Chutná vám víc kotlet nebo kotleta?

Čeština je jazyk genderově vyvážený. Všech svých rodů si hledí. Většinou se nemůžeme splést. Je jasné, že drn je mužský, zatímco piksla je ženská. Tedy samozřejmě mluvnicky. Ale jsou slova, před kterým zaváhají í ostřílení jazykoborci. Já vždycky znejistím, když jedu na Moravu a před městem tipuji, je-li to ta nebo ten: Litovel, Kroměříž, Třebíč… V nouzi použiji pomůcku: je-li ve městě průmysl, tak podle vzoru stroj, pokud je tam víc kultury, tak píseň. Akorát Olomouc je tak velká, že mě to musí trknout.
Laskavá čeština nám někdy dává vybrat. Existují dvojice brambor – brambora, okurka – okurek nebo kotlet – kotleta. Která z těch slov jsou bližší vám? A napadají vás další dvoukolejnosti?

85

Prý 85 % zemědělských výrobků v obchodech výhradně z domácí produkce. A jsme zase u socialistického plánování říznutého kapitalistickým monopolem. Nenechme se ošálit vlasteneckými kecy. Zmizela by veškerá pestrost našeho jídelníčku, rostly by ceny. Častý by byl nedostatek onoho a tamtoho, jak jsme byli zvyklí z dob komunistické vlády. Ve skutečnosti přímá linka k monopolnímu postavení soudruhů kapitalistů Tomana a Babiše. Kromě nich stojí za tím vlasteneckým nápadem i Tomio Okamura a Václav Klaus mladší.
Jasná výhoda pro 3 % Čechů, pracujících v zemědělství (i když asi jen pro některé), zdražení a omezení sortimentu pro deset milionů občanů Česka.  Ryze české pomeranče (a možná žádné) na pultech nebudou, hnijící česká cibule možná ANO.

Bývalý profesionální boxer z Ústí nad Labem chce uspořádat zápas v ringu mezi Foldynou a Novotným. Politické spory se takhle neřeší. Ale tuší to člověk, kterému někdo během kariéry vymlátil z hlavy mozek?

Politici i novináři jsou rozžhavení do běla (lidi taky) z toho, že česká firma vydala v Česku kalendář s obrázky nacistických vůdců. Zvažuje se i legislativní úprava, aby k podobným věcem nemohlo docházet. Dobře a naprosto v pořádku.
Jen mě zajímá, jestli stejné pozdvižení nastane, až někdo vydá kalendář s komunistickými vůdci.

Populace hrabošů se podle ekologů na jižní Moravě zhroutila i bez jedů. Někde je pokles až 90 %. Zase chemičky Agrofertu nevydělají. Nemohla by Česká republika dát Přírodu k soudu?

Ve většině evropských států je přísný zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. (Nikáb, burka, maska…)
Porušení se trestá přísnými pokutami.

Ve většině evropských států je nařízeno nosit roušku na veřejnosti.
Porušení se trestá přísnými pokutami.

Zemské hranice

Přimlouval bych se za znovuvytýčení zemských hranic. Vůbec ne proto, aby se Moravané a Češi místo na Facebooku scházeli na hranici, pokřikovali tam na sebe a případně se mlátili klacky. Jen si myslím, že tohle dlužíme historii. Každá vesnice má svou katastrální mapu, a když ta nevisí na radnici, můžete si ji dnes vygúglit. Proč by takovou přesnou mapu nemohly mít země koruny české? Rozhodně si nepředstavuji, že by měl být nějaký další správní článek v řetězci obec – okres – kraj – země – stát. Jenom ta země by mohla mít jasné symbolické hranice, měla by svoje sídlo s jedním zaměstnancem, který by tam vyvěšoval vlajky o státních i o zemských svátcích. Tak třeba pro Čechy by to mohl být Vyšehrad, pro Moravu Špilberk a pro Slezsko třeba Hradec nad Moravicí – tam mají zámky dokonce dva. Hranice Čechy – Morava by byly jednoduché, i když k určitým korekcím by dojít muselo. Tak třeba Moravská Třebová v Pardubickém kraji – no není to hovadina? A Jihlavákům bych zase nezáviděl nádraží v Čechách. Ráno spěcháte na vlak a jsou stažené hraniční závory. Ale jestli hranice Moravy a Čech je celkem přehledná, mezi Moravou a Slezskem je to klikatice klikatá. A co horšího každý Ostravák je napůl Moravan a napůl Slezan. Kdysi to bylo tak, že ti chudí žili na Moravě a ti bohatí ve Slezsku. Dnes už jsou v Ostravě všichni chudí. Vlajky a znaky jsou tu odedávna, vymýšlet se nemusí. Zato heraldici a vexikologové (to jsou ti učenci, co se starají o vlajky) by museli vymyslet, že při státních svátcích musí být vlajka státu nalevo a vlajka země napravo. (Při zemských svátcích je to fuk.) Na Pradědu, nejvyšší hoře Moravy a nejvyšší hoře českého Slezska by vlály vlajky všechny tři. Zemských svátků může mít každá země, co se do ní vejde. Každá země by samozřejmě měla svoji hymnu, která by se hrála hned za Kdedomovem. Třeba by Moravany potom méně štvali Pražáci a západnější Češi by se přestali posmívat Brnu. P.S. Ještě mi ani neuschlo kafe vylité do klávesnice a už se dějí věci. Na důležitých silnicích se objevily hraniční čáry. Milé. A nějaký úřednický šmok se to ihned chystá trestat.  

STŘEDA RÁNO

Tak už nám ten Covid přivlekl sebou zpátky normalizaci. Plukovník Prymula vylučuje z Ústředního krizového štábu členy, kteří mají jiný názor. A názory musí být v souladu s politikou hnuťostátu. * Počty nově nakažených i zemřelých se nám celý týden usadily na nejnižších hodnotách od poloviny března. * Karanténa se nevyhnula ani mediálnímu světu. Prodej českých deníků v březnu klesl o 16 % proti loňsku, Mafra zastavuje tři své časopisy. * Poslanci ANO, ČSSD a komunisté odmítají odborné veřejnosti poskytnout informace, které má stát o testování na nemoc covid-19. Ptejme se proč. Ukázalo by se totiž, jestli jsou vládní opatření přestřelená nebo nedostatečná. * Největší dodavatel respirátorů pro Ministerstvo zdravotnictví předložil padělaný certifikát. Ani další certifikáty se nevztahovaly na dodané zboží. Jedná se o firmu z Lanškrouna, která se obchodem se zdravotnickým materiálem nikdy nezabývala. Ministerstvo si u ní objednalo pomůcky za 1,2 miliardy. Nejspíš je to na trestní oznámení příslušného ministerského úředníka. A Adam Vojtěch by měl zřejmě odstoupit.  * Rusko je v počtu nakažených druhé (po USA) na světě, má jich přes 232 tisíc. Žádní špioni by k nám teď rozhodně neměli jezdit. * Největší vliv na zpomalení šíření nákazy koronavirem v Německu mělo podle dvojice vědců z univerzity v Norimberku uzavření škol a školek a restrikce vycházení. Naopak zavření restaurací a obchodů podle nich prakticky nic nepřineslo. Pracovníci Ústavu pro výzkum pracovního trhu to tvrdí ve zveřejněné studii. * Psa-robota využívají v Singapuru, aby dohlížel na dodržování dvoumetrových vzdáleností mezi lidmi.

Ledoví muži

Často na mě vypadne něco, co jsem napáchal kdesi v minulém čase. Tohle byly denní poznámky k svátku, který se zrovna vynořil v kalendáři. Něco ke jménu oslavence, pranostiky, profláklá i zapomenutá výročí. Uznáte, že tyhle tři jsem musel spláchnout najednou.

Ahoj Pankráci, Serváci a Bonifáci!
* 12.-14.5. * Dovolil jsem si vás pozdravit všechny tři najednou, protože svátkově jdete po sobě, docela hezky se rýmujete a škodolibý kaledářolog vás – škodiče jarní pohody – tak hezky srovnal za sebou. Podle pranostik jste muži chladní, studení, ledoví. Možná i frigidní, jestli se to o chlapech smí říkat. Takže asi se i málo množíte; kromě kalendáře jinak nejste moc k vidění. Pankráců žije v celé republice 7. Zřejmě je na vině nelibá asociace s jednou pražskou lokalitou. Serváců jen pět a ani perfidní rodiče se do toho pojmenování nehrnou. Zřejmě kvůli té první slabice. A taky, že to znamená otrok. To Bonifáců je 65. Z uvedených statistik jasně plyne, že žádného Pankráce ani Serváce neznám. Bonifáce jsme znali jednoho, říkali jsme mu Bony a časem přidali i přezdívku Aklid. Ale po letech jsme zjistili, že i Bonifác je přezdívka. Jak se skutečně jmenoval, už si nepamatuji. * Lid si vaši trojku spojil s meteorologickou anomálií, které se děsí sadaři a vinaři a dokonce i my – malopěstitelé ředkviček. Vašimi atributy jsou chlad, studivost a přízemní mrazíky. Kdyby vás v diáři hodili někam po Vánocích, nikdo by si vás ani nevšiml. Maximálně by si vás lidé pletli s další trojicí Kašpar, Melichar a Baltazar. Která ovšem přináší dary, zatímco vy přinášíte zimu. Takhle jste ovšem takovým mezníkem jara: po vás se zase oteplí, a to už můžete partnerku klidně na mezi položit. Ovšem i to má své meze, #Me Too. * 12.5. Roku 1902 byl v Mariánských Lázních zahájen provoz elektrické tramvaje a o tři roky později byl v Praze ukončen provoz Koňky. * 13.5. 1911 Jan Kašpar přeletěl letadlem z Pardubic do Velké Chuchle. 1836 USA vyhlásily válku Mexiku. 1948 Narodila se Dagmar Andrtová. 14.5. 1855 poprvé vyšla Babička Boženy Němcové. 1945 vznikl stát Izrael. 1316 se narodil český král a římský císař Karel IV.

PONDĚLÍ RÁNO

Začal mi Microsoft Word automaticky opravovat slovo roušky na ropušky. No nakonec – je to dost přiléhavé.

Celkový počet zemřelých na Covid 19 v celém Česku je 279. Průměrně u nás zemře asi 300 lidí každý den, nejčastějšími příčinami jsou onemocnění a selhání oběhové soustavy. V celkové statistice se tak epidemie bude na počtu úmrtí obyvatel ČR zřejmě podílet v promilích procenta. * Za rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha investovat několik desítek milionů korun do vývoje české vakcíny proti koronaviru by se nemusel stydět žádný z radních města Kocourkova. Ve světě se na podobný vývoj vydávají miliardy dolarů, neměli bychom kapacity na masovou výrobu ani na plošné testování vakcíny. * Pánové Tvrdík a Hamáček rychle objednali ještě před koncem nouzového stavu poslední zásilku z Číny. Je tak velká, že se nevejde do letadla a přijede vlakem. Předpokládejme, že stát opět uzavřel tento miliardový obchod s nějakou firmou bez obratu a zaměstnanců s adresou někde na městském úřadě. * Policie začala prošetřovat páteční pietu Nočních vlků k výročí konce války. Redakce iDNES.cz zveřejnila fotografie shromáždění a dotazovala se policie, zda podle ní nedochází k porušování vládních nařízení. Policie v pátek tvrdila, že je na místě a lidé dodržují nejen rozestupy, ale i skupinky po deseti. V sobotu otočila a tvrdí, že u památníku nebyla a možným porušením se spolu s hygienou zabývá. * Při svatbách povolených od 11. května 2020 snoubenci nemusejí mít zakrytá ústa a nos a celkový počet osob včetně oddávajícího a matrikáře nesmí být vyšší než sto. Jak je to při rozvodu, vládní nařízení neuvádí. * Máme to všichni! Podle profesora epidemiologie Jiřího Berana je v Česku 1,4 milionu lidí, kteří se s koronavirem setkali. Nevykazují však jakékoliv měřitelné příznaky. * Až si budete v zahradní restauraci sundávat a nandávat roušku mezi loky piva, nesahejte na její vnější stranu, na té je infekce.

Taky vás někdy napadlo, že stále ještě nosíme roušky a ruší se velké festivaly proto, aby lidi nemohli vyjít do ulic demonstrovat?

V karanténě

Sedím doma, koukám z okna na ztichlé město, ani auto nezaševelí, ani cyklista nezacinká. Připadám si jako čtenář nějaké scifi knihy, kde se vypravěč snaží zjistit, jestli svět ještě trvá nebo už skončil. Ještě nedávno jsme žili plným společenským životem a řešili řadu závažných problémů. V nové době jsou kamsi zasunuty a stýská se nám po nich. Namátkou:

Kam dojedeme s elektromobilem a kde ho budeme dobíjet?
Měla by se hudebně změnit česká hymna?
Když neodstavíme všechny uhelné elektrárny do roku 2050, lidstvo vyhyne.
V některých hospodách by se kouřit mohlo?
Inkluze je ve školství naprosto nezbytná.
Není schodek státního rozpočtu 40 miliard příliš vysoký?
Kdy začneme stavět rychloželeznici z Prahy do Brna?
S těmi solárními barony jsme si tedy dost naběhli!
Způsobuje airBnB zdražování bytů v Praze?
Necháme stravenky nebo je zrušíme?
Všichni musíme dodržovat pravidla GDPR!
Vyženeme kamiony z levých pruhů dálnice?
Jak s vlky? Necháme je množit nebo je budeme regulovat?
Komupak to vadí veřejnoprávní televize?
Z center všech měst uděláme pěší zóny.
Zavedeme pro žáky obědy zadarmo?
Ve kterém roce dosáhneme uhlíkové neutrality?
Máme pořád ještě nějakého prezidenta? 
Greta má pravdu. Zkazili jsme jí dětství.
Neměli bychom regulovat počty turistů v centru Prahy?
Bude stát socha pohraničníka se samopalem v Cínovci na hranicích?
Zaslouží si studenti a důchodci slevu na jízdném?
Mají se budovat třetí záchody pro genderově neukotvené osoby?  
Muchova Slovanská epopej v Praze nebo v Moravském Krumlově?
Zasadíme deset milionů stromů!
Jak dostaneme víc lidí z automobilů do MHD?
Bude stát na Staromáku Mariánský sloup?
Přesunout nebo nepřesunout nádraží v Brně? 
Lékaři se bouří proti elektronickým neschopenkám.
Nebyl TG Masaryk náhodou příbuzný s císařem Františkem Josefem prvním?
Kdy zmizí od dálnic nepovolené billboardy?
Přidá se Foldyna k Trikoloře nebo k Okamuře?
Co s ponožkami v sandálech?
Chceme nebo nechceme letní čas?
Kdo je silnější: Ministerstvo dopravy nebo Děti Země? 
Platit zaměstnancům první tři dny nemocenské tolik nebolí, když to platí zaměstnavatelé.
Sestěhujeme všechna ministerstva do Letňan? 
Když se v Makarské chcete dostat na pláž, musíte vstát v šest ráno a místo si obsadit!
Rakousko-Uhersko jsme rozhodně bourat neměli.
Bude moderovat Jaromír Soukup i jedenáctý pořad?
Má jezdit tramvaj znovu po Václaváku?
Dycky Most!…

Pomník na kraji Prahy.

Ten, kdo nemá rudý (případně hnědý) mozek, umí přemýšlet.
Ten, kdo přemýšlí, co to vlastně žijeme a odkud se to vzalo, se zajímá o historii.
Ten, kdo přemýšlí o historii, tuší, že neexistuje jediná pravda a snaží se ji nehledat jen v tom, co do něj nalily hodiny dějepisu v normalizační škole.

Ve třicátých letech minulého století uzavřely dvě agresívní mocnosti s agresívními ideologiemi dohodu, jejíž hlavní náplní bylo rozdělit si všechen prostor mezi nimi. Jak řekli, tak udělali. (Mezitím ve vzájemném souladu masakrovali Židy a masakrovali v Katyni, stavěli koncentráky a stavěli gulagy.)

Pak už jim tohle nestačilo a chystali se na toho druhého. Ten ze západního směru byl o několik týdnů rychlejší. Ne že by malíř pokojů byl lepší stratég než zběhlý kněz. Jenže Sovětský svaz v té chvíli neměl armádu, která by ho bránila. Byla špatně vycvičená, mizerně vyzbrojená a vystrojená. A hlavně stalinské čistky ji krátce před tím připravily o velitele, někde až po vedení pluku. Vojáci neměli čím střílet, ale nesměli ustupovat. Tak je tanky Wehrmachtu snadno obklíčily a zajaly je po desítkách tisíc. Německé zajatecké tábory na východní frontě se moc nelišily od koncentráků, jak je známe. Hladovělo se tam a houfně umíralo. A když Němcům pak už hodně teklo do bot, přišel nápad zajatce ozbrojit a jejich formace použít k zalátání mezer v německé frontě. Kdo by nechtěl uniknout z lágru, kde byl jen hlad a smrt. (A to ještě netušili, že všichni zajatci osvobození Rudou armádou poputují rovnou do gulagů.)

Všechno se to protahovalo a teprve v druhé polovině dubna 1945 (zapamatujte si ten čas) byli zformováni a nasazeni na břehu Lužické Nisy, někde kousek od Frýdlantu. Jenže brzy zjistili, že vedle nich žádné německé útvary nestojí, kdo měl aspoň panzerfaust byl stažen k obraně Berlína. Tím válka pro Vlasovce skončila. Začali ustupovat přes Čechy směr americký sektor.

V Praze zrovna propuklo povstání (a neskončilo jako 28. říjen 1918 zamalováním německých nápisů). Tekly potoky krve, oddíly SS mířily na Prahu ze všech stran. Koněv byl v Berlíně, pomoci nemohl. Američané byli dvě hodiny cesty, pomoci nesměli, protože Jalta. Vlasovci byli v tom prostoru jedinou organizovanou vojenskou silou. Rozhodli se městu pomoci. Můžeme se dohadovat, jestli se snažili vylepšit kádrový profil nebo si to chtěli před koncem vyřídit s Němci za všechna příkoří.

Byli to oni, kdo Prahu zachránil. (Koněv do města dorazil, když už všichni Němci byli u Příbrami.) Tři stovky jich při tom padly. Nemají hroby, nikdo neví, kde jsou pohřbeni. Ruští vojáci šli po hodinkách, vlasovci do gulagu.

Přes čtyřicet let nám jejich existenci i zásluhy zamlčovali. Zkuste si otevřít jakoukoliv dějepravnou knihu z té doby. Polistopadoví historici, pokud nějací nezasažení minulou ideologií byli, měli jiné starosti, a i pro ně byl tohle horký brambor. A někteří do nás hustí lži, jak vlasovci v září 1944 (!kdy ještě neexistovali) pomáhali potlačit povstání ve Varšavě. A pak přijde bývalý bulvární novinář, jedněmi nenáviděný a jinými posmívaný, a udělá to, co měli politici udělat už dávno: postaví vlasovcům pomník. Ti s rudými mozky na něj plivou, ti z Moskvy vyhrožují. Kdokoliv, kdo nejede podle kremelských not, je fašista. A národ je jako ve všech případech rozdělen na dvě půlky.

Pavle Novotný, díky!

ÚTERÝ RÁNO (5/5)

Je dost opovážlivé tvrdit, že jsme premianty ve slabém šíření koronaviru, jak se nám vytrvale snaží namluvit náš premiér. Z celého východního bloku mají počet nakažených na sto tisíc obyvatel vyšší než my Bělorusko (166), Estonsko (128), Srbsko (128) a Rusko (84). My 72. Všechny ostatní východoevropské země mají toto číslo mírně ale třeba i řádově nižší. Ovšem většina těch lepších neabsolvovala takové manévry jako my. Což vůbec není námitka proti opatrnosti a přijatým opatřením, bránit se neznámé hrozbě bylo zcela na místě. Něco namítat u nás můžeme tak nanejvýš proti chaotickým krokům, politizaci a zmateným informacím naší vlády. (Okřídlenou větou na sociálních sítích se stalo „Počkáme, jak se Prchal zítra vyspí.“ Bádat nad tím, zda byla opatření na místě a přiměřené délce, nyní nemá smysl. Bavme se o tom teprve tehdy, až budeme konstruovat obranu proti dalším podobným hrozbám. * S výjimkou Estonska se další „hříšníci“ vyznačují mizerně fungujícím zdravotnictvím, chudobou a s ní spojenou hygienickou situací. Ve srovnání se západem Evropy i se zámořím vycházíme velmi dobře. Myslím, že to ovlivňují především tři faktory. 1. Nejsme dosud uvyklí takovým osobním svobodám a demokracii, o rozhodnutí vládních kruhů nediskutujeme. 2. Nežijeme v takovém blahobytu jako západ a nejsme na něho tolik uvyklí. Třeba létání sem tam po světě zatím nepovažujeme za samozřejmost. 3. Máme zcela nepatrný podíl neevropských imigrantů, kteří jsou další složkou nekontrolovaného pohybu světem. Čímž není zdaleka míněno před migrací se zcela okamurovskoklausovsky uzavřít. Stačí mít na mysli míru tohoto jevu, která už možná byla v některých západních zemích překročena. A pro nás jsou smysluplnější populační přírůstky z jiných směrů.

Za poslední čtyři dny v Česku přibylo jen 73 pozitivních případů nákazy novým koronavirem, zemřelo 11 lidí. Podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví je to nejnižší denní nárůst od 9. března. I když netušíte, co to je, pamatujte si, že R se teď rovná 0,7. Což je dobré. Vypadá to, že aktivní pobyt na čerstvém vzduchu lidem prospívá a vláda může začít dělat chaos v jiných oblastech. * Vzhledem k příznivému vývoji nákazy koronavirem odstartovala v pondělí v mnoha evropských zemích další fáze rozvolňování přísných opatření proti nákaze. * Řecká ekonomika v letošním roce v důsledku šíření koronaviru klesne až o 8,9 procenta. * Jsou i pozitivní aspekty dramatu: Kvůli obavám z koronaviru přestalo v Británii kouřit až 300.000 lidí.

Během dvou měsíců s koronavirem jsme slyšeli spoustu zábavných hlášek a roztomilých výkřiků. Snad to někdo všechno zapisuje. Zmíním jen tři největší perly našeho premiéra: „Jestli někde chybějí roušky, osobně je tam rozvezu.“ „Zachránil jsem tisíce mrtvých!“ „V boji s koronavirem jsme nejlepší na světě.“

PONDĚLÍ RÁNO

                                                    

Společně s Vojtěchem, Hamáčkem a Prymulou pracuje v ústředním krizovém štábu také Jára Cimrman. Jinak některá rozhodnutí prostě nevysvětlíte. * Vláda sděluje, že velké letní festivaly nebudou letos povoleny. Poslední údaj o nejvyšším počtu lidi na open akci je 100. Ani během dnešní noci se toto číslo nezměnilo. Nekonání už oznámily Rock for People, Porta, Colours Ostrava nebo Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. * Farma Čapí hnízdo zve návštěvníky na letní AGROFERT DEN ve svých prostorách. V pozvánce upozorňuje, že kapacita je omezená, vpuštěno bude maximálně 6000 návštěvníků. * 11. května mohou restaurace otevřít zahrádky. Do vnitřních prostor nikdo nesmí, ale návštěvníci budou muset mít možnost využít toalety ve vnitřních prostorách provozovny. Provozovatel bude muset kontrolovat, jestli mezi sebou dodržují zákazníci i uvnitř restaurace požadované rozestupy. * V divadlech mohou návštěvníci sedět jen v sudých řadách, a to systémem mezera dvojice mezera. Celkem 100 lidí na představení. Zajímalo někoho, jestli nebyly vstupenky prodané v předprodeji? Budou uvaděčky posílat domů diváky se vstupenkou do liché řady? Většina divadel zřejmě vůbec neotevře. * Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset nosit roušku i ochranný štít. Možná by bylo lepší, kdyby kadeřníci i zákaznice měli plynové masky. *  

Za posledních 24 hodin přibylo v Česku 11 nakažených a nula zemřelých. Třeba se už ve statistikách objevují jen ti, co opravdu zemřeli na Covid 19. * Myšlenka, že dva roky nevycestujeme do zahraničí, je mrtva. Hranice se sousedními státy se pravděpodobně otevřou už v červenci. Preferovánu bude určitě cestování osobním automobilem. * Kim Čong Un se nám vrátil z karantény (asi). Když je problém, tak stejně jako český prezident prostě zmizí. Teď otevřel továrnu na hnojiva. Třeba už byl mrtvý, ale Babiš mrtvé zachraňuje. A hnojiva a koncern Agrofert, to se rýmuje. (Na snímku ag. AP mají veselí muži v pozadí v rukou poslední verzi severokorejského notebooku. Výrobek je v zemi poměrně rozšířen, na všech fotografiích ho lidé kolem Kima mají v ruce.)

PÁTEK RÁNO

Jak uchránit čarodějnici před koronavirem? Upálit! * Ekonomové tvrdí, že třicet procent restaurací zanikne. Podpořte aspoň tu svou oblíbenou. * Na dovolenou pojedeme jen do tuzemska nebo jen do sousedních států autem. Pokud nás vpustí. * První máj slaví politické strany tak maximálně na internetu. * Část respirátorů, které stát dovezl za stovky milionů pro zdravotníky z Číny netěsní a fungují asi tak jako šála přes pusu. Vyhodit respirátory i toho, kdo je objednal. * Maturity proběhnou, ale nikdo nepropadne. Možná budou maturity 2020 vnímány podobně jako Právnická fakulta v Plzni. * Letní velké festivaly se letos konat nebudou. Ve čtvrtek to schválila vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je rozhodnutí definitivní. Pořadatelé mohou místo vracení peněz nabízet poukázky a akce v příštím roce. Pokud do té doby pořadatel zkrachuje, poukázka aspoň potěší. * Od prvního května si můžete dát pivo zlevněné sníženou sazbou DPH. Ta ovšem platí jen uvnitř hospod, které jsou zatím stále zavřené. Tak Na zdraví! a před líbáním pod rozkvetlou třešní si nezapomeňte sundat roušku.