Kdo všechno usiluje o naši svobodu?

10.11.2015 * Často se bojíme, kdo všechno se nás chystá připravit o naši mladou pětadvacetiletou svobodu. Putin, Islámský stát, migranti, EU, úředníci, oligarchové, Babiš, ekologisti… Někdy přijde útok úplně odjinud. Z jemných ženských ruček.

V rámci festivalu vědy a techniky měla v knihovně České akademie věd proběhnout dvouměsíční výstava fotografií Karla Richtera, vytvořená zcela originální fotografickou technikou tak zvaného mokrého kolodiového procesu. Autor si jako objekty těchto fotografií vybral ženy. A považte, v některých případech ženy nedostatečně oblečené nebo dokonce vůbec neoblečené. Výstava úspěšně začala, ale po čtyřech dnech byla zakázána, svěšena a umístěna do trezoru. A to vše na podnět jakési z Genderové expertní komory ČR a Kongresu žen (věděli jste, že něco takového u nás existuje?).

Prostě feministky se rozčílily a vedení Akademie věd okamžitě srazilo kufry. Nevíte náhodou, kde to žijeme?

Prohlášení fotografa Karla Richtra k předčasnému ukončení výstavy v Knihovně Akademie věd ČR.

Informuji média a veřejnost, že jsem byl po nátlaku několika pseudovědkyň-feministek z Genderové expertní komory ČR a Kongresu žen donucen předčasně ukončit svou výstavu uměleckých fotografií s názvem Women: Scenes in the library v prostorách Knihovny Akademie věd ČR. Místo dvou měsíců byla otevřena jen čtyři dny. Jakkoliv jsou na fotografiích zobrazeny ženy, cílem výstavy bylo především prezentovat fotografickou techniku mokrého kolodiového procesu, tedy ukázat řemeslné kvality techniky z 19. století. Právě k této dnes již unikátní technice fotografování jsem pak také připravil pro Knihovnu AV příslušnou odbornou přednášku.

Po neuvěřitelně silném nátlaku feministek o nevhodnosti prezentace takových fotografií vyvinutém na ředitele Knihovny a další pracovníky Akademie věd mi bylo sděleno, že výstavu, která měla původně končit až 23. prosince, raději předčasně uzavřou. Mé fotografie se tak do slova a do písmene přes noc dostaly do trezoru. Tam nyní čekají, že si je po víkendu odnesu. Nevyčítám nic vedení Knihovny ani AV, ale trochu trpím pocitem, že pár pseudovědkyň má u nás o fous větší vliv, než si zasluhuje.

Rád bych přenesl téma moci těchto dam do veřejného prostoru. Není přece kuriózní, že zatímco ony jsou živy z peněz daňových poplatníků a štědrých státních grantů, já si na svůj finančně náročný koníček, který také považuji za vědu, musím tvrdě vydělávat?

Zároveň upozorňuji, že všech dvanáct originálů a třináct printů jsem vytvořil na základě podnětu pracovníků Knihovny, za jejich asistence a přímo v prostorách této budovy. Žádám proto veřejnost, aby zákaz vystavení mých fotografií posoudila sama. Fotky do doby, než najdu alternativní výstavní prostory – což každý znalý člověk ví, že nenajdu ze dne na den – vystavím k náhledu na svých webových stránkách a na Facebooku. Zde také budu ochoten vyslyšet názory veřejnosti.