PROSTOŘEKY 3

VOLBY, HADI A VČELY

Kdybych v tomhle plkacím sloupku napsal, že budou volby, tak si mě vymažete z přátel. Na volbách jsou ale nejzajímavější bilboardní nápady jednotlivých stran a jejich image makerů. Doufám, že to někdo sbírá a příští týden to na Facebooku vydá komplet. Takovou sbírku zhovadilostí nejsem schopen zplodit ani já, když mě políbí múza mých literárních ptákovin. Někdy pomůže i tvořivost lidu. A tak sociální demokraté plní slipy.
Zajeli jsme v týdnu s Hankou do matky měst, neb tam volíme a cestou po magistrále jsme se kochali. A hned jsem si přidal další stranu na hromádku nevolitelných: Praha sobě. Na nejrušnější křižovatce Prahy 7, kde už čtyři roky Praha sobě vládne, zrovna malovali asfalt. Ze čtyř pruhů udělali tři, čtvrtý padl na dva cyklosteziální proužky. Pryč s Čižinským!

Z bytu v pražských Hlubočepích uprchla mamba zelená. Prudce jedovatý had nebyl přihlášený, sousedi evakuovaní, specialisté zatím neúspěšně prohledávají všechny škvíry, majitelka byla uštknuta, a pokud se probere v nemocnici z umělého spánku, poputuje jistě do vězení. Její domácí miláček naopak do ZOO. Nebo někam do rodiny dětem na hraní. Do Hlubočep zatím nejezděte, počkejte si na nový most, který tam povede z podolské strany. Schválený projekt je ve stylu kubismu. Mohu se zeptat, proč ne ve stylu secese?

Taky vám v posledních letech připadá, že zmiz hmyz? Že nepotkáváte tolik včel, vos, sršňů, muchniček, motýlů, čmeláků nebo chroustů jako dřív? Nebo že je za celé léto nepotkáte vůbec? Jak je to s žížalami nevím. Jednak žížaly nejsou hmyz, jednak jsou po teplém létě zahloubeny co nejblíž Austrálii. Možných vysvětlení je celá řada. Že za našich mladých let bylo všeho prostě víc. Že globální oteplování, pročež kaluže s komářími larvami vysychají. Pro grilování na zahradě je to příjemná zpráva. Pro rozmanitost přírody už méně. Třetí možnost je, že na vině jsou krásně žluté lány řepky. Na ta pole se včely vrhnou a přelet z kytky na kytku znamená jen několik centimetrů. Prostě se neulítaj. Jenže jejich kapacity už nestačí na květy ovocných stromů a další kytky, které přece jen vyžadují větší přelety.
To by ještě nebylo to nejhorší. Řepka se prý ošetřuje nějakým druhem pesticidu, který včely zabíjí. Někdy prý ani nedonesou náklad sladkých šťáv do úlu.
Řepka se pěstuje ve velkých lánech proto, že se přidává do benzínu. Čímž se prý chrání životní prostředí. Jenže na včely se zřejmě ta ochrana nevztahuje.
„Zahynou-li včely, do několika let zahyne lidstvo,“ pravil Albert Einstein. Myslím, že tenhle objev je ještě důležitější než E=mc².

Jaro bude za 168 dní.