Jedenáct nul za osmičkou.

Inflace v Česku stoupá do závratné dvoucifernosti. Česká pošta zatím nevydává milionové známky na dopis jako tenkrát v Německu, ale do lodi už nám trochu teče.

Každý příčetný ekonom vám vysvětlí, že inflace nevzniká tím, co se děje v hospodářství právě teď, ale co se dělo před rokem nebo dvěma. Vláda AB zadlužila stát za ty dva „kovidové“ roky cifrou 800 miliard, což je víc než tři čtvrtě bilionu, osmička a jedenáct nul. Statistici a investigativci zjistili, že na důsledky kovidu šlo jen dvacet procent této částky. Bylo před volbami a většina těch peněz šla na dárečky voličům. Voliči byli tím pádem ve vatě, ale kvůli vytrvalým lockdownům nemohli utrácet. Hospody zavřené, obchody nic moc, maximálně přes internet, dovolené žádné. Teď došlo k uvolnění, spustila se stavidla a lidé začali utrácet ve velkém.

Někteří z těch, co tohle všechno nabízejí, a kteří dostávali lockdownovou pomoc zanedbatelnou nebo žádnou, úspěšně zkrachovali. Ti další vidí příležitost, jak se aspoň trochu zahojit, a strmě zvyšují ceny. Lidé hrozně nadávají, ale klidně to zaplatí, protože mají z toho minula peněz zatím dost. Teda jen někteří, ale nákupní stavidla to otevřelo. A podnikatelé to vidí a zvýší ceny znova. Inflace roste. Konzumenti to vidí a zmocní se jich „inflační očekávání“. Rychle jdou utrácet, protože za měsíc bude nejspíš dráž.

Jiné země EU i NeEU na tom tak dramaticky nejsou. Inflace mírná navzdory válce, kovidu i energetice. Některé se dopředu jistily proti závislosti na východních zdrojích. Babišova vláda se na všechno vykašlala, měla jiné priority, navíc v Bruselu s dotačním podvodníkem se nikdo moc nebavil.

Perspektiva není příliš růžová. Vláda pětikoalice se snaží, ale bude to stát hodně nervů a sil ji i nás všechny. Peníze byly rozfofrovány a žádná rozumná vláda si nedovolí tisknout hromady dalších. To by inflace dokázala divy a všechny úspory lidí by odtekly do kanálu. Ale filatelisté by byli nadšeni z té milionové známky na dopis.

Jenže tohle všechno lidem, co obléhají obytňák a perou se o selfie s jejich idolem, prostě nevysvětlíte.