i Klause.) * Panda nebude. Miloš Zeman zřejmě zapomněl požádat čínské soudruhy o její zapůjčení. Nebo jsme soudruhům u zad. S ostatními investicemi to zřejmě dopadne stejně jako s pandou.

U pobřeží Sýrie se zřítilo ruské vojenské letadlo, prý se srazilo s ptákem. Pták vyvázl s menšími oděrkami. * GIBS prověřuje policii ve věci odložení únosu syna předsedy vlády, jemuž je podřízena. Co myslíte, jako to dopadne? * Nový pražský magistrát rozhodl, že Libeňský most opraví. Prý kubismus. Nový pražský magistrát rozhodl, že železniční most na Výtoni se zbourá. Prý rez. No… Ani Hitler se o něj nestaral. A po něm už nikdo. * Městský úřad v Černošicích (!) zahájil správní řízení s premiérem Babišem kvůli podezření, že stále osobně ovládá média. Nechápu, proč je ovládá v Černošicích. * Praha vypsala obří tendr na provoz sdílených elektromobilů. Počítá se stovkami vozidel. Primátor Hřib tak pokračuje v projektu Krnáčové. Ale zase asi nezbudou peníze na metro D. Nemělo by se tedy začít metrem E? * Zato Žambochům vyšlo album. Prý řadové. Jmenuje se Louvre a hraje všem barvami. Určitě i uvnitř. Těším se.

 To není to ruské letadlo. To je deska Žambochů.

Vláda nedostala ve sněmovně nedůvěru. Na Staroměstském náměstí nedůvěru dostala. V aktuálním průzkumu je proti vyslovení nedůvěry vládě 48 procent lidí, pád kabinetu by naopak přivítalo 44 procent dotázaných. * Divoké prase se objevilo v centru Českých Budějovic. Vniklo do obchodu, který zdemolovalo, pak porazilo ženu a uteklo. * Česká ekonomika se v příštím roce dostane na úroveň 85 procent průměru zemí eurozóny. * Premiérovi Andreji Babišovi nedůvěřuje 60 procent lidí. * Nizozemská policie vyšetřuje naprosto učebnicový případ praní špinavých peněz poté, co se při prohlídce domu v Amsterodamu našlo 350.000 € v bubnu automatické pračky. *

Desetitisíce oslavily na různých místech Prahy 17. listopad. Hlavním tématem oslav bylo odstoupení Andreje Babiše. Na jeho podporu se naopak na Klárově sešlo kolem čtyřiceti demonstrantů. * Zeman přijal čínskou vicepremiérku, na setkání byl i Jágr s Nedvědem. Co společně všichni hráli, zpráva neuvádí. * Zajímavá změna: V závodě Škody v Kvasinách se budou vyrábět passaty. * Nejsledovanější pornoweb na světě XNXX.com, který v září navštívilo 3,4 miliardy lidí, provozuje česká firma. Tak nejen v pití piva jsme nejlepší na světě. * A ještě jedno prvenství. Podíl obyvatel, kteří nevěří v Boha: Česko 66 % * Švédsko 60 % *  Belgie 54 % *  Nizozemsko 53 % * Norsko 47 % * Dánsko 46 % *  Estonsko 45 % * Finsko 37 % * Francie 37 % * Německo 36 % *

Polovina plochy Václaváku demonstrovala za odstoupení Babiše. * Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Možná první viditelný pozitivní bod změny. * Německo zvyšuje rozpočet na obranu a zřejmě škrtá peníze na migraci. Copak se to u sousedů děje? * Čtyři miliardy, které vláda slíbila krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd, zatím nejsou. Podle premiéra Andreje Babiše je vláda bude hledat až příští rok. * Česko je sedmou nejvyhledávanější evropskou zemí amerických studentů. * Česko se nepřipojí ke globálnímu paktu OSN o migraci. Chybí v něm jasné rozlišení mezi legálními a nelegálními migranty. * Pád mostu v Janově zavinilo táhlo 132. Evidentně to bylo netáhlo. * Třetina Čechů hodnotí EET negativně, zájem o Účtenkovku klesá. 

Festival Colours of Ostrava nebude nadále sponzorován ze strany holdingu premiéra Andreje Babiše. Agrofert po šesti letech oznámil ukončení spolupráce kvůli úsporám. * Jiří Zimola skončil ve funkci prvního místopředsedy ČSSD. Do lodi už zřejmě teče hodně. * „Kdo přejde hranice USA nelegálně, nebude mít nárok na asyl.“ Samozřejmost, kterou nechápe spousta Evropanů, je stvrzena podpisem prezidenta Trumpa. * Skvělá zpráva: Ozonová vrstva se zotavuje z vlivu nebezpečných látek, které zejména od konce 70. let minulého století způsobovaly její úbytek. * Nahá aktivistka vběhla na Champs-Élysées před auto Donalda Trumpa. Ten by s ní asi stejně nechtěl nic mít. * Učitelka z Prachatic strávila 49 dní v naprosté tmě a izolaci od lidí. Skoro to vypadá, že byla i bez internetu. * K policii nikdo nechce. Letos zkusila nabídnout až 150 tisíc korun náborový příplatek, přijímá i bez maturity – a nic. 

Nejkrásnější nádraží roku 2018 mají podle čtenářů iDNES.cz Blíževedly. Potěšilo mě to, na tom nádraží jsem vystupoval na své úplně první vandry. * Město Wen-šan v jihozápadní Číně zakázalo venčení psů během dne a zcela psy vykázalo z parků, nákupních středisek, sportovních zařízení a dalších veřejných prostor. * Česko navštívilo o šest procent víc turistů než loni. Na Královskou cestu už se nevejdete. * Dva muži v Německu odcizili 108 mobilních toalet. * V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami. Půl hodina o samotě s jednou z panen vyjde na 1 200 Kč. Pánové a lesby, užijte si to. *

Šéf Finanční správy Janeček, který „klekal“ na firmy, rezignoval na funkci. Nějak se to Andymu sype. * Vědci definitivně potvrdili obří černou díru ve středu naší Galaxie. * Ústavní soud zamítl odklad vyklizení žižkovské kliniky. Za měsíc uvidíme, jak to dopadne. * ‚Matka mě naučila nechodit do hotelu s cizími muži.‘ Pamela Andersonová kritizovala hnutí MeToo. * Náměstkem pro dopravu na pražském magistrátu je člověk, který se profesionálně zabývá ukládáním radioaktivního odpadu. Do pilířů pražských mostů se ho vejde poměrně dost. * Vláda odmítla globální pakt OSN o migraci. Stírá rozdíly mezi legálním a nelegálním. * K Zemi se blíží asteroid Oumuamua, který svým chováním znervozňuje astronomy. Objekt se pravidelně otáčí, mění svůj směr i rychlost. Nasvědčuje to tomu, že by to mohl být i vesmírný koráb, kterým se mimozemšťané jedou podívat, jak si tady vedeme. *

Magistrální most nad tramvajovou zastávkou je pro havárii uzavřen, hrozí zřícení. Stalo se tak poté, co na mostě byly namalovány cyklopruhy. * Jaromír Soukup bude na své televizi Barrandov zpravodajskou relaci Moje zprávy. Zbývá už jen Soukupovo počasí a Soukupova erotická chvilka. * V Murmansku se potopil dok, poškodil jedinou ruskou letadlovou loď. Loď byla v opravě, protože při reprezentativní cestě do Sýrie se málem rozpadla. * Angela Merkelová se v prosinci již nebude ucházet o post předsedkyně německé Křesťanskodemokratická unie. To by mohlo Evropu dost výrazně změnit. * Na náměstí v Benátkách je metr a půl vody. Do gondol se bude nastupovat z prvního patra. * Češi budují informační odboj. Pronikli jsme do sítí prokremelských trollů, hlásí skrytí elfové. * Firma Lime, která provozuje koloběžky v centru Prahy, prý nečekala, že lidé budou jezdit po chodnících. Ach jo! * V anketě o jménu nového brněnského nádraží výrazně zvítězil název Brno-Šalingrad. To už je jen krůček k přejmenování celé moravské metropole. *

Ceny Anděl, se budou předávat 5. března 2019 v prostorách pražského Fóra Karlín. V seznamu kategorií zůstává i folk. * Na kalifornskou dálnici se zřítil letoun z druhé světové války. A to jsme si mysleli, že 73 let od konce 2WW se už nebojuje. * Čech Petr Kellner by rád koupil londýnský klub Celsea. Proč ne, když už tam jiný Čech chytal. * Zpěvačka Sinéad O’Connor konvertovala k islámu, přejmenovala se na Šuhadá Dawitt. * Pivovary Lobkowicz Group se řítí do záhuby. Šéfem se totiž stal Jaroslav Tvrdík. * V Černém moři odhalili potápěči plavidlo, které považují za nejstarší nepoškozený vrak na světě. Tak co když je to Noemova archa? * Kardinál Duka ukončil své členství v Českém svazu bojovníků za svobodu. Skousnout vyznamenání Ondráčka Mlátičky zřejmě nemohou ani křesťané. *

Když se aktuální státní dluh ČR rozpočítá na všechny obyvatele, dluží každý 157 000 Kč. Nechtěli byste už začít splácet? * Skupina „čarodějnic“ v sobotu v newyorském knihkupectví proklela soudce Bretta Kavanaugha, kterého Senát USA tento měsíc potvrdil do funkce soudce nejvyššího soudu. To je tak blbý, že to snad nemůže být ani hoax. Mítútky, jděte už fakt do. * Samuel začal brát mužské hormony a našel si holku. * Zrestautované Národní muzeum se pro veřejnost otevře 28. října. K vidění budou i stopy po kulkách Sovětské armády ze srpna 1989. * To nevymyslíš. Ráno se na dvorku restaurace u Salzmanů v centru Plzně objevil živý daněk a následně pobíhal po centru města. * Jedna třetina Čechů vůbec nesleduje zpravodajství. * Začal vycházet nový Deník N. I na internetu. Dozvěděl jsem se, že silný vítr začíná slábnout. Všechny ostatní články jsou placené. * Soused uprchlé mamby zelené v Hlubočepích našel ve sklepě hada. Přivolaní strážníci zjistili, že je gumový. Otázkou je, kolik let by žertéř vyfásl za souseda s mrtvicí. 

* Konec cirkusů v Čechách? Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování zvířat. * Radůza pokřtí své nové album „Muž s bílým psem“ na výstavě Století trampingu. * Pětapadesátiletý Syřan Mohamad Abo R., který v pondělí na nádraží v německém Kolíně nad Rýnem útočil a později zadržoval rukojmí, dorazil v roce 2015 ze Sýrie nejprve do České republiky, kde se registroval. * Šéf ‚berňáku‘ Janeček opustí funkci. Byl kritizován za bezohledné vyměřování zajišťovacích příkazů. * Konfident Veřejné bezpečnosti a člen normalizační KSČ, zároveň předseda Svazu bojovníků za svobodu soudruh Vodička předal pamětní medaili Za svobodu bývalému příslušníkovi Pohotovostního pluku SNB, poslanci KSČM a podporovateli proruských teroristů soudruhovi Zdeňkovi Ondráčkovi. Vědci objevili způsob, jak vyrobit elektřinu z odpadu, který vzniká při zpracování kávy. * Projekt vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe by byl ekonomicky efektivní, uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Stavba kanálu, který dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, by stála 582 miliard korun. Netušil jsem, že víra v úplně největší pí*oviny je mezi politiky nakažlivá. *

Asi dost velkej průser: Hmyzu je až šedesátkrát méně než před čtyřiceti lety. Moc nás to nezajímá, projeďte si internet, co „důležitého“ probíráme my. * Je to na dobré cestě: Dva samci tučňáka v australském akváriu dostali k adopci vejce. * Kanada zlegalizovala marihuanu. * Podle Eurostatu od loňského roku přibylo 10 procent Čechů, kteří věří, že členství Česka v EU je pozitivní a má přínosy. Toto přesvědčení sdílí 64 % oslovených Čechů. Brexitové komplikace zřejmě dělají divy. * Pilně třídím plasty. A teď se dozvídám, že ty recyklované (jen ty) způsobují poškození mozku, zejména dětem. Zjistila to nezisková organizace Arnika. * Policie v Česku přijme 1000 policistů. Tak aby měli i dost radarů. * Vláda se chce zbavit stovek úředníků, většinou však jen na papíru. I tak se ušetří přes 3 miliardy, tvrdí ministerstvo financí. Počkáme si rok a pak se zeptáme, kolik úředníků přibylo. * Něco z rodu sci-fi: aby se zamezilo tání ledovců, chtějí vědci kolem Antarktidy postavit valy, které by zbránily odtrhávání ledových ker. A co třeba dávat ty kry do mrazáku? * Vědci varují: V důsledku klimatických změn mohou prudce růst i ceny piva. 

Dohody o brexitu zatím nebylo dosaženo. * Třetina Čechů povinnou četbu nečetla, další třetinu odradila od čtení, zjistil průzkum. * Ženy. Patnáctiletá Švédka stávkuje před parlamentem ve Stockholmu proti klimatickým změnám. Polonahá aktivistka narušila mši v chrámu sv. Víta. A francouzská vládní poslankyně vyzývá, aby byly povoleny v prezidentském paláci a parlamentu kočky. * Orbánova vláda prosadila zákaz bezdomovectví. Tak asi všem houmlesákům přidělí byty. * Kdosi vrazil v Ostravě krumpáč do střechy BMW. Škoda asi tak 100 tisíc. * Zájem o loterii EET mezi občany postupně klesá. * Hoax, který se klidně může stát skutečností: Miloš Zeman udělí státní vyznamenání Jaromíru Soukupovi za mimořádný přínos pro moderování. * Měl jsem strach o Žambochy a tak mě potěšila zpráva, že medvěd na Vsetínsku bude odchycen. *

Volby do Senátu nedopadly pro ANO, KSČM, ČSSD a Okamuru dobře. * Vysílání zahájila internetová Mall.TV. * Společnost Google v příštím roce zruší sociální síť Google+, která má možná na svědomí únik dat z půl milionu účtů. * Další šéf Zelených – Ondřej Mirovský – po fiasku strany ve volbách rezignoval. * Ruský agent – vrah Skripala – se nejmenuje Petrov. Já jsem hned věděl, že se jmenuje Špilberk. *  Asi tisícovka lidí se dnes spolu se svými psy účastnila pochodu centrem Londýna na protest proti chystanému vystoupení Británie z Evropské unie. * Goebels tvrdil, že když slyší slovo kultura, sahá po pistoli. To prezident Miloš Zeman udělí 28. října státní vyznamenání zpěváku Michalu Davidovi. * Přes dvě stě tisíc jmenovek u zvonků odstraní správa městského bytového fondu kvůli GDPR. Nestane se to v Kocourkově, ale ve Vídni. * Nezaměstnanost v Česku je nejnižší od roku 1996. Budeme zavádět do výroby roboty? * Nejvyšší soud zamítl dovolání proti verdiktu o vyklizení Autonomního centra Klinika v Praze na Žižkově. Kolik sázíte na to, rozhodnutí soudu bude naplněno? * Na katastrálním úřadě zjistili, že jeden pozemek na Hodonínsku patří Gestapu. Vydat nebo nevydat? * Po havárii dopravní rakety Sojuz není jak dopravit kosmonautům na mezinárodní vesmírnou stanici jídlo. No není to ideální příležitost pro Českou poštu? *  

V pražské ZOO uhynul hroch Slávek. * Proběhly volby za účasti prezidentských kandidátů. Drahoš už je v senátu, Fischer a Hilšer to mají téměř v kapse, zatímco Petr Hannig skončil ve svém obvodě až na jedenáctém místě. * Andrej Babiš zázračně zchudl. Je opět druhý, meziročně se jeho jmění snížilo o 13 miliard na 75 miliard korun. A to ho volí hlavně ti nejchudší. * Americká policie si odemkla zamčený mobil podezřelého tím, že mu ho dala před tvář. * Kvůli pálení trenek na Hradě udělila inspekce životního prostředí napomenutí. * Brněnský magistrát vyhlásil anketu o názvu budoucího nádraží. Nejvíc hlasů mají jména Brno-Šalingrad, Praha-venkov, Vídeň-sever a Nádraží Járy Cimrmana. * Námořnictva NATO a Ruska společně testovaly severní námořní cestu, která díky globálnímu oteplování už nezamrzá. Hledali alternativu k Suezskému průplavu nebo dokonce k cestám kolem Mysu dobré naděje. * Od října platí několik příjemných změn pro motoristy. Řidiči už nemusí s sebou vozit náhradní žárovky, pojistky nebo rezervu. Také nemusí měnit lékárničku po vypršení doby její exspirace. Asi už i poslanci pochopili, že žárovku si sami na silnici neopraví.

Z redakce Lidových novin odchází Petra Procházková a dalších osm novinářů. Asi kampáň. * Glyfosát RoundUp, podle nové studie ubližuje včelám. Babišova řepková pole se s ním postřikují zhruba desetkrát za vegetační sezónu. * Průměrná doba, kterou každý Čech starší čtyř let sleduje denně televizi je 3 hodiny a 25 minut. Vzhledem k tomu, že jsem tam započítán i já, musí existovat někdo, kdo čučí na bednu 6 hodin a padesát minut. * Martin Stropnický složil poslanecký mandát, skončil i ve vedení ANO. * Vědci z NASA zjistili, že se zemská osa posunula v posledním období asi o 10 metrů. Stejně jako u globálního oteplování za to minimálně z jedné třetiny (3 metry) může člověk. Vědci ale nenapsali který. * Zvykli jsme si, že české školství se s každým novým ministrem reformuje buď hot a nebo čehý. Minulá ministryně Valachová razantně zaváděla inkluzi, teď se zdá, že se inkluze zase bude omezovat. No ono, když se zeptáte učitelů nebo rodičů, vypadá to, že by si možná oddechli. A možná by tolik nadaných žáků neutíkalo na osmiletá gymnázia. * Známá youtuberka Týnuš Třešničková utrpěla popáleniny při kulinářském představení v Istanbulu. Svět už nikdy nebude takový jako dřív.

Před padesáti lety, oficiálně 29. září 1968, vstoupila v platnost vyhláška ministerstva práce, která stanovila pětidenní pracovní týden. Dost pozitivní dopad to mělo na trampy, kteří už roky předtím zpívali, že chtějí „anglickou sobotu“. * Slovenská policie zatkla osoby podezřelé z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Tři z osmi zadržených byli obviněni z vraždy. To my už léta tápeme, kdo si objednal vraždu kmotra Mrázka. * Globálně se otepluje, ledovce tají. V roce 2017 se výška hladiny světového oceánu od roku 1993 zvedla o 7,7 centimetru. Pokud se to nezpomalí, bude v roce 67400 pod vodou Ústí nad Labem. * Opravený staroměstský orloj se při prvním rozjezdu zasekl, ale teď už apoštolové hezky šlapou. * Ta rodina má dost pech: Při nehodě na dálnici D11 zemřel Jan Kočka, vnuk provozovatele matějské pouti. Na dálnici se v protismětu jezdit nemá. * Facebook v pátek oznámil, že kvůli bezpečnostní chybě bylo ohroženo téměř 50 milionů účtů. Tak můj ani váš snad ne.

Pytláci v Africe ve velkém střílejí slony, po kterých pak zůstávají sirotci. * V Drnovicích vyhořel kulturní dům. Ještě že jim tam zbyl fotbal. * Potkal jsem několik přátel, kteří odložili chytré telefony. V roce 2017 stoupl prodej klasických tlačítkových mobilů o pět procent. * Ve volebním průzkumu v Praze vede zatím ODS. ČSSD má necelá dvě procenta. * Italská vláda schválila přísný dekret proti migraci. * Rozvedl se nám expremiér Sobotka. Prý to trvalo jen patnáct minut. * Občan z Ostravska si při sbírání hub zlomil nohu. V nemocnici zjistili, že má v krvi 8 promile, což je český rekord. Jiný Moravan byl zastižen v noci v brněnské kostnici. Mezi lebkami jim tvrdil, že jde za kamarádem. * Západoevropské i britské přístavy se připravují na totální kolaps dopravy zboží a osob, jakmile po brexitu nastane celní režim. *  Na Islandu bouří sopka Katla. * Ministryně financí za ANO hájí názor, že svatebčané jsou povinni ohlásit počet svatebčanů na hostině. Nebožtíci počet hostů na svém pohřbu hlásit nemusí. *

Český slavík letos nebude, především kvůli hlasování v minulém ročníku. Skončil také sponzoring Karlovarských minerálních vod a končí i ředitel Těšínský. * Na státní svátek svatého Václava se dočkáme i dvanácti apoštolů. Staroměstský orloj bude konečně opraven. * V Rusku zhotovili nadživotní sochu Vladimíra Putina. Jaká socha asi čeká Česko? * Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku. * Ministr Ťok by chtěl na dálnicích povolit 140. * Spolek homosexuálů, lesbiček a jiných sexuálních menšin z přední londýnské univerzity veřejně tvrdí, že gulagy byly neškodné instituce, kde se vězňům dostalo vzdělání a měli možnost zařadit se do různých volnočasových aktivit. *

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po policejní výzvě poznali sprejera, který ve městě poškodil desítky budov. * Itálie vytlačila lodě aktivistů ze Středomoří, migranti už mohou spoléhat jen na gumové čluny. * Policie po razii zavřela první italský nevěstinec s umělými silikonovými pannami. * Do konce století se může oteplit až o pět stupňů. Pokud nepřijmeme tvrdší opatření, pařížské dohody se naplnit nepodaří, říkají meteorologové. A ví vůbec někdo jaká opatření? * Ministerstvo spravedlnosti chystá ostrý start náramků pro domácí vězně. Problém se u nás řešil přes deset let. * V sobotu zemřel ve věku 59 let někdejší sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský. * ZOO v Edinburgu zakázala zaměstnancům nosit pestrobarevné bundy. Pandy to ruší při rozmnožování.

V Krkonoších se objevili vlci a kancléř Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku. * Mimořádně krutý hurikán na konci týdne zasáhne Severní a Jižní Karolínu. Karolíny v Česku mohou zůstat v klidu. * Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se rozhodl přestoupit z Církve československé husitské (CČSH) do římskokatolické církve. V neděli 2. září přijal svátost biřmování při bohoslužbě v kostele svatého Jakuba v Hostivicích. Obřad vedl osobní tajemník arcibiskupa Dominika Duky. * Zástupce Vladimíra Putina v Česku Miloš Zeman neuspěl. Politici na hradní schůzce podpořili protiruské sankce. * Čína chce omezit prodej videoher, aby se dětem nekazily oči. Václav Klaus mladší chce omezit Facebook… * V Barceloně demonstroval milion lidí za samostatnost Katalánska. A v Brně furt nic. * Novou syntetickou drogou syntetický kanabinoid bylo v Ostravě intoxikováno už zřejmě 18 osob. * Česko je ve výdajích na vzdělání čtvrté nehorší v Evropě. V dotacích na řepku jsme ale premianti. * Začalo největší vojenské cvičení moderního Ruska. Blbý pro Putina je, že musí probíhat na vlastním území. * EU nechá na jednotlivých státech rozhodnutí, zda u nich bude trvale platit letní nebo zimní čas. Chudáci odpůrci EU: na koho budou nadávat? 

Švédsko vydalo manuál feministické zahraniční politiky, chce ho šířit po světě, zmiňuje i Česko. * Do roku 2020 má být celý Facebook poháněn obnovitelnou energií. * Česko zřejmě čeká další omezování reklamy na alkohol. * Na volebním mítinku ANO hodil muž po Babišovi vejce. * Do Tichého oceánu vyplul první systém na sběr plastového odpadu.  Vypadá jako gigantická norná stěna. * Nějak to nespočítali. Podle průzkumu agentury Kantar bude v Praze volit nejméně 130% voličů. * Česká republika spotřebovala v roce 2017 necelých 74 TWh (terawathodin) elektrické energie. Je to akorát nebo moc? * Zelení v Praze by chtěli do hlavního města 5000 migrantů. Mají plán, jak pro ně zajistit bydlení. * Monika Babišová na vlastní žádost opustila vedení firmy, která vlastní Čapí hnízdo. Důvod neuvedla. * Soutěž Miss America se poprvé konala bez promenády v plavkách. Krásky zřejmě soutěžily v matematických testech.

Rodiče prvňáčků vypískali Miloše Zemana. * Státní dluh vzrostl na 1,7 bilionu korun, každý Čech dluží 161 tisíc. V letošním prvním čtvrtletí vzrostl proti konci roku 2                                                                    017 zhruba o 87 miliard. * Z chorvatského pobřeží mizí specializované pláže pro nudisty. Že by lobby výrobců plavek? * Opilá cyklistka přehlédla v Hradci Králové závoru před nemocnicí. * Když se podíváme na lidi v důchodovém věku, tak mezi nimi hnutí ANO má v tuto chvíli podporu 42 procent a byly časy, ne tak dávno minulé, kde se to šplhalo až k 50 procentům. Pak ty preference prudce klesají s klesajícím věkem,“ řekl ČT analytik Pavel Ranocha. Podotkl, že mezi dvacátníky podporuje ANO jen 11,5 procenta lidí. * Po čtvrtstoletí chátrání se začal opravovat legendární Hrabalův Automat svět. * Druhou nejsilnější stranou na německé politické scéně by se stala protestní Alternativa pro Německo (AfD). Něco asi Angela nedělá dobře. * Každá desátá česká žena má problémy s alkoholem. Muži jsou na to nesrovnatelně lépe. Každý desátý problémy s alkoholem nemá.                      

Spreyeři pomalovali velkou plochu Prachovských skal. Náš trestní zákon na to pamatuje zvláštním paragrafem, ale ještě jsem neslyšel, že by někdo byl potrestán. * McDonald’s v Česku loni vydělal nejvíc v historii.  Nedivme se, jiné občerstvení na dálnicích je dost smutek. * Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před novináři prohlásil, že nechápe, proč přerozdělování běženců vzbuzuje takové emoce. * Billboardy s českými vlajkami, které už přes rok zdobí dálnice, mají zmizet do konce září. Kolikátý už je to termín? * Vypadá to, že v justici se něco lepší: Čas od spáchání trestného činu k rozsudku klesl na polovinu. Kauzy Rath či Nečesaný jsou prý výjimky. * Reportéři zjistili, že Brno má další primát: v létě tam bylo víc rozkopaných ulic než v Praze. * Tři a půl milionu Rumunů odešlo ze země za prací do ciziny. Poslední zhasne.  * Muž v pražském metru se pokoušel kolemjdoucím ženám stáhnout kalhotky. Nedá se vyloučit, že jeho akce měly sexuální podtext. *

Miloš Zeman měl 21. srpna nejlepší projev za celou dobu ve funkci. Jen tak dál. * Poslanecká sněmovna odhlasovala, že vtrhnutí vojsk v roce 1968 bylo aktem invaze a okupace. * Švédští neonacisté se chystají do voleb. Tak dlouho si Švédi zahrávali… * Zdravotník zaměstnaný organizací Lékaři bez hranic vrhl granát na izraelské vojáky. Byl to Palestinec. * Kvůli budovám parlamentu se chystají poslanci z poloviny Malé Strany udělat ochrannou zónu proti terorismu. Skutečný důvod je prostý: poslanci budou mít kde parkovat. Volme ty pražské politiky, kteří se postaví proti. * V Česku roste počet držitelů zbrojních průkazů, už se blíží k milionu. Co tak najednou? * Prezident Miloš Zeman se těší nadpoloviční důvěře. Nadpoloviční většina Čechů rovněž považuje zdravotní stav prezidenta za vyhovující. Tvrdí to sice Jiří Ovčáček, ale asi mu tentokrát lze věřit. * Věděli jste, že podle vyhlášky vozíčkáři smějí jezdit maximální rychlostí 6 km/hod.? * Zastavit nějakou loď dokáže americké námořnictva pomocí lepidla, které se ve vodě kolem ní rychle rozšíří. Nevíte, na co by se to dalo použít?

V ČR existuje 7 700 různých informačních systémů veřejné správy. Jejich pořízení stálo 110 mld. Kč a na jejich provoz je ročně vynakládána částka 25 mld. Kč. * Ke 150. výročí kolejové městské dopravy v Brně si můžete vydražit sedačku s vaším jménem ve zlaté šalině. Pět set Kč není příliš, ale zase riskujete, že se vám budou smát kamarádi z celé republiky. * Rada pro rozhlasové a televizní vysílání poslala TV Barrandov pět upozornění na porušení zákona kvůli pořadům Jaromíra Soukupa.  Proč až teď a ne hned před volbami, to asi nikdo z Rady neví. * Krnáčová vymyslela projekt, jak v Praze snížit exhalace. Řidiči si dají pár piv, nechají auto kde je, a pojedou domů MHD. Celý projekt vyšel pouze na milion Kč. * Když se před dvěma lety přijala pro školní bufety pamlskou vyhláška, všichni věděli, že to je píč*vina. Teď dochází k jejímu zmírnění a snad se dočkáme, že bude zrušena úplně. * Každá revoluce požírá svoje děti. Od propuknutí hnutí #MeToo uplynul rok. K dnešnímu dni producenta Harvey Weinsteina  ze sexuálního útoku obvinila již sedmdesátka žen. Mezi nimi i italská herečka Asia Argentová. Ta nyní sama čelí obvinění z toho, že sexuálně napadla nezletilého herce Jimmyho Bennetta. 

Většina zpráv je dnes poznamenaná teplem. * Ještěd hoří. * Svět jásá. Češi vyvinuli dron pro selfie. * Zobrazovat medvídka panda je v Číně zakázáno poté, co se stal součástí karikatur čínského vůdce Si Ťin-pchinga. * Prahou prošel průvod 40 000 LGBT lidí. Údajně o deset tisíc víc než loni.  * Výrobce motorek Harley-Davidson chce kvůli celní válce stěhovat výrobu mimo USA. * Na Babiše je EU krátká. I přes zpřísnění dotačních pravidel bere Agrofert dotace dál. * V rybníku Nesyt, největším na Moravě, uhynulo sto tun ryb. Mě by spíš zajímalo, kolik to bylo ryb. * Ministryně financí Schillerová chce škrtnout z rozpočtu pro neziskovky až tři miliardy korun. * V českých lesích hoří dvakrát více než loni. * 90 procent studen nesplňuje limity pro pitnou vodu. Může za to i chemické hnojení polí. * Hroch v Keni smrtelně pokousal čínského turistu. *

Je to obtížné, vyhledávat nejdůležitější zprávy v okurkové sezóně. * Na konci června bylo vedro a předpověď hlásala, že ještě čtrnáct dní bude. Dnes předpověď hlásá, že ještě čtrnáct dní bude. A pak že rosničky nedokážou předpovědět počasí na víc než dva dny. * Babiš vyhlásil celostátní sbírku pro lidi z H-systému, co se mají vystěhovat. A co sbírku pro ty ostatní, co se ještě nenastěhovali? * Jiří Ovčáček kondoloval rodinám padlých vojáků. Jejich vrchní velitel patrně zrovna brázdí rybník. Nastalo mimořádně důležité zatmění Měsíce. Většina z nás ho ale neviděla kvůli mrakům. *Na koupališti se utopili dva kluci vietnamské národnosti. Nikdo nevěděl, kde jsou, zda pod vodou nebo v lese. Pokladní odmítla vyhlásit, že je rodiče hledají. Někteří Češi z toho vyvodili, že Češi jsou ve své většině rasisti. * Dost umělců i dalších lidí se přidalo k Tomáši Klusovi ve věci bojkotu Andreje Babiše. Samozřejmě, že se vzápětí naopak ozvali Baumaxové. * Jaroslav Hutka napsal píseň o Zemanovi a Smrtce. Názory na ni jsou zase půl na půl, stejně jako při volbách. * Tři sestry v Moskvě zavraždily svého otce. Asi měl někdo Antonu Pavloviči včas sebrat pero. *

Vědci objevili u Havajských ostrovů křížence velryby a delfína. Říkejme mu velfín. * Vrcholní politici dělají předvolební tanečky kolem H-systému, který kdysi nezachránili před tunelováním, pokud se na tunelování přímo nepodíleli. Prý to musí zaplatit stát. Nevíte, co je to stát a kde bere peníze? * Italská loď zachránila migranty, ale odvezla je zpět do Libye. Neziskovky ostře protestují.   * Česká ekonomika přijde popojížděním aut v kolonách až o 118 miliard korun za rok. * Českého turistu v Egyptě zabil žralok. * Dánsko je další zemí v Evropě, která zakázala nošení burek a nikábů. Čeští politici se k tomu chystají. * Zažili jsme nejteplejší den roku a meteorogové přiznávají, že nemají tušení, kdy tohle skončí. *

Kvóty dorazily i na evropské hudební festivaly. Je žádána minimálně polovina vystupujících žen. České festivaly v tom zatím nic nepodnikly. * Ministr obrany Metnar má problém s diplomovou prací, řádně necitoval. Nebylo by fakt lepší, kdyby Babiš vybíral do vlády jen lidi se základním vzděláním? * TV Barrandov ruší večerní zprávy, od září je má nahradit další pořad Jaromíra Soukupa. * 73% Čechů nechce €. Je to nejvíc z celé Evropy. Jedna paní nechce euro proto, že naše bankovky jsou hezčí. * Nový deník začne v Česku vycházet na podzim. Bude se jmenovat Nový deník. * Kriminalita v Česku za posledních pět let výrazně klesla, v některých krajích až o dvacet procent. * Američtí vědci prý našli způsob, jak z obličeje vyčíst sexuální orientaci. Výzkum kritizuje LGBT komunita. Ovšem já i na své fotce vypadám jako bílý heterosexuální muž. * Loni za migranty přišlo do Německa 54 tisíc příbuzných v rámci slučování rodin. * Kvůli vedru nejezdily vlaky pod kanálem La Manche. Za polárním kruhem vznikaly požáry z horka. V bazénu máme 31°C. Ve vaně ještě víc. Je dost možné, že se globálně otepluje. 

Před víkendem. (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Prahu o víkendu obsadili Svědci Jehovovi. * Východočeskému chovateli, kterému utekli tygři a lev, hrozí až osm let vězení. * V Praze narazil autobus do budovy Českého statistického úřadu. Sběr statistických dat nebyl srážkou ohrožen. * Zemřel Mistr Bean. Smutek. * Agrofert koupí časopisy Chvilka pro tebe a Cosmopolitan. * V noci ze středy na čtvrtek budeme pozorovat zatmění Měsíce. * Češi jsou v konzumaci alkoholu druzí v OECD, více pijí už jen Litevci. Před pěti lety byli Češi osmí. * V Řecku hoří, v Laosu se protrhla přehrada, Policistům v Thajsku utekl z auta odchycený krokodýl, klienti H-systému, kteří přišli o všechno a přece si dostavěli domy za své, se musí z rozhodnutí Nejvyššího soudu do měsíce vystěhovat. Tak snad už jen nějaký meteorit, co má dopadnout na jihu Moravy.

Před víkendem.  (Přehled fakt nejdůležitějších zpráv týdne.) * Vládu, na kterou jsme čekali osm měsíců, po týdnu opustili kvůli podvádění dva ministři. Trestně stíhaný premiér se zatím drží. * Odborové svazy prodaly Dům odborových svazů na Žižkově, je pro ně moc velký. * Facebook nebude mazat lživé zprávy. Jen je přesune do nižších pozic. Odhaduje, že se tak jejich přístupnost sníží až o 80%. * Před sto lety bolševici povraždili celou rodinu cara Mikuláše II. * Robert Šlachta už neřeší kabelky, ale tygry. Ve výhledu jistě zase nic. * Slovenská policie řeší případ: českým turistům někdo na koupališti ukradl smažené řízky. V Anglii poletovalo hejno ožralých racků, kteří se nakrmili odpadem z pivovaru. Kvůli fotbalovému mistrovství došlo v řadě moskevských restaurací pivo. Množily se požáry za polárním kruhem a v tunelu pod kanálem La Manche přestaly kvůli vedru jezdit vlaky.

Babišova vláda dostala důvěru. Nejen podle opozice tím skončila První česká republika. * Nezaměstnanost v ČR klesla na 2,7%. Pamatujeme se ještě na rok 2004, kdy byla 11%? * Kájínkův synovec ve středu pobodal dva lidi. * Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče. * Plzeňská policie zabavila 60 psů, které jedna žena chovala v bytě v paneláku. * Jen honoráře kapel na Colours vyjdou letos na 60 milionů Kč. * 49% dětí loni narozených se narodilo mimo manželství. * Sledovanost České televize vzrostla. Barrandov se naopak propadl, už má jen sedmiprocentní podíl. Že by koblihové telku nesledovali? 

Policie je připravena zajistit ochranu hranic, uvedl ministr vnitra Hamáček. Ovšem neví se, co k tomu řekl ministr zahraničí Hamáček. * Rakousko zavádí kontrolu hranic s Itálií. V Brennerském tunelu budou zácpy. * Manželovi Heleny Vondráčkové se nelíbí tvrzení, že trestní oznámení jsou jeho hobby. Na autora podal trestní oznámení. * Makedonie mění svůj název a nově se bude jmenovat Republika Severní Makedonie. * Studie vypracovaná pro dánskou vládu tvrdí, že igelitové tašky jsou v součtu měřených parametrů ekologičtější než papírové. * Evropští poslanci ve čtvrtek nepodpořili návrh pravidel týkajících se autorských práv na internetu. Sláva. * Američané prý přestali věřit mediím kvůli jejich jednostranné kritice Trumpa. *                                               

Česko má nejsilnější laser na světě. Jeho výkon je stokrát vyšší než výkon všech elektráren v zemi. * Je sucho. Českým zemědělcům vyplatí na sucho dvě miliardy Kč. * O osm procent víc Čechů než před dvěma roky je pro Evropskou unii. Nejsilnější podpora EU je mezi mladými lidmi. Což je fajn. * Českem zavířil hoax  o tom, že na Masarykovo nádraží v Praze přijelo 1500 migrantů. * Americká vláda zrušila nařízení dřívějšího kabinetu, které umožňovalo středním a vysokým školám vybírat mezi uchazeči o studium podle rasového klíče. * Čeští horolezci uvízli ve stěně Matterhornu a zavolali si o pomoc do Liberce. Liberečtí hasiči zavolali horské službě v Itálii a všechno dobře dopadlo. * Televize Barrandov Jaromíra Soukupa vysílá už osmý pořad Jaromíra Soukupa. Jeho tématem jsou… pořady Jaromíra Soukupa. * Na festivalu ve Varech se čtyřicet dva lidí otrávilo špatným jídlem, Miloš Zeman musel v Plzni zaplatit parkovné a v Dubrovníku se nedá rekreovat, protože do moře vytekly fekálie.

Francie se vrací k povinné vojně. Narukují chlapci i dívky od 16 let. * Tříletý Polák se v rámci hry na schovávanou zavřel v automatické pračce. Nepřežil. * Do Krkonoš se zřejmě po 220 letech vrátili medvědi. * Ona nestačí ta rozkopaná dé jednička. Ještě se k tomu uzavře kvůli opravám stezka na Sněžku. * Na jih od Prahy skončil zákaz vycházení. Zatoulanou pumu už odchytili. Ani nevolali pyrotechniky. * Itálie odmítla přijmout další neziskovkovou loď s uprchlíky. * Saudky smějí ode dneška řídit auto. Jakpak to asi v burce jde? * V Praze začal šestnáctý Všesokolský slet, v Karlových Varech Vary, v Řevnicích Porta.

 Omlouvám se, je to skoro celé o politice. Na nahé herečky na karlovarské kolonádě si budeme muset ještě týden počkat. Klíšťata také nejsou v kurzu, i když se nedá vyloučit, že autor těchto řádků si bude možná hýčkat lymskou boreliózu. * Britský heterosexuální pár si u soudu vymohl právo na registrované partnerství.  Začíná to vypadat, že my různopohlavní nejsme utlačovaní. * Babišova menšinová vláda v demisi schválila, že na lince metra D budou jezdit vlaky bez řidičů. To žádná vláda před ní za posledních třicet let nedokázala. * Napodruhé dostal David Rath od soudu 8,5 roku. Kolik let budeme tenhle proces ještě sledovat? * Nastupující ministr zemědělství Miroslav Toman ujišťuje, že nechce nic regulovat. Kvůli mánii častých slevových akcí v Česku se však chystá nastavit pravidla jejich konání. Zemědělské odvětví a podprsenky v akci! Inu kapitalismus podle Babiše. * Slavný den pro oranžové: Přesně před 70 lety byla ČSSD sloučena s KSČ. A vypadá to, že dnes znova. * Nejvíc migrantů Česko přijalo za vlády Miloše Zemana. * Prezident jmenoval vládu a pana Pocheho nejmenoval. Vladimír Vladimírovič mu to nedovolil, protože naše zahraniční politika musí být v souladu se zahraniční politikou Ruska. * A něco radostnějšího nakonec: Zhruba jednou za milión let vybuchne v těsném sousedství naší sluneční soustavy jedna obří hvězda, supernova.

Sara Netanyahu, manželka izraelského premiéra byla obviněna za to, že si ponechává peníze z vratných lahví zakoupených za státní peníze. * Rusové muži budou do důchodu odcházet v pětašedesáti. Muži z ostatních národů Ruska taky. Asi není na důchody dost. * V soutěži Miss USA už nebude rozhodovat krása. Dnes móda velí nebýt krásná, ale mít talent, duši, ducha, správné názory, a zejména správně hodnocené sociální cítění. * Jen na přípravu GDPR vydal náš stát, firmy a instituce už 12 miliard Kč. To je 1200 Kč na jednoho obyvatele. * Transgenderové osoby se mohou identifikovat jako heterosexuální, homosexuální, bisexuální nebo asexuální. Protikladem termínu transgender je cisgender, tedy osoba, jejíž genderová identita odpovídá pohlaví, s jakým se narodila. Takoví taky ještě existují? * Nejdůležitější kampaně v mediích a na sítích v minulém týdnu: Nový lev na dresech hokejistů. ** Neotevírejte dveře nabídkám na levnější elektřinu! ** Komunisté rozhodují o členech nové vlády. ** Zákaz ušních šťourátek.

Miloš Zeman za asistence hasičů spálil na Hradě Ovčáčkovy trenýrky. Ve skutečnosti ale hořela čínská vlajka na protest proti nepovedeným Tvrdíkovým investicím. * ČSSD se těsným rozdílem rozhodla jít do vlády a přijmout tam onuční roli. A Paroubka na senátora nepodpoří. * Francie chce, aby se tabákové firmy podílely na úklidu vajglů z ulic. Což o to: Ty se dají recyklovat. * Česko je v rychlosti mobilního připojení na sedmém místě v Evropě a na 15. příčce na světě. Pociťujete to také? Já tedy ne! * Nejlépe se v Česku žije v Říčanech. Aby nedošlo k omylu: V Říčanech u Prahy! Nejhůř pak v Orlové. * V Česku je dvakrát tolik hospod než v Německu nebo ve Velké Británii. Ale zanikají: EET, kouření a nedostatek personálu. * Babiš žaluje Slovensko u Evropského soudu ve Štrasburku. To jsem zvědav, kam ho pak vyhostíme. * Blíží se doba, kdy budeme mít na obrazovce u každé zprávy ikonu, která označí zprávu jako důvěryhodnou, málo důvěryhodnou, fake nebo humor. Myslíte, že to v Česku pomůže?

Na měsících exoplanet může být život. Rozumíte té zprávě? * Zdá se, že zakážeme nejen plastové nádobí a vznětové motory. Podle současné mediální masáže proti cestování zřejmě zakážeme i turismus. * Trochu blbá smrt. Kamarádi hledali kešky v tunelu Motolského potoka. Netušili, že nahoře probíhá průtrž mračen. Mladík a dívka nepřežili. * Televize Nova a Prima se chystají zpoplatnit některé své kanály, které budou vysílat v HD rozlišení. Uvidíme, jak půjdou na odbyt. * Na Hradčanech kdosi urazil rudou hvězdu z pomníku. Rozhodně s tím nesouhlasíme, ale zase máme radost, že halónovinář Ovčáček zuří. * Rolling Stones 4. července v Letňanech. Předkapelovat bude Pražský výběr. * To nevymyslíte: Členové ochranky Hlavního nádraží přepadli plavecký bazén v Podolí. * Ceny bytů už několik let setrvale rostou a pro mladé lidi je čím dál obtížnější, dostat se k nějakému bydlení. Aby to měli ještě těžší, připravuje ministerstvo financí zákon o zpřísnění hypoték. Zhruba třetina žadatelů na hypotéku nedosáhne a bydlet nebude. A to chce Praha zbourat několik mostů. 

S elektřinou si nezahrávejte. Tři synci v Třinci byli zasaženi bleskem. * Zítra se sejde Donald s Unem. * Zeman vypustil několik důležitých zahraničních návštěv, zejména těch kde se nedomluví rusky. * Distribuční firmu Ticketportal koupil Babiš. Vstupenky se ale naštěstí dají kupovat i jinde. * Rakousko uzavře sedm mešit, Česko zbourá dva mosty. * Na Marsu byly nalezeny stopy organických látek. Což ovšem neznamená, že známé kanály na planetě jsou televizní. * Nový ředitel Cermatu si myslí, že na učňovských oborech by neměla být státní maturita na úrovni přijímaček na vysokou školu. Není to elitářské? * Ani v Norsku už nebudete moci chodit do školy v burce. * Cizinci vylezli na sochu Jana Husa na Staroměstském náměstí a vystrkovali na kolemjdoucí nahé zadky a přirození. Policie byla bdělá; vystrkovat prdel na národní kulturní památce se nevyplatí. * Tři mladé dámy přešly po laně nad propastí na jehlových podpatcích. To by nedokázal žádný chlap na světě. * Slovenský nejvyšší soud zamítl Babišovo dovolání v kauze StB. * Ti, co mají rádi přírodu, zůstanou o dovolené doma. Turismus produkuje až 8% všech emisí oxidu uhličitého. * Itálie žádá o pomoc NATO proti migrantům. Proč ne, když EU selhává? * Manželé Babišovi byli poprvé u výslechu skrze Čapí hnízdo. Jestlipak uplatnili pravidlo, že osoba blýská?

O hudbě, kultuře, společnosti i hovadinách