…ale ty dopady!

Negativní ekonomické a politické dopady českých sněmovních a prezidentských voleb na rozdíl od vzdělanější, kosmopolitnější a jazykově vybavené části společnosti dopadnou především na voliče Zemana, Babiše, Okamury a komunistů. Měli by se začít připravovat na horší časy.

Ahoj Soni!

Hezký svátek vám. Soňa je jméno původem ruské, prý tam vzniklo jako zpatlanina východokřesťanského Sofia, což znamená moudrost. A taky Žofka. Jméno je užíváno poměrně celosvětově: anglicky Sonya, německy Sonja, francouzsky Sonia, maďarsky Szonja. Moc Soň neznám a nikdy jsem s žádnou nechodil. Ze slavných Soň zpěvačka Červená a oblíbenkyně našich babiček norská krasobruslařka Henie. Pro úplnost Soňa se u nás vyskytuje 18 953 krát a dá se říct, že Česká republika je zasoněná poměrně rovnoměrně. * Dnešek je taky Dnem učitelů. Možná spíš dnem učitelek. Celkový počet vyučujících statistiky MŠMTČR mlhavě zmiňují kolem 160 000. Zato přesně  mají učitelstvo statisticky rozčleněno podle pohlaví. Na jedno připadá 16%, na zbývající 84%. * Asi se divíte, proč svátek učitelů připadá zrovna 28. březen. Vysledoval jsem pro vás, že v tento den se sto let po objevení Ameriky v Komné narodil Jan Amos Komenský. Obec Komňa se vyskytuje na Uherskohradišťsku, málem až na Slovensku a na počest toho, že nejslavnější rodák byl pedagog, tam mají mateřskou školu, základní školu a místní knihovnu.  * Aby nezůstalo jen u narozenin učitelských, roku 1914 se narodil Bohumil Hrabal a o dvacet dva let později Zdeněk Svěrák. * Překlopili jsme se zase už do letního času. Polovina lidí se raduje a polovina nadává, ale hlavně si nikdo nepamatuje, jestli se ručičky posunují dopředu nebo dozadu. Naštěstí většina přístrojů už to umí sama a náramkovky si překroutíte. Ale už jste někdy lezli na kostelní věž a měnili tam čas? * Už zítra na Zelený čtvrtek začínají nejdůležitější křesťanské svátky. Na tom počítání mě vždycky mátlo, že Ježíšek se narodil 24. prosince, ale zabili ho v pátek. Jedno je na Velikonocích sympatické, že tři měsíce před nimi neznějí ve všech hypermarketech koledy.

Ahoj Světlany!

Ahoj Světlany! Světly, Světélka, Světlušky, Světlonošky – no prostě celé viditelné spektrum. To je krásné mít svátek na první den jara. Dnes je 20. března a v ten den bude jaro začínat jaro až do konce století. Ještě tak před několika začínalo jednadvacátého a začínalo tak vždycky, co mé staré kosti pamatují a začínalo tak prý i za Rakouska Uherska. Nemá smysl z toho posunu o den vinit nějakou politickou garnituru. Ale fakt je, že ta dvacítka tam naskočila s Babišem. Ale možná je to tím, že se zrychluje rotace Země kolem Slunce a astronomové nám to tají, protože jestli něco nepotřebujeme, tak je to panika. * Něco tají taky ledovce – ty v Grónsku a vůbec na sever. Před pár lety se začalo plašit s globálním oteplováním a ledovce se toho lekly. Byly z toho takové ty krásné filmové obrázky, kdy nic a furt nic a najednou se od toho ledovce ulomí blok větší než Manhatan a šplouchne do moře. Časem se ledovce poučily, teplejší hornina vytvoří na spodku ledu vodní vrstvičku a ledovec pak sjede do moře jako Ledecká. * V Praze to takhle moc nejezdí, purkmisterstvo zavřelo hned dvě páteřní komunikace v Libni a na Žižkově a tramvaje nabírají 46 minut zpoždění. Nejmoudřejší hlavy města to zkrndily tak, že každý druhý spoj zrušily. Lidé chodí pěšky až do centra a primátorka to komentuje tak, že Pražané jsou zpovykaní. Nechci ji strašit, ale v Praze budou letos volby. * ČEZ šetří kvůli špatným výsledkům. Končí jako sponzor karlovarského filmového festivalu. Ve chvíli, kdy už jsou podepsané všechny smlouvy. Asi bych nechtěl být Bartoškou, i když my jsme to se Zahradou vlastně zažili taky. Bystrý pozorovatel si ale všiml, že těsně po Českých lvech se šéf ČEZu sešel na hradě s Milošem Zemanem.  * Někteří ekonomové začínají tvrdit, že naše ekonomika se přehřívá. Máte v lednici dost ledu? Pokud ne, můžete si udělat jarní výlet do Lednice. * Ale jinak zůstaňte v klidu. Valné shromáždění OSN na tento den vyhlásilo Mezinárodní den štěstí. * Způsobil jsem si další facebookovou stránku, vlastně ne mně ale knížce „Kde přistávají uši“. Tak se mrkněte na @jupp.usi nebo si ji rovnou objednejte na jupp@folkcountry.cz.

O vstupování do stejné řeky.

Všechno se opakuje, ne že ne. Prvně drama, podruhé fraška.

Všichni si na ten obraz pamatujeme: Miroslav Štěpán, vedoucí tajemník pražské KSČ mluví z balkonu na nádvoří ČKD. Kritizuje studenty, že se míchají do politiky. „O tom přece nemohou rozhodovat děti!“ Ozvěnou mu je skandování z nádvoří „Nejsme děti!“ a posléze jdou celé dělnické Vysočany společně se studenty na Václavák.

Miloš Zeman v Soukupově televizi tisícovkám demonstrantům totiž vzkázal, že jsou to chudáčci.  Tisícovky lidí v Praze a dalších městech, dávají najevo nesouhlas se snahou hlavy státu a premiéra v demisi zašlapávat svobodná média v čele s ČT.

Ta podobnost je strašná a mrazivá. Papaláš, obklopený svou kamarilou a svými Kojzary už není schopen vnímat realitu toho, že jeho vlak zajíždí na vedlejší kolej.

„U nás přece nemohou rozhodovat děti!“ To říká po Miroslavu Štěpánovi i náš prezident a nepřekvapivě to z různých koutů zní ozvěnou: Studenti ať mlčí a studují. Říkají to lidé vyššího věkového průměru a nemusí to být jen voliči komunistů. Oni i ti studenti na druhé straně cítí, že je osmičkový rok a že se věci opravdu asi dávají do pohybu. Ti první cítí, že na ty technické i společenské novoty už se jim nedostává sil a brzy v roli důchodců už toho moc neovlivní. Studenti a mladí vědí, že ten další život tady budou žít oni, a začínají se starat, aby o tom, jaké to tu bude, minimálně spolurozhodovali.

Nebude to snadné. Sedmnáctiletí ještě volební právo nemají a na druhé straně s přibývající délkou života roste armáda důchodců. Ve společnosti začíná být viditelná trhlina: polovina chce dopředu a polovina brzdit. Jak to uspořádat, aby ti mladí dali věci do pohybu a senioři mohli žít spokojený a plnohodnotný život?

Uvidíme, kterým směrem se budeme jako společnost posouvat. Obávám se, že někteří politici se z případu Miroslava Štěpána nepoučili. I když někteří tenkrát stáli na tribuně na Letné.

Březen patnáctého.

protektorát

Nástup Hitlera k moci, hysterie sudetských Němců, jejich volání po připojení k Říši, Henleinova strana, terorizování a vyhánění Čechů z pohraničí, přestřelky u hranic. * Mnichovská dohoda. Připojení Sudet k Říši. Exodus českého obyvatelstva z pohraničí. Okleštěná a bezbranná republika. 15. březen 1939 * A šest let nesvobody, rozvrácené hospodářství, uzavření škol, celé vyvražděné rodiny, mučení a věznění, Ležáky a Lidice, statisíce Židů na cestě do plynu, udavači a kolaboranti, hromadné popravy civilistů za Pražského povstání. Protektorát Böhmen und Mähren. Plány na vyhlazení slovanské rasy po konečném vítězství Velkoněmecké říše. Dnes si o tom tolik nepřečtete. Zato stále někde čtu sebemrskačské tirády o tom, jak ti Češi byli na Němce krátce po válce oškliví. Dokonce je vyhnali ze Sudet.

Ahoj Matyldo!

Ahoj Matyldo! K tvému svátku ti přeju vše dobré. Vlastně s tebou společně má svátek taky Rút. Ono je to stejně v každém kalendáři jinak. Kalendářní sestavovatelé si dělají, co chtějí, nějaké jméno se jim nelíbí, tak ho prostě škrtnou, protože další jména už stojí v dlouhatánské frontě na své datum, a míst v kalendáři je jenom 365 (někdy vlastně 366, ale kdo by chtěl přestupný svátek), a to se některé dny jmenují První svátek vánoční nebo Den české státnosti. A dnes budete marně v kalendáři listovat, abyste zjistili, kdy má svátek takový Hypolit. * Historie se ke čtrnáctému březnu zachovala všelijak. Třeba Jan Hus dostal v roce 1402 na triko Betlémskou kapli a začaly se dít věci. Roku 1875 uvedl Bedřich Smetana poprvé Mou vlast a my máme čím zahajovat Pražské jaro. * To normální jaro se nijak zahajovat nemusí, začne samo už za šest dní: 20. března  v 15:15. Hoďte si to do mobilu, ať to nepropásnete. * Čtrnáctý den třetího měsíce má také neveselé vzpomínky – v roce 1939 se druhá republika Československá (už odsudetěná) rozpadla na Slovenský štát a Protektorát Böhmen und Mähren. O den později už se příslušníci Wehrmachtu cpali v Praze českou zmrzlinou. * Vláda v demisi nepodpořila návrh na zrušení zákazu kouření v restauracích. Ale oteplilo se, kuřáci se s půllitry zase vyhrnou na ulici a my nekuřáci s nimi, protože s kým by si člověk v prázdné hospodě povídal. A kouřit na čerstvém vzduchu je zdravější. * Ve Španělském sále bude dnes tisícovka pozvaných jásat, že Miloš Zeman přežil inauguraci. Zpívat k tomu bude Helena Vondráčková, Daniel Hůlka a Michal David. A víš, že Michal David zatím ještě nemá od Zemana vyznamenání? * Ani se Matyldo, neloučím, protože se večer určitě potkáme pod václavským koněm na demonstraci. Na svobodu slova a medií nám nikdo sahat nebude.

Po Czexitu

Tak jsem zjišťoval, jak to bude, až ten Czexit proběhne a budeme oplocovat celou hranici ČR kolem dokola, Kolik jako bude potřeba ostnatého drátu a hřebíků a tak. A narazil jsem na problém. Podle jednoho zdroje je celková délka hranice České republiky 2290,4 km, podle druhého zdroje 2326,7 km. To jako necháme 36.3 km hranic neoplocených, aby zástupy migrantů tu díru našly?