Prázdniny s devatenáctkou.

PONDĚLÍ RÁNO (23/3/2020


Tak tu máme zase pracovní den, kdy většina nepracuje a má čas hádat se na internetu o cokoliv. Aspoň nemusíme poslouchat stesky úředníků, že museli pracovat i sobotu a v neděli. A přitom vidíme na příkladu Ministerstva zdravotnictví, že kdyby tu práci přenechali někomu kompetentnějšímu, fungovalo by to lépe. 
 Už máme roušky všichni, ušili jsme si je sami podle známého hesla z časů normalizace „Udělej si sám“. Stát je nezajistil, ale všem nařídil, aby je nosili. Logika z časů, kdy všichni museli odsoudit Chartu 77, aniž ji směli číst.
 Plukovník straší, že současný stav může trvat do Vánoc a hranice zavřené dva roky. Plíživému nástupu totality u nás to samozřejmě hraje do noty. Akorát nevím, kdo bude pracovat a z čeho budeme žít. 
 Nejdůležitější v této situaci je testovat co nejvíc lidí. Teď už máme několik Ruslanů roušek a respirátorů (úspěšně jsme komunisticky znárodnili zásilku do Itálie a náš omluvný dopis mrtvé Italy jistě potěší). Jenže nevím, jestli někdo nezapomněl objednat testovací soupravy. Německo teď testuje 160 000 lidí každý den. My 17 tisíc za celý březen. No jsme asi lepší než Rwanda. 
 Ale nemůžeme Vojtěchovo ministerstvo vinit z nečinnosti. Jak se můžete přesvědčit podle dálnic, po kterých by teď vlastně neměl nikdo zbůhdarma jezdit, propagaci koronaviru to ministerstvo zvládá dokonale.
 *
 *
 ÚTERÝ RÁNO
 Návrat do škol by mohl být podle ministra školství nejdřív v polovině května. Se zkrácením letních prázdnin se nepočítá. Maturity a případně přijímací zkoušky jsou zatím neznámá. 
 Podle výzkumu agentury Kantar se 39 % respondentů sleduje ze všech zdrojů zprávy České televize. Na druhém místě se ocitly sociální sítě. Skoro to vypadá, že názor kritiků ČT se poněkud míjí s názorem veřejnosti. Obecně se na televizi lidé dívají v těchto dnech o 45 minut déle. Ještě jednou ČT: Nastal dočasný kanál ČT3 pro dříve narozené, když už musí být doma. Zaplní se reprízami, což seniory určitě potěší. Reprízy jsou ostatně všude, koronavirus nové pořady netočí. 
 Krizový štáb opět změnil čas, kdy jsou obchody vyhrazeny jen důchodcům. Nejdřív 10-12, potom 7-8, nyní 8-10. Snad to staříci nespletou. A štáb ty také rád zrušil slevové akce v obchodech, protože kvůli nim se tam důchodci hloučkují. Svaz obchodu a cestovního ruchu je ovšem ostře proti. A co šéf krizového štábu profesor plukovník Prymula? Zhlíží se v omezeních svobody občanů, chválí efektivitu nedemokratických režimů. Vedl Kliniku čínské medicíny, která neobstála po odborné stránce. Vyhozen z čela královéhradecké nemocnice kvůli finančním šméčkům. Kandidoval za Zemanovce spjaté s Kremlem a Pekingem. Nemá bezpečnostní prověrku.
 Časopis Týden ze stáje Jaromíra Soukupa, zastavuje na čtyři týdny vydávání. Chybí inzerenti. Ti ovšem většinou chybí tam, kde chybí čtenáři.
 *
 STŘEDA RÁNO
 Pětadvacátý den s Devatenáctkou.
 Do Česka dorazil experimentální lék Remdesivir. Okamžitě ho dostal pacient s těžkým průběhem nemoci Covid-19. Nevítal jej premiér ani ministr zdravotnictví. Drobný rozdíl mezi partnerstvím a lokajstvím.
 Čínská ambasáda skupovala během ledna a února v Česku respirátory a další zdravotní materiál. BIS před tím na začátku března varovala Babiše. Nyní materiál celá Evropa včetně ČR z Číny ve velkém dováží zpět.
 Ve Francii ze dne na den vypnuli 189 rychlonabíječek na dálnicích po několika „bezpečnostních incidentech“. Šťastní majitelé elektroaut tak mohou jezdit kolem bloku kde bydlí.
 Tak už je to asi vážné. Letní olympijské hry v Tokiu jsou odloženy o rok. To se v historii OH ještě nestalo.
 Včerejší první vysílací den nového programu ČT3 pro starší a pokročilé si nenechalo ujít 984 tisíc diváků. Stala se hned pátou nejsledovanější stanicí v Česku.
 Greta Thunbergová na svém instagramovém účtu uvedla, že nejspíš prodělala onemocnění COVID-19. Po návratu z Bruselu se cítila špatně, na test na přítomnost nového typu koronaviru ale neměla nárok. Deset dní strávila v izolaci. Symptomy pocítila švédská klimatická aktivistka před deseti dny po návratu z Bruselu, stejné potíže, ač trochu vážnější, měl i její otec.
 „Cítila jsem se unavená, měla jsem zimnici, bolelo mě v krku a kašlala jsem,“ uvedla 17letá aktivistka. Poznamenala, že ve Švédsku se není možné nechat otestovat, pokud člověk nepotřebuje naléhavou lékařskou péči.
 Možná to byla jen reakce na opadávající mediální zájem. V opačném případě je třeba vyšetřit těch několik tisíc lidí, s kterými se v Bruselu setkala.
 *
 *
 ČTVRTEK RÁNO
 Nehloučkujme se. Vláda zpřísnila krizová opatření, na veřejnosti můžeme být nejvýše po dvou a ve dvoumetrové vzdálenosti od sebe. Stačí trocha mlhy a partner se vám ztratí. Na Slovensku je to přísnější, největší dovolená skupina občanů je jeden člověk. I to se může změnit, počet lidí ve skupině může být i záporný. 
 Češi se zbláznili. Přestože nemusí, chodí do fronty na finančáku odevzdat daňová přiznání.
 Ceny benzínu jsou nejnižší za poslední čtyři roky. Ale před dálničním přechodem na Slovensko jsou mnohakilometrové kolony. 
 Vláda rozhodla, že nebude hradit škody podnikatelům, které vznikly podnikatelů po zavření obchodů a restaurací nebo po zákazu kulturních a sportovních akcí. Odbory to srovnávají s chováním šmejdů.
 Rakouská vesnice St. Corona am Wechsel se asi přejmenuje. Turisty by název odpuzoval.
 PÁTEK RÁNO
 Podle rychlého průzkumu agentury STEM 83 % obyvatelé věří, že vláda situaci zvládá dobře. Překvapivé je, že si to myslí i nadpoloviční většina voličů opozice. A určitě si to myslí všichni ti, co po nocích šijí roušky, aby je mohli předat potřebným. Prchal je prostě genius. 
 Inzerátů, v nichž někdo nabízí roušky nestydatě předražené neubývá, ale zřejmě teď šmejdi s velkými zisky nemohou počítat. Plné Ruslany dosedají na naše přistávací dráhy. Ještě kdyby tak někdo dokázal zrychlit distribuci, aby lékaři (!) v Olomouci nemuseli na roušky stát několikahodinovou frontu. 
 Současná situace má zajímavé odbočky: Český telekomunikační úřad a ministerstvo průmyslu a obchodu vydaly doporučení provozovatelům internetového videoobsahu snížit kvalitu vysílání, aby bylo snazší čelit případnému přetížení datových sítí. Kdyby klekla síť, asi by nás to pokosilo. Ale zvykli bychom si. Před lety žádné sítě neexistovaly a jak se nám žilo. A ani jsme nemuseli jezdit do Itálie. 
 Denní přírůstky nakažených významně rostou, ale to je pochopitelné, protože se konečně začalo vyšetřovat. Naopak se dá díky důsledné karanténě očekávat, že ty přírůstky začnou už brzy klesat. 
 První mrtví nás zaskočili, doufali jsme, že tohle nás mine. Podle očekávání jsou to lidé nejstarší. Do zpráv z minulých dvou týdnů pronikaly stížnosti domovů důchodců, že tam nemají žádné ochranné pomůcky. Ale předseda vlády slíbil v televizi, že jich je dost a že je tam osobně rozveze. A 83 % Čechů tomu věří.
 *
 SOBOTA RÁNO
 2279
 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhuje k pandemii amnestii. Aspoň bude těch nezaměstnaných víc.
 Téměř polovina poskytovatelů sociálních služeb nemá pro pacienty a zaměstnance roušky. Zařízením došla i dezinfekce a zdravotnické rukavice, zjistila Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Představuje to zásadní problém pro chod zařízení po celé republice. Je dobré dodat, že z devíti zemřelých bylo osm seniorů většinou ve vysokém věku.
 V Libereckém kraji se teď bude vyrábět 100 000 nanoroušek denně. (!) Cena jedné nanoroušky by neměla přesáhnout 10 korun, což je zlomek ceny, za kterou teď naše vláda nakupuje roušky v Číně, 
 ale zase jsou ty naše o dost kvalitnější. Výrobu zatím financuje Liberecký kraj. Uvidíme, jestli je vláda zaplatí, když to není Andrejova zásluha.
 Vláda dovolila otevření myček aut. Z pravidel není jasné, jestli cesta do myčky patří mezi cesty do práce, na nákup a domů.
 něco málo z Twitteru: 
 Christoph Israng @velvyslanec SRN
 Paní hejtmanko Jermanová, Středočeský kraj, dementujte prosím své tvrzení, že SRN zadrželo zdravotní materiál pro ČR. 10 dní od Vás marně čekáme informace, abychom tu fámu mohli vyvrátit. V době #COVID19 nešiřme falešná obvinění, ale pomáhejme si. 
 Po Gretě Thurnbergové obdržel koronavirus Boris Johnson. Očekávejme, že se to brzy převalí i k nám a onemocní všechny celebritky, o kterých se teď zoufale málo píše. 
 Španělsko se propracovalo na druhé místo v počtu zemřelých hned za Itálii. Je to přesně čtrnáct dní potom, co v Madridu proběhla stotisícová demonstrace pod heslem „Sexismus je mnohem horší než koronavir“. Zpráva neuvádí, kolik lidí zemřelo nakaženo sexismem. 
 *
 *
 NEDĚLE RÁNO
 2622/11
 Ochranný svaz autorský nabízí majitelům zavřených restaurací a hotelů odklad placení autorských poplatků až o 90 dní! 
 Prezident odmítl nápad ministryně spravedlnosti na vyhlášení amnestie. Mohli jsme si zpestřit karanténu vykradenými chatami a chalupami.
 V Praze se nakazil biskup. Celé pražské arcibiskupství včetně Duky je v karanténě. Dohlédne někdo na to, aby se Bůh nepřibližovat ke klerikům blíž než na pět metrů?
 Šéfka domova seniorů píše vládě: Nechali jste nás v tom, odkázali na oddanost, houževnatost, solidaritu a sílu managementu, týmů a jednotlivců. My se nevzdáme! Ale ten, kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy, a Vy si to zodpovíte. 
 Ministr Bezroušek chystá návrh na další prodloužení celostátní karantény o dalších 30 dní. Zakazovat lidem pohyb je mnohem jednodušší než zajistit potřebné pomůcky. 
 Škoda Auto prodloužila odstávku výroby kvůli pandemii koronaviru nejméně do 14. dubna.
 Ministryně financí lže. Přechod na jiný předpis o hrazení škod podnikatelům státem prý použila analýzu Ministerstva vnitra. To oznámilo, že žádnou takovou analýzu nikdy nezpracovalo.
 Liberecké firmy začaly chrlit 100 000 nanoroušek denně. Brněnská firma zase vyvinula a zajistí testovací sady v množství pro celou republiku. Asi bychom se obešli bez dodávek z Číny, které nás stojí miliardu týdně. Jenže to by nesměla mít firma Agrofert úvěry u čínských bank, protože v Evropě jí nikdo nepůjčí.
 *
 PONDĚLÍ RÁNO (30/3)
 2775/16
 Tak už v koronaviróze jedeme celý měsíc. Bereme to celkem z lehka, někdo z nátury a někdo, protože se nesetkal. Když se podíváte na mapu, kde to všude je, tak vidíte, kde všude to není. To se to pak obyvatelům nějaké zapadlé vísky nechápe: co to všichni s těmi rouškami blbnou! Možná mají za to, že roušky se teď hlavně nosí do televize, protože je to in. 
 Doba roušková zahýbala se sledovaností televizních kanálů, hegemon – Ordinace v růžové zahradě se propadá a zpravodajská čété čtyřiadvacítka je teď druhá, ale častěji první.
 Počet nakažených utěšeně roste, což je spíš dobrá zpráva, protože je to tím, že roste počet změřených. Smutnější je strmý růst úmrtí. Od začátku české smrtnosti si všiml každý, kdo se jen trochu zajímá, že umírají výhradně staří a velmi staří lidé. Jediný, kdo si toho nevšiml byla vláda, ministerstvo zdravotnictví a krizový štáb. Domovy důchodců i eldéenky volaly o pomoc, neměly ani roušku. I armádu prosily. Všechny ty tuny vyklopené z Ruslanů byly rozvezeny do Bůhvíkamu, nějakou část jistě odklidil strýček Příhoda do ministerských skladů. Na staříky ten kousek hadru nezbyl, ale zase ty nakažené bude stát distribuovat například do útulných pokojíčků v lázních Toušeň, aby měli na smrt hezké vzpomínky. 
 I když jsou náměstí prázdná, připadám si jako v atmosféře listopadu 89. Všichni jsou vlídní, šijí roušky, nakupují a pomáhají těm, co zůstávají doma. Vědci i podnikatelé dávají své nápady a práci pro blaho země, Už brzy bychom mohli být soběstační nejen v rouškách. Akorát ministři na to moc nereagují a nevyužijí a ani nemají čas těm lidem poděkovat, protože stojí v hlubokém předklonu před každým letadlem, které přistane z Číny. Heslem „Společně to zvládnem“ se už ohání kdekdo, někteří politici se vzděláním z VÚMLU se na obrazovce i modlí. A jak to skvěle zvládla naše vláda, se dozvíme z projevů, až to všechno pomine. Ještě že nemáme žádného prezidenta, to bychom se museli propadat studem nejen za ty Lovosice a nejen za hejtmanku Jermanovou.
 *
 ÚTERÝ RÁNO
 2956/23
 Roman Prymula končí v čele krizového štábu. „Nemůžu sedět na třech židlích.“ Štáb povede Hamáček, jak je to podle zákona. Z Babiše budou šupiny slávy dál opadávat, už je to nad Prchalovy síly. 
 Litovel a Uničov jsou už zase svobodná města. Brzy zase začnou v Litovli vařit pivo. Poprvé po šedesáti letech se nekoná jarní Flora Olomouc. 
 Po otevřených myčkách aut další zmírnění karantény: v Praze se otevírají sběrné dvory odpadu. V Kladně budou od středy v provozu sdílená kola jako náhrada MHD. K vypůjčení stovky kol vybralo město přes 50 míst. Jak dlouho přežívá průměrný koronavirus na řídítkách? Nova vyřadí z dubnového programu všechny premiéry včetně Ulice a Ordinace v růžové zahradě. Místo toho bude vysílat reprízy starších pořadů. Neč by vysílala premiéry, když je celý národ u bedny. 
 Dopravíme do Česka milion rychlotestů, které si bude moct kdokoli koupit v e-shopu nebo v lékárně, plánovala švýcarsko-česká společnost Lomina. Záměr ale narazil u ministerstva zdravotnictví. Už 10 dnů žádost zkoumá, ačkoli lékový ústav schválení výjimky doporučil. Mezitím zboží ovšem skoupily jiné země.
 Premiér se stará o jen své PR. V době, kdy vláda selhává, Babiš radí Donaldu Trumpovi na Twitteru, ať se inspiruje v Česku a zavede povinné nošení roušky na veřejnosti. To radí premiér země, kde si roušky lidé šíjí sami pro sebe i pro domovy seniorů. 
 Ekonomové se shodují, že největší strategickou investici provedla Čína ve střední Evropě tím, že její banka poskytla úvěr strádajícímu Agrofertu. Trump nařídil ministerstvu zdravotnictví, aby s využitím zákona o obranné výrobě přinutilo koncern General Motors vyrábět pro USA plicní ventilátory. My si je dovezeme z Číny. V Číně se znovu zavírají biografy. Proč asi? Ale trhy se zvířecím masem už tam prý normálně fungují. Na to, že v Rusku prakticky žádný koronavirus není, jsou opatření moskevské radnice se zákazem vycházení poněkud předopatrné. 
 Když se řekne ekonomická krize, vidíme jen zavřené evropské automobilky a jejich české subdodavatelské firmy. Jenže třeba Velká Británie potřebuje lidi z východní Evropy, nemá kdo sklízet ovoce. My zas kvůli zavřeným hranicím zřejmě neseženeme zahraniční pracovníky kvůli dubnovému drátkování chmele. Možná nebude pivo. Hesenský ministr financí spáchal sebevraždu. Zřejmě spatřil budoucnost německé ekonomiky. 
 *
 STŘEDA RÁNO
 3257/31 
 Celý čas všichni tvrdili, že tato vláda nedokáže připravit úpravu systému penzí. Teď je Důchodová reforma 2.0 teď probíhá v domovech seniorů přičiněním ministerstva zdravotnictví. Na seniory, kteří přežijí, vyjde přilepšení k důchodu. 
 Ale vážně: Máme v čele lidi, kteří neumí řídit stát. Ani jako firmu. Umí slibovat, bagrovat rezervy v rozpočtu, a kritické hodiny, kdy je potřeba pracovat a řídit, tráví v televizi a na tiskovkách. Nebo s helmou na hlavě před kamerami někde v provozu. Teď už i s rouškami. To bylo na tiskovce divení, že i oni by měli mít roušky, když to požadují po celém národu.
 Všichni jsme věděli, že v Číně, Koreji i Itálii umírají hlavně staří lidé. I u nás se to potvrdilo. Do dnešního dne je z jedenatřiceti mrtvých 28 starších 65 let (!!) A vláda nic. Žádné prostředky domovům seniorů, zaměstnance nechat jezdit do práce hromadnou dopravou, kde si na sousedním sedadle lebedila infekce. A to jen jedno z mnoha zanedbání této vlády. 
 Z mrtvých už se stává jenom statistika. No nic. Budeme dál šít roušky a jednou týdně si zazpíváme „Není nutno“. Ale bude to stačit? 
 Lež se stává základním vládním instrumentem. Babiš sám uložil Metnarovi, aby připravil možnost předání pravomocí Parlamentu vládě. Vypadá to, že už si přestává být jist i podporou svých poslanců. 
 *
 PÁTEK ODPOLEDNE
 Z domova: Premiér Babiš chce, aby obchody byly v neděli zavřené. Obchodníci protestují. * Podle bleskového šetření HK ČR k propouštění zatím přistoupilo sedm procent firem – v restauračních službách je to ale 17 procent a v cestovním ruchu 14 procent firem. * Českým lázním hrozí kvůli opatřením proti šíření koronaviru zánik. Tuzemské lázně jsou jediným zdravotnickým sektorem, který byl vládními usneseními celý uzavřen a přišel zcela o tržby. * Šest a půl milionů piv z malých pivovarů v lahvích leží ve skladech a nikdo si je nemůže koupit. Postupně se zkazí. * Jihlavská laboratoř zkontrolovala vzorky chleba a rohlíků. Koronavir v nich nebyl. Zda kontrolovala také koblihy, zpráva neuvádí. * Soukromý lihovar Žufánek začal hned na začátku karantény vyrábět dezinfekci. Úřad na něj zaklekl a zakázal mu to. Teď už víme, kdo vyrábí dezinfekci. Přece Preol ze stáje Agrofertu. Úplně stejná situace jako v případě testující laboratoře Tilia? Kolik nás takových zakleknutí ještě čeká? * Do Unipetrolu povolila vláda příjezd zahraničních dělníků, protože bez Unipetrolu se zastaví chemičky Agrofertu. Ostatní firmy mít zahraniční dělníky nebudou, mají holt smůlu, hlídat hranice musíme. * Zatímco stovky dobrovolníků z nejrůznějších charit a organizací již čvrtý týden non-stop pomáhají seniorům, lidem v nouzi a dalším, a dělají věci, které vláda nedokáže zařídit, komunisté hodlají navrhnout zákon, podle kterého by měly peníze od státu dostávat pouze ty neziskové organizace, které pomáhají a přispívají k plnění cílů státní politiky schválené vládou. Otázka zní: měla by peníze daňových poplatníků dostávat KSČM? Ze světa: Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření koronaviru. „Nic nenaznačuje, že by to něčemu pomohlo“, konstatoval koordinátor krizové pomoci organizace Michael Ryan. „Naše rada: nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen“. * V Moskvě platí zákaz vycházení a vláda připravuje plošný zákaz vycházení v celé zemi. Nákaza se dosud projevila v 78 z 85 ruských regionů. * Nemáme peníze ani na jídlo! Špičkoví profesionální tenisté žádají ITF o podporu. 
 *
 PONDĚLÍ RÁNO
 4591/72
 Vláda možná v dohledné době otevře další obchody. Vylosovány byly papírnictví, prodejny kočárků, pracovních oděvů a obuvi. * Po prezidentovi se uvrhl do absolutní izolace i předseda vlády. Nevychází z místnosti a zemi řídí prostřednictvím videokonferencí. Snad si pamatuje telefonní číslo na Prchala. * Stát pomůže velkým firmám. Poskytne až 200 miliard na záruky za úvěry, podmínkou bude více jak 250 zaměstnanců. Podpora je hlavně směřována malým a středním podnikům, těm vláda rozdá pět miliard. * Velká část státních úřadů a veřejných institucí nebude ještě týdny fungovat naplno. Jejich zaměstnanci se přitom nemusejí obávat, že jim koronavirus zkrátí příjmy podobně jako jiným zaměstnancům a živnostníkům. 
 Navzdory karanténě se v Pražské ZOO narodilo slůně. A v Brdech se objevil rys ostrovid. * Počet prodaných aut klesl v březnu o 36 procent, přes internet se prodají jen desítky kusů. * ČEZ chystá od poloviny dubna razantní zvýšení cen elektřiny ze svých rychonabíječek. V první polovině měsíce ji ale bude nabízet zdarma. * Festival Porta hlásí: Moc nás to mrzí, ale vzhledem k omezením vyplývajícím z nouzového stavu se letos Porta v Řevnicích neuskuteční. Z tohoto důvodu byla zrušena i oblastní kola. Pokusíme se aspoň část Porty přesunout na internet, sledujte proto naše aktuality! * S koronavirem to sice nijak nesouvisí, ale hezky se to čte: Tisíce medúz labong-labong se objevily u opuštěné pláže Corong Corong na Filipínách. * 
 Internetem hýbe fotografie z besídky v Lánech. Všichni přítomní členové „poradního sboru“ prezidenta mají sice roušky, ale nedodrželi předepsané rozstupy a není jasné, jak budou v rouškách konzumovat předložené pohoštění. S přimhouřením oka by se dalo tohle papalášství přehlédnout, ale to by nesměl existovat Jiří Ovčáček, který tu fotku vyvěsil na internet k potěšení národa, pokutovaného za malé rozestupy. Větší hlásnou trubku byste těžko hledali. 
 Všimli jste si, že v době koronaviru je možné kdykoliv a kdekoliv v Praze najít místo pro zaparkování? Aut Pražanů nepřibylo ani neubylo. Venkovští jezdící do metropole za prací asi teď mnohem víc využívají kvůli karanténě vlastní auta. Ostatně vlaky a autobusy hlásí, že počet dopravovaných je asi na 20 % normálního stavu. Znamená to – při momentálním zrušení modrých zón – že se všechny auta do Prahy v pohodě vejdou. Zóny tedy máme proto, aby bylo možné řidiče lépe šikanovat a hlavně proto, aby všichni platili a platili. 
 *
 ÚTERÝ RÁNO
 Samozřejmě, že věci jsou úplně jinak, než bylo původně oznamováno. Papírnictví a prodejny obuvi budou zřejmě otevřeny až příští týden. Teď se jako první otevřou kompostárny. Češi to uvítají, bude hlína. Dále se otevřou ještě hobymarkety a prodejny kol. To poslední je nejdůležitější, protože když si koupíte kolo, můžete na něm jezdit bez roušky. V informaci se neuvádí, jestli můžete nemít roušku, když kolo jen vedete. Ale neriskoval bych to, protože městský strážník vám může dát pěstí takovou, že spadnete do rybníka. Prý selhání jednotlivce, řekli na strážníkárně. Spíš selhání všech nadřízených jednotlivců až k Hamáčkovi. 
 Všechna pravidla jsou naprosto jasná. Můžete běhat po lese bez roušky, ale nesmíte při tom nikoho potkat. Na hřišti si můžete zahrát fotbal, ale všichni hráči musí být vzájemně vzdáleni nejméně dva metry. Jako řidič mít v autě roušku nemusíte. Způsobili byste dopravní nehodu, protože by se zamlžily brýle. Jedete-li v autě s osobou s kterou sdílíte ložnici nebo jiné intimnosti, nemusí mít roušku nikdo z vás. Je totiž jasné, že jste partnerku už dávno nakazili. Říkal to Prymula v televizi. Ale policista, který vás zastaví, na to může mít jiný názor a dostanete pokutu nebo pěstí. 
 Pandemie úžasně obohacuje češtinu. Na smrtnost už jsme si zvykli. Teď letí promoření populace, což v překladu znamená, že bychom to plánovaně a řízeně dostali všichni. Slabší jedince by to usmrtnostilo a my ostatní už bychom neměli koho nakazit. Jazyk přizdobili i hvězdy karantény. Ministryně Schilerová se pochlubila, že nějaký problém zavnímala. A náměstek Prymula nám zase sdělil, že vývoj epidemie se podařilo zastabilizovat.
 Ale ještě si tu radost nějaký čas pohýčkáme. Roušky nám sluší a šicí tvořivost celého národa je krásná. A taky se ukazuje, že většinu věcí dokážeme vymyslet a zařídit sami a vládu k tomu zas tak moc nepotřebujeme. S úsměvem budeme vzpomínat na to, jak jsme se mohli věnovat dětem a rodině a jak jsme po letech vytáhli Člověče, nezlob se. Až všichni ti mrňaví hajzlíci pochcípaj a my se dáme do odklízení trosek, pak přátelé, ano, bude hůř!
 *
 STŘEDA RÁNO (8/4)
 5017/88
 Tak prý je pandemie. Čínský vynález. Začalo to tím, že tam Zeman jel domlouvat pandy. A přitom tam zašantročil Krtečka. Pandy pořád nemáme. Pravidla jsou jasná. Kdo by se chtěl kamarádit s Tchaj Wanem, nedostane pandy, ale pandemii. 
 To, co se léta řešilo a nešlo to, najednou je tady. Home office. Bránili tomu odboráři, Maláčová a ještě kde kdo. Prosím vás, taková cochcárna, sedět doma a pracovat. Nedá se to zkontrolovat, všem do obýváku píchačky nenainstalujete. Jak to, že někdo může a druhý si soustruh do bytu dát nemůže! Jenže všichni, co pracují hlavně hlavou mají notebook, internet a telefon a víc k práci nepotřebují. A tak lidé začínají chápat, že se svou prací nemusí sedět 8 hodin denně v kanceláři a že ušetří čas, dojíždění a sezení v jedné kanceláři s kolegyní Chytráčkovou. A zřejmě už si tu logickou věc nenechají vzít. 
 Dosáhli jsme mety 5000 nakažených. Mezitím jsme od rána sledovali tanečky ve sněmovně. Premiér se pochlubil, jak vláda všechno dokonale zvládla. „Žádná jiná vláda nedokázala zajistit tolik roušek“. Plán dalších opatření bude možná po Velikonocích. Václav Klaus mladší v roušce vypadá jako všichni, jenže jeho hlody ho prozradí. Proč nevyužít viru k útoku proti EU, že? * Hranice máme zavřené, pendlerům házíme ostnaté dráty pod nohy, ale ve vzduchu visí kauza Unipetrol. Ten nutně potřebuje přivézt ze zahraničí asi 600 pracovníků, bez nich se zastaví. Ale na zboží z Unipetrolu je závislých několik podniků z Agrofertu. Proto tedy. * Papírnictví definitivně otevřou až po Velikonocích. Všechny ty pomlázky, zajíčky a kuřátka můžou spláchnout do kanálu. V seriálu podobného vládního ničení ekonomiky je to drobnost. Je to od vlády takový malý naschválek nebo velká idiocie? 
 Na svátky zůstaneme doma v našich králíkárnách. Ti, co vyjedou na chalupu, budou dehonestováni a možná i popotahováni, i když se tam s nikým nepotkají. Ale tenis nebo golf si mohou klidně zahrát bez roušky. 
 *
 ČTVRTEK RÁNO 9/04
 5221/99
 Píšu si tyhle poznámky už třetí týden a každý den se uděje něco zvláštního. Překvapivé události přestávají být překvapivé, když si uvědomíme, že řídíme firmu jako stát a všechny důležité kroky musí být v souladu se zájmem Agrofertu. Jsme měsíc v karanténě, pracovat nám už brzy dovolí, ale na nějaké festivaly zapomeňte. Lidé to berou celkem s humorem, karanténní nepohodlí je vyvažováno soutěžemi o nejhezčí nádršku. Uznávanou vítězkou je slovenská prezidentka, která dokáže roušku sladit s outfitemi s kabelkou. Naši představitelé už aspoň nevypouštějí své lži zpoza státní vlajky. 
 Seismologové zjistili, že v důsledku pandemie se Země nechvěje. Lidé necestují a skoro se nepohybují. Možná to bude další program neomarxistů: Lidé by neměli nikam chodit. * Boris Johnson to chytil a má vážný průběh. A to si Britové zřejmě mysleli, že po Brexitu se k nim přes kanál žádná nákaza nedostane. * Někteří vědci připustili, že koronavirus mohl uniknout z wu-chanské laboratoře. Jiní to pokládají za konspiraci. Teorií o vzniku pandemie je ale mnohem víc. *
 Podle Hamáčka ani pomlázka, ani účast na svátečních bohoslužbách. Problém je také v tom, že o Velikonocích každoročně odlétají zvony do Říma. Jak to budou řešit aerolinky při zákazu letů, je záhadou.
 Desetina Čechů přišla kvůli epidemii o zdroj obživy a úspory má maximálně na měsíc. Přepočteno na rodiny to může být půldruhého milionu lidí. * Maršál Koněv už je zadepozitářovan a nákaza mu nehrozí. * Zemřel pětapadesátiletý novinářka Tereza Spencerová, původně muž a velká prokremelská bojovnice. * Každý den karantény přináší do češtiny další nové slovo: Policisté kontrolují neorouškované chodce. 
 *
 PÁTEK RÁNO 10/04
 5467/112
 Hezky jsme si to rozdělili: křesťani mají Velikonoce, Židé Pesach a ateisté karanténu. Co vím, tak za dva tisíce let existence křesťanství se Vzkříšení ještě nikdy neoznamovalo v telce. Bezpečnostní sbory budou dohlížet, aby neprobíhalo tradiční genderové násilí. Povoleno bude jen tehdy, když budou mít koledníci pomlázky minimálně dva metry dlouhé. Kulturní akce se odkládají na pozdější dobu, celé Velikonoce těžko odložíte. Ale pomlazování by se dalo přesunout na červenec, to budou holky navíc mnohem méně oblečené. 
 Andrej Babiš vystoupil s velikonočním projevem k národu. Prchal to napsal fakt pěkně. * Dvě pětiny rodinných farem je existenčně ohroženo. Zemědělci se obávají, že dotační podporu jako v minulosti shrábne Agrofert a další velké firmy. * Majitel restaurace v Ostravě požádal o odklad placení DPH. Finanční úřad mu místo toho obstavil byt. Všichni jsou Schillerová. * Česká televize bude o Velikonocích pro věřící diváky přenášet více bohoslužeb. * Literární soutěž Trapsavec odkládá vyhlášení letošních výsledků na slavnostním ohni. * Knihkupectví zůstávají stále zavřená, kompostárny už otevřely. * Ve včera poprvé otevřeném OBI prý probíhala fackovaná o zeminu a rýče. * Poslanecká sněmovna těsnou většinou schválila zákon, že bez roušky vám policisté napaří deset tisíc korun pokuty. Pro lidi, co jsou už měsíc bez příjmu, to bude pikantní trest. 
 Po jedenácti týdnech končí ve Wu-chanu karanténa. Město opouští desítky tisíc lidí. * Aktivisté v USA prohlašují, že roušky jsou rasově necitlivé. * Stovka obyvatel Abidžanu, největšího města Pobřeží slonoviny, zaútočila na testovací centrum na koronavirus.
 Tak krásné svátky všem. Nevíte někdo, kolik lidí u nás zemřelo mezi 1. březnem a dneškem na chřipku? 
 *
 SOBOTA RÁNO 11/04
 5674/119
 Napadá vás někdy zamýšlet se nad tím, co bude po tom, až tohle přežijeme? Mediální guruové hlásají, že všechno bude jinak, nic už nebude jako dřív. Leckdo to srovnává s válkou, což je asi přehnané. Pravda, první světová vymyslela kulomety, letadla a bojové plyny, a ženský od plotny ve fabrikách a ženský v těch fabrikách v kalhotách, a tak dál. O té druhé válce raději pomlčím. Co nás ale čeká teď? Nemoc přejde jako SARS, nemoc šílených krav nebo ptačí chřipka. Budeme už bohatší o vakcíny, ale stejně pár lidí bude preventivně dál chodit v rouškách a jiných pár lidí se odmítne vakcinovat. Na stole se objeví ekonomická krize. Zchudneme všichni včetně Billa Gatese a zjistíme, že spoustu věcí, které jsme si dopřávali v čase, kdy jsme se měli „jako ještě nikdy předtím“, vlastně ani tak nezbytně nepotřebujeme. A nekoupíme si nové elektrické auto a zřejmě ani to obyčejné. Lidé, kteří je v montovnách montují, budou bez práce, a z podpory se nekoupí ani ten kvalitní salám od Kosteleckých uzenin a lidé z Kostelce budou najednou taky na podpoře. Ale stát už pak nikoho nepodpoří, protože lidé na podpoře neodvádějí daně, a z čeho by je stát na podpoře podporoval. Stát v uplynulých sedmi letech totiž rozfofroval veškeré rezervy a rozdal je na dárečcích voličům. 
 S hospodami to bude docela na pytel, protože část jich po těch dvou třech měsících zkrachuje a do zbytku nebudou chodit ti na podpoře. Režim lahváč doma a Facebook. Nikdo nikam nepojede, i kdyby to stokrát Prymula povolil. A už nebude, kdo by vám spravil kapající kohoutek. Spojené síly EET a koronaviru zlikvidují služby a řemesla. Knížky se nebudou kupovat, na koncerty ani do divadla nikdo nedorazí. Psychologové předpovídají, že díky karanténě i nevalným vyhlídkám vyskočí číslo duševních poruch a manželských rozvratů. Za pětadvacet litrů na celé jaro od Schillerové vás manželka nepochválí. 
 Po českých testovacích laboratořích, českých výrobcích dezinfekce a vědeckých pracovištích vláda obešla nabídky českých výrobců respirátorů a bude je odebírat od americké firmy Honeywell. * V televizi běží informace, že velké nemocnice v Praze odmítají přijímat nemocné seniory. To by se kolegovi Hipokratovi asi moc nelíbilo. Pro upřesnění – ty nemocnice nepatří Praze, jsou státní a spadají pod ministerstvo zdravotnictví. 
 Bude to určitě horší než v roce 2008. Ale nevzdáme to a společnost se postupně odzdola začne oživovat. V jiné době, za jiných pravidel a s jinou vládou. 
 *
 NEDĚLE RÁNO 12/04
 5831/129
 Otevření hobbymarketů den před Velikonocemi je promyšlený postup k promoření populace. Nahrnuly se tam davy, tělo na tělo. Všichni o svátcích něco vysadí nebo omítnou. Epidemiologové jsou rozhořčeni, byla to chyba, tvrdí. Ale co. Hobbymarket je třeba OBI, a v něm má podíl jeden český miliardář. Náhodou je to přítel jednoho českého premiéra. Fotografie těch dvou vedle sebe už obletěla internet. Tak už se, prosím vás, ničemu nedivte.
 Promořování populace otevřením malých krámků, třeba papírnictví, dětského oblečení, oprav obuvi, by trvalo měsíce a možná léta. * Ale máme opět nový plán, proměřovat se bude jen mírně, rozhodně ne celý národ. A do měsíce by mohly být otevřeny všechny obchody. Podle jakého klíče to bude nikdo neví, ale určitě budeme každý týden překvapováni. A v červnu nám možná Adam Vojtěch už dovolí sundat roušky. * Hlavně, když je všechno přehledné. Pivo venku je podle Babiše v pořádku, když ho pijete stranou. Podle něj si lidé za určitých podmínek pivo u stánku dát mohou. Policie ale podobné chování nepovažuje za nutné občerstvení a může podobné případy, kdy lidé nařízení poruší, řešit domluvou nebo pokutou. * Internetové diskuse nám nabízí válku mezi venkovany a lidmi z měst, kteří jedou na svoje chalupy. To si teda dovolili hodně! * V Kocourkově jsou sazby jednotné. Hnutí SPD Tomia Okamury před časem chtělo zakázat zahalování obličeje nebo jeho části na veřejnosti. Za to by mohla být udělena pokuta do výše 10 000 Kč. Poslanecká sněmovna schválila zákon, podle kterého je nařízeno na veřejnosti zakrývat obličej rouškou. Za nedodržení může být policisty udělena pokuta do výše 10 000 Kč.
 Španělsko je po Spojených státech druhou nejvíce postiženou zemí. Zemřelo tam už 16 353 osob. Je to měsíc, kdy se navzdory upozornění vlády na epidemii sešla v Madridu stotisícová demonstrace pod heslem "Sexismus je nebezpečnější než koronavirus". Uvidíme, jestli se to potvrdilo.
 Užívejte sluníčka a udržujte distanc. 
 A neděje se jen koronavirus, odehrává se plno dalších důležitých věcí. * Pražský Dopravník podnik otočí ve vozech metra kvůli pohodlí cestujících sólové sedačky o 90°. * 10. dubna to bylo padesát let, co se rozpadli Beatles. * 
 *
 PONDĚLÍ RÁNO
 Relativně dobrá zpráva. Z nemoci covid-19 se v ČR dosud vyléčilo 1298 lidí. Je to téměř pětina z celkového počtu případů nákazy (6701). Od sobotního večera přibylo osm vyléčených, počet obětí 186. Denní přírůstek tak potřetí za sebou klesl. Možná uvidíme světla na konci tunelu. Ale strašení, zmatků a změn zažijeme asi ještě dost. * Od promořování je už upuštěno, je to nerealizovatelná a chybná cesta, říkají infektologové. Prymula se zřejmě úspěšně mýlil.
 Každý týden nová čísla. Ve vládním banku byl zatím schodek 200 miliard. Schillerová přihazuje a ode dneška už to bude 300 miliard. * Na začátku dubna u nás stoupl meziročně o více než o čtvrtinu prodej drobných domácích mazlíčků. * Americké státy Texas a Vermont umožní v pondělí otevřít některé podniky, které byly uzavřeny v obavách z šíření koronaviru. Na Floridě zaplnili lidé znovuotevřené pláže a parky. Možná se taky jednou dočkáme, co myslíte? * Letošní březen byl z pohledu televizní konzumace rekordní: dosáhl nejvyšších hodnot průměrné denní sledovanosti ze všech měsíců za posledních 17 let. * Píše idnes, že dnes se otevírají provozovny řemeslníků či farmářské trhy, provoz obnovují také úřady.
 A někde mimo koronavirus: Ruská ambasáda nebude dál sídlit na Němcovově náměstí. Nestěhuje se, jen přesunula jinou adresu do Korunovační ulice, kde má taky kancelář. * Odborníci se domnívají, že viditelný úbytek hmyzu je způsobován zářením elektromagnetických vln mobilních a dalších sítí. Pokud to tak je, můžeme do několika let sledovat zánik veškerého hmyzu a následky, které by překonaly koronavirus a CO2 dohromady. * Čínská skupina CITIC získala majoritní podíl 57 procent v jedné z největších tuzemských mediálních agentur Médea Jaromíra Soukupa…
 *
 ÚTERÝ RÁNO
 Odborník vám řekne, že mít osm hodin v práci (a pak ještě v tramvaji a ve vlaku a v obchodě) nasazenu jednu roušku není ku prospěchu, ale přesně naopak. Ale máme tolik roušek abychom je mohli střídat? A není lepší ji mít na obličeji jen tehdy, když jsme v blízkosti dalších lidí? * Po období, kdy jsme všichni ukázkově šili roušky, se teď už věci ujali byznysmeni. Ne že by zaplavovali sklady lékáren a drogerií dostupnými rouškami pro všechny. Třeba i takoví jsou. Ale množí se pokoutní inzeráty na „ty jediné roušky, které skutečně ochrání“. Snad všichni inzerenti skutečně vyrábí. Ale co když při chaotickém rozdělování ochranných prostředků v prvních dnech některému úředníkovi nebo dopravci něco zůstalo za nehty a teď to pouští na trh. 
 Cena ropy se poprvé v historii za jediný den propadla do záporu. Prodávající za ní musí ještě zaplatit. Jenže kde na to Putin vezme? Ale zase mi nebude vadit, když naberu plnou nádrž a dostanu za to zaplaceno. * Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) znovu odmítla, že by vláda Andreje Babiše kvůli očekávaným problémům ekonomiky kvůli koronaviru hodlala zvyšovat daně. Kabinet místo toho v pondělí odsouhlasil další navýšení schodku rozpočtu pro letošní rok. Nově může dosáhnout 300 miliard korun. Tuhle zprávu si zapište. Až se zvýší daně, vězte, že je nezvýšila vláda Andreje Babiše. 
 Z desítek perel, které nepřetržitě vypouštějí naši představitelé, bezkonkurenčně vítězí dvě hlášky ministra Havlíčka:
 Proč jsou otevřeny hobbymarkety a nejsou otevřeny farmářské trhy?
 Hobbymarkety mají vysoké stropy, tam se to vyvětrá.
 Proč jsou spuštěna psí kadeřnictví, a ne ta normální?
 Psi se přece koronavirem nemohou nakazit. 
 V počtu mrtvých na milion obyvatel si Česko vůbec nevede špatně. Jak ukazuje připojený graf, máme nesrovnatelně lepší výsledek než San Marino nebo Andorra.
 *
 ČTVRTEK RÁNO 
 Koronavirus nám hodně promíchal priority. Pozitivní je, že z médií téměř zmizely alarmistické zprávy o konci světa kvůli klimatickým změnám. Týká se to hlavně těch, co především sledují tanečky kolem Grety Thunbergové. Hesla o klimatickém konci světa teď blednou před realitou viru. 
 Ve světě i u nás doma teď (jako vždy) stojí proti sobě dvě názorové skupiny. Tu první vede strach z nákazy a možná i z nevratných konců. Podporují všechna omezení a zákazy. Dokážou si představit svět PO, mají to nakoukané z katastrofických filmů. Visí na rtech virologům, imunologům a hygienikům, hlavně těm, co hlásají možnost zániku. I sem se přesouvá heslo klimafanatiků: „Všichni vědci tvrdí, že…“
 Druhou skupinu vede strach z totálního rozvratu ekonomiky v důsledku dlouhodobého omezení výroby a služeb. Z toho, že zaniknou malé podniky a řemesla. Že si je Agrofert a zahraniční investoři (hlavně z Číny) pak koupí za hubičku a my se staneme definitivně provincií. Že většina z nás dramaticky zchudne. Že přijde o práci a pak i klidně o bydlení a další věci. Dokážou si představit svět PO, mají to načtené v časopiseckých článcích od ekonomů a sociologů. Trpí představou, že za jejich života už se to nestihne zlepšit. Vrátit se někam k Silvestru, kdy jsme si opakovali, že jsme se nikdy neměli tak dobře jako teď. 
 Je možné, že to nakonec zmizí. Nebo že naopak míříme ke katastrofické definitivě. Nejistota nás drtí nejvíc. V každém případě si zatím nemáme co závidět. 
 Konečně máme jasno! Muž z wu-chanské laboratoře promluvil: Virus nepochází od nás, není to prostě možné. * Italská mafie za pandemie vzkvétá. Investuje v pohřebnictví. Donald Trump zavelel US námořníkům, aby potápěly íránské vojenské lodě, které je ohrožují v Perském zálivu. A profesor z Ruska volá po atentátu na starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře. Kolář dostal policejní ochranu podobně jako primátor Hřib, kterému vyhrožuje zase někdo jiný. 
 Nejvyšší kontrolní úřad se zaměří na kontroly nákupů v době koronaviru. „Na základě naší analýzy můžu říct, že když třeba respirátor typu FFP2 nakoupí jedno ministerstvo za 34 korun a jiné za 636 korun, tak je ten můj názor jasný: děje se tu něco nesprávného,“ řekl prezident úřadu Miloslav Kala.
 *
 PÁTEK RÁNO
 Věděli jste, 
 že nakažený člověk s respirátorem vydechuje viry do prostoru
 že nošením roušek se zvyšuje počet onemocnění horních dýchacích cest
 že doma šité látkové roušky zřejmě prostupu viru nezabraňují
 že z oněch 208 mrtvých je zřejmě poměrně malé procento způsobeno přímo koronavirem, kdežto u dalších je to smrtelná nemoc ve spojení s koronavirem nebo jen smrtelná nemoc v těle, kde byl koronavirus zároveň zjištěn?
 Pražský Městský soud zrušil ve čtvrtek opatření ministerstva zdravotnictví týkající se omezení volného pohybu a maloobchodního prodeje s účinností od 27. dubna. Rozhodnutí je pravomocné. * Přijměme promyšlená řešení místo chaotických a protichůdných opatření, vyzvalo vládu 11 lékařů z Univerzity Karlovy. Zdůrazňují, že plošná opatření nepovedou k vymýcení nemoci covid-19. * Už je to tady! Vláda připraví seznam ohrožených firem, které by stát mohl převzetím zachránit. Stát do nich vloží peníze a za nějaký čas je za pakatel prodá Agrofertu. 
 Svět čelí nebezpečí rozsáhlého hladomoru biblických rozměrů, řekl ředitel Světového potravinového programu (WFP) David Beasley. Ohroženo je hladem 256 milionů lidí, k čemuž přispěla koronavirová pandemie, jak plyne z úterní zprávy vypracované OSN a dalšími organizace. * Rusové skupují sůl. Ministerstvo zdravotnictví jim doporučilo jako prevenci proti covid-19 výplach nosu roztokem soli.
 Slogan týdne: Ještě větší Vojtěch, než jsme čekali! 
 *
 NEDĚLE RÁNO
 Jedno ze zajímavých, ale správných nových opatření je zákaz používání svěcené vody v kostelích. Pro neznabohy: svěcená voda se nepije! U vchodu do kostelní budovy je nádržka s touto tekutinou. Věřící si při vstupu v nádržce omočí ruku a mokrou rukou se pokřižuje. Tím se stane plnoprávným účastníkem mše nebo návštěvníkem kostela. Problém je, že do svěcené vody strkají své pracky i lidé nakažení. Svěcená voda ochrání jedince od všeho zlého, jenže ministerstvo zdravotnictví se domnívá, že koronavirus je boží trest a na to je i svěcená voda krátká. 
 Předpis neuvádí, zda se smí užívat svěcená voda v kropence, když se světí nová nemocnice, rozhledna nebo dálnice nebo co já vím. Soukromě se domnívám, že tam, kde jsou vysoké stropy, to lze.
 *
 PONDĚLÍ RÁNO
 Festival hovadin, který vymýšlí naše vláda se zdá být nekonečný. Od pátku se může společně potkat v jedné skupince až deset lidí, musí ale udržovat dvoumetrový odstup od druhé takové skupinky. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). * Také nám sdělil: Pootevření restaurací je možné, že zavedeme, že po dobu, kdy člověk konzumuje jídlo nebo pití, tak ji může sundat, ale pak by si ji měl nasadit. * Prezident Jiří Ovčáček není spokojený s rozhodnutím soudu. * Ministr zdravotnictví (ANO) nakupoval respirátor za 636 Kč, zatímco ministr vnitra (ČSSD) stejné za 34 Kč. * Velikonoční rozvolnění se na počtu nakažených nijak neprojevilo. * Začalo plošné testování koronaviru. V Brně došlo k šarvátkám v davu čekajících lidí. Předepsané rozestupy ve frontě? Zapomeňte. Ale na ulici vás za to budou pokutovat. * Festival Rock for People letos nebude. Vstupenky zůstávají v platnosti na příští ročník. * Jan Hamáček jmenoval Michala Haška volebním lídrem ČSSD. Část straníků se bouří, znalci stranu pohřbívají. * Během dvoutýdenní akce studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval má být 27 tisíc lidí otestováno rychlotestem. U 84 % z nich ale půjde o omyl, nepřesnost, o falešný poplach. * 
 Pandemie koronaviru obrací migrační trasy. Zatímco dříve se migranti pokoušeli dostat do Španělska a Itálie, nyní se raději vrací do své vlasti. Kromě obav z nemoci covid-19 je to i proto, že kvůli nouzovému stavu přišli o zdroj příjmů. Za zpáteční cestu však pašerákům zaplatí víc. Bude zajímavé sledovat, jestli i je budou z moře vytahovat lodě mladých multikulturalistů. * Švýcarsko má vakcínu, mohlo by už v říjnu začít hromadné očkování populace.
 Babiš tvrdí, že zachránil tisíce mrtvých. Nevíte, kde najdu jmenný seznam? 
 *
 STŘEDA RÁNO (29/4)
 Vláda v pondělí večer oznámila, že od úterý už nebudou v Česku zrušené zóny placeného parkování ve městech a obcích a začne se platit.
 Představuji si, jak občané o půlnoci vybíhali v pyžamu a v roušce přeparkovat své miláčky. 
 Inu co. Vláda ví, co dělá, a vše, co dělá, dělá dobře, byl jsem poučen. A věčně nespokojení občané jenom remcají a držkují a křičí něco o chaosu. Magistráty Prahy a Brna populisticky naskočí na to remcání a sdělí, že u nich to bude platit nikoliv od půlnoci, ale od 11. května. Ale občané ze Zadní Lhoty vládu chválí. U nich parkovací zóny ještě nejsou zavedeny.
 §
 ČTVRTEK RÁNO (30/4)
 Líbí se mi myšlenka, jak se lidé dělí podle strachu souvisejícího s virem. Ve strachu z viru převládají ženy, historicky jako strážkyně rodu. U mužů jako těch, kdo ten rod zajišťují, zase převládá strach z vývoje ekonomiky, který může v následujících letech taky zabíjet. Zdůrazňuji slovo převládá, statistiky tohle asi neřeší. A nejde o nějaké současné rozdělení genderu, ale o historicky danou mentalitu. 
 Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Anglie (ne Skotsko), Švédsko… Přidejme USA. (Na Německo malíř nějak zapomněl.)
 Špičky západní civilizace. Co spojuje tyhle země? Napadají mě tři věci: blahobyt, vyspělá demokracie, migrace. Co je navzájem rozlišuje? A co je odlišuje od zbytku Evropy?
 Šéf ruské státní společnosti Rosatom v pondělí vyjádřil znepokojení nad rozšířením koronaviru do tří „jaderných měst“ v zemi, včetně uzavřeného Sarova, který je domovem tajného výzkumného ústavu, jež stál u zrodu sovětské atomové bomby. No neměli si začínat s tím starostou Novotným. 
 Poslanecká sněmovna schválila, že do 17. května budeme mít stav nouze. Po 17. květnu přijde stav velké nouze. 
 *
 PÁTEK RÁNO
 Jak uchránit čarodějnici před koronavirem? Upálit! * Ekonomové tvrdí, že třicet procent restaurací zanikne. Podpořte aspoň tu svou oblíbenou. * Na dovolenou pojedeme jen do tuzemska nebo jen do sousedních států autem. Pokud nás vpustí. * První máj slaví politické strany tak maximálně na internetu. * Část respirátorů, které stát dovezl za stovky milionů pro zdravotníky z Číny netěsní a fungují asi tak jako šála přes pusu. Vyhodit respirátory i toho, kdo je objednal. * Maturity proběhnou, ale nikdo nepropadne. Možná budou maturity 2020 vnímány podobně jako Právnická fakulta v Plzni. * Letní velké festivaly se letos konat nebudou. Ve čtvrtek to schválila vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je rozhodnutí definitivní. Pořadatelé mohou místo vracení peněz nabízet poukázky a akce v příštím roce. Pokud do té doby pořadatel zkrachuje, poukázka aspoň potěší. * Od prvního května si můžete dát pivo zlevněné sníženou sazbou DPH. Ta ovšem platí jen uvnitř hospod, které jsou zatím stále zavřené. Tak Na zdraví! a před líbáním podrozkvetlou třešní si nezapomeňte sundat roušku. 
 *
 PONDĚLÍ RÁNO  
 Společně s Vojtěchem, Hamáčkem a Prymulou pracuje v ústředním krizovém štábu také Jára Cimrman. Jinak některá rozhodnutí prostě nevysvětlíte. * Vláda sděluje, že velké letní festivaly nebudou letos povoleny. Poslední údaj o nejvyšším počtu lidi na open akci je 100. Ani během dnešní noci se toto číslo nezměnilo. Nekonání už oznámily Rock for People, Porta, Colours Ostrava nebo Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. * Farma Čapí hnízdo zve návštěvníky na letní AGROFERT DEN ve svých prostorách. V pozvánce upozorňuje, že kapacita je omezená, vpuštěno bude maximálně 6000 návštěvníků. * 11. května mohou restaurace otevřít zahrádky. Do vnitřních prostor nikdo nesmí, ale návštěvníci budou muset mít možnost využít toalety ve vnitřních prostorách provozovny. Provozovatel bude muset kontrolovat, jestli mezi sebou dodržují zákazníci i uvnitř restaurace požadované rozestupy. * V divadlech mohou návštěvníci sedět jen v sudých řadách, a to systémem mezera dvojice mezera. Celkem 100 lidí na představení. Zajímalo někoho, jestli nebyly vstupenky prodané v předprodeji? Budou uvaděčky posílat domů diváky se vstupenkou do liché řady? Většina divadel zřejmě vůbec neotevře. * Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset nosit roušku i ochranný štít. Možná by bylo lepší, kdyby kadeřníci i zákaznice měli plynové masky. * 
 Za posledních 24 hodin přibylo v Česku 11 nakažených a nula zemřelých. Třeba se už ve statistikách objevují jen ti, co opravdu zemřeli na Covid 19. * Myšlenka, že dva roky nevycestujeme do zahraničí, je mrtva. Hranice se sousedními státy se pravděpodobně otevřou už v červenci. Preferovánu bude určitě cestování osobním automobilem. * Kim Čong Un se nám vrátil z karantény (asi). Když je problém, tak stejně jako český prezident prostě zmizí. Teď otevřel továrnu na hnojiva. Třeba už byl mrtvý, ale Babiš mrtvé zachraňuje. A hnojiva a koncern Agrofert, to se rýmuje. (Na snímku ag. AP mají veselí muži v pozadí v rukou poslední verzi severokorejského notebooku. Výrobek je v zemi rozšířen, na všech fotografiích ho lidé kolem Kima mají v ruce.)
 *
 ÚTERÝ RÁNO
 Je dost opovážlivé tvrdit, že jsme premianty ve slabém šíření koronaviru, jak se nám vytrvale snaží namluvit náš premiér. Z celého východního bloku mají počet nakažených na sto tisíc obyvatel vyšší než my Bělorusko (166), Estonsko (128), Srbsko (128) a Rusko (84). My 72. Všechny ostatní východoevropské země mají toto číslo mírně ale třeba i řádově nižší. Ovšem většina těch lepších neabsolvovala takové manévry jako my. Což vůbec není námitka proti opatrnosti a přijatým opatřením, bránit se neznámé hrozbě bylo zcela na místě. Něco namítat u nás můžeme tak nanejvýš proti chaotickým krokům, politizaci a zmateným informacím naší vlády. (Okřídlenou větou na sociálních sítích se stalo „Počkáme, jak se Prchal zítra vyspí.“ Bádat nad tím, zda byla opatření na místě a přiměřené délce, nyní nemá smysl. Bavme se o tom teprve tehdy, až budeme konstruovat obranu proti dalším podobným hrozbám. * S výjimkou Estonska se další „hříšníci“ vyznačují mizerně fungujícím zdravotnictvím, chudobou a s ní spojenou hygienickou situací. Ve srovnání se západem Evropy i se zámořím vycházíme velmi dobře. Myslím, že to ovlivňují především tři faktory. 1. Nejsme dosud uvyklí takovým osobním svobodám a demokracii, o rozhodnutí vládních kruhů nediskutujeme. 2. Nežijeme v takovém blahobytu jako západ a nejsme na něho tolik uvyklí. Třeba létání sem tam po světě zatím nepovažujeme za samozřejmost. 3. Máme zcela nepatrný podíl neevropských imigrantů, kteří jsou další složkou nekontrolovaného pohybu světem. Čímž není zdaleka míněno před migrací se zcela okamurovskoklausovsky uzavřít. Stačí mít na mysli míru tohoto jevu, která už možná byla v některých západních zemích překročena. A pro nás jsou smysluplnější populační přírůstky z jiných směrů. 
 Za poslední čtyři dny v Česku přibylo jen 73 pozitivních případů nákazy novým koronavirem, zemřelo 11 lidí. Podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví je to nejnižší denní nárůst od 9. března. I když netušíte, co to je, pamatujte si, že R se teď rovná 0,7. Což je dobré. Vypadá to, že aktivní pobyt na čerstvém vzduchu lidem prospívá a vláda může začít dělat chaos v jiných oblastech. * Vzhledem k příznivému vývoji nákazy koronavirem odstartovala v pondělí v mnoha evropských zemích další fáze rozvolňování přísných opatření proti nákaze. * Řecká ekonomika v letošním roce v důsledku šíření koronaviru klesne až o 8,9 procenta. * Jsou i pozitivní aspekty dramatu: Kvůli obavám z koronaviru přestalo v Británii kouřit až 300.000 lidí. 
 Během dvou měsíců s koronavirem jsme slyšeli spoustu zábavných hlášek a roztomilých výkřiků. Snad to někdo všechno zapisuje. Zmíním jen tři největší perly našeho premiéra: „Jestli někde chybějí roušky, osobně je tam rozvezu.“ „Zachránil jsem tisíce mrtvých!“ „V boji s koronavirem jsme nejlepší na světě.“
 *
 PÁTEK RÁNO
 Je skvělé, že 11. května mohou někteří žáci dobrovolně začít chodit do školy. Je také skvělé, že jiní žáci do školy dobrovolně nemusí. Ty první budou učitelé dopoledne učit ve třídě při dvoumetrových rozestupech. Těm, co zůstanou doma, budou titíž učitelé posílat úkoly vést s nimi přes internet hromadné diskuse. Konečně bude ještě třetí část žáků, kteří jsou u babičky na chalupě (z hlediska karantény nejvýhodnější) a žádný internet tam nemají. Ti budou týmiž učiteli v září doučováni z toho, co probrali v květnu s prvními dvěma skupinami, kteréžto samozřejmě nic z toho nepochopili. Možná by nevadilo, kdyby napříště byl ministrem školství někdo, kdo aspoň vzdáleně tuší, jak to ve školách chodí. Ale podobně by se dalo hovořit o této vládě jako celku, od roku 1990 nejméně kompetentní ze všech vlád. 
 Zažili jsme několik drsných týdnů karantény, kdy jsme měli roušek naprostý nedostatek a klaněli jsme se každému čínskému letadlu s nákladem. Teď už máme roušek dost a můžeme poskytnout významný dar Itálii. Prdlajs, jen vracíme to, co jsme v těžké době Italům ve skladu v Lovosicích ukradli. * Rusko stahuje domů tým armádních zdravotníků, které v březnu poslalo do Itálie pomáhat s koronavirem. Italská média opakovaně zpochybňovala praktické využití ruských zdravotníků a označila je za nepoužitelné. 
 Vláda ve čtvrtek schválila zákona o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii. A vy budete něco vykládat o Orbánově totalitě. * EET sněmovna zrušila do konce roku. Tak doufejme, že už nafurt. Prosáklo, že ze slibovaným dvaceti miliard za rok prý stát vybírá tak čtyři, a ten provoz taky něco stojí. * Více než polovina Čechů nakažených nemocí covid-19 se už vyléčila. * 36 procent domácností má úspory, které by při úplném výpadku příjmů stačily maximálně na měsíc. * Hlásí se první ztráty. Krize už požrala legendární prodejnu vydavatelství Indies v Brně. * Letní shakespearovské slavnosti na pražském hradě chtějí v červnu zahájit předprodej. * Až pojedete vodu, roušku na lodi nemáte mít. Kdybyste se udělali, mohli byste se zadusit. Při přenášení lodi přes jez byste ale měli roušku mít. Z podpory 25 000 Kč pro OSVČ se moc neradujte. Jste-li v exekuci, nejspíš o ni přijdete. * Ale především nic nekritizujte, nebo vás sežere drak.
 
 PONDĚLÍ RÁNO
 Začal mi Microsoft Word automaticky opravovat slovo roušky na ropušky. No nakonec – je to dost přiléhavé.
 Celkový počet zemřelých na Covid 19 v celém Česku je 279. Průměrně u nás zemře asi 300 lidí každý den, nejčastějšími příčinami jsou onemocnění a selhání oběhové soustavy. V celkové statistice se tak epidemie bude na počtu úmrtí obyvatel ČR zřejmě podílet v promilích procenta. * Za rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha investovat několik desítek milionů korun do vývoje české vakcíny proti koronaviru by se nemusel stydět žádný z radních města Kocourkova. Ve světě se na podobný vývoj vydávají miliardy dolarů, neměli bychom kapacity na masovou výrobu ani na plošné testování vakcíny. * Pánové Tvrdík a Hamáček rychle objednali ještě před koncem nouzového stavu poslední zásilku z Číny. Je tak velká, že se nevejde do letadla a přijede vlakem. Předpokládejme, že stát opět uzavřel tento miliardový obchod s nějakou firmou bez obratu a zaměstnanců s adresou někde na městském úřadě. * Policie začala prošetřovat páteční pietu Nočních vlků k výročí konce války. Redakce iDNES.cz zveřejnila fotografie shromáždění a dotazovala se policie, zda podle ní nedochází k porušování vládních nařízení. Policie v pátek tvrdila, že je na místě a lidé dodržují nejen rozestupy, ale i skupinky po deseti. V sobotu otočila a tvrdí, že u památníku nebyla a možným porušením se spolu s hygienou zabývá. * Při svatbách povolených od 11. května 2020 snoubenci nemusejí mít zakrytá ústa a nos a celkový počet osob včetně oddávajícího a matrikáře nesmí být vyšší než sto. Jak je to při rozvodu, vládní nařízení neuvádí. * Máme to všichni! Podle profesora epidemiologie Jiřího Berana je v Česku 1,4 milionu lidí, kteří se s koronavirem setkali. Nevykazují však jakékoliv měřitelné příznaky. * Až si budete v zahradní restauraci sundávat a nandávat roušku mezi loky piva, nesahejte na její vnější stranu, na té je infekce.
 Taky už vás někdy napadlo, že stále ještě nosíme roušky a ruší se velké festivaly proto, aby lidi nemohli vyjít do ulic demonstrovat? 
 *
 STŘEDA RÁNO
 Tak už nám ten Covid přivlekl sebou zpátky normalizaci. Plukovník Prymula vylučuje z Ústředního krizového štábu členy, kteří mají jiný názor. A názory musí být v souladu s politikou hnuťostátu. * Počty nově nakažených i zemřelých se nám celý týden usadily na nejnižších hodnotách od poloviny března. * Karanténa se nevyhnula ani mediálnímu světu. Prodej českých deníků v březnu klesl o 16 % proti loňsku, Mafra zastavuje tři své časopisy. * Poslanci ANO, ČSSD a komunisté odmítají odborné veřejnosti poskytnout informace, které má stát o testování na nemoc covid-19. Ptejme se proč. Ukázalo by se totiž, jestli jsou vládní opatření přestřelená nebo nedostatečná. * Největší dodavatel respirátorů pro Ministerstvo zdravotnictví předložil padělaný certifikát. Ani další certifikáty se nevztahovaly na dodané zboží. Jedná se o firmu z Lanškrouna, která se obchodem se zdravotnickým materiálem nikdy nezabývala. Ministerstvo si u ní objednalo pomůcky za 1,2 miliardy. Nejspíš je to na trestní oznámení příslušného ministerského úředníka. A Adam Vojtěch by měl zřejmě odstoupit. * Rusko je v počtu nakažených druhé (po USA) na světě, má jich přes 232 tisíc. Žádní špioni by k nám teď rozhodně neměli jezdit. * Největší vliv na zpomalení šíření nákazy koronavirem v Německu mělo podle dvojice vědců z univerzity v Norimberku uzavření škol a školek a restrikce vycházení. Naopak zavření restaurací a obchodů podle nich prakticky nic nepřineslo. Pracovníci Ústavu pro výzkum pracovního trhu to tvrdí ve zveřejněné studii. * Psa-robota využívají v Singapuru, aby dohlížel na dodržování dvoumetrových vzdáleností mezi lidmi. 
*

O hudbě, kultuře, společnosti i hovadinách